Istina je prava novost.

Nadbiskup Barišić predvodio večernje slavlje u Sinju

Sinj, (IKA) – Uz suslavlje fra Joška Kodžomana, provincijala provincije Presvetog Otkupitelja, gvardijana samostana i čuvara svetišta Čudotvorne Gospe Sinjske fra Petra Klapeža, župnika fra Ante Bilokapića i drugih svećenika u subotu 15. kolovoza, na blagdan Velike Gospe, splitsko-makarski nadbiskup Marin Barišić predvodio je večernje svečano euharistijsko slavlje. Pred brojnim vjernicima i hodočasnicima pristiglih iz obližnjih krajeva i župa, BiH na proslavu Uznesenja Blažene Djevice Marije na nebo i proslavu 300. obljetnice obrane grada Sinja od osmanlijske opasnosti, po čudesnom zagovoru Gospe Sinjske nadbiskup Barišić kazao je kako to slavlje svojim značenjem, postaje središnji vjerski i kulturni, crkveni i društveni događaj cijele Hrvatske. U prilog tomu spomenuo je kako su malobrojni, ali hrabri branitelji, uz pomoć Gospe Sinjske, uspjeli obraniti svoj dom te naš kršćanski i nacionalni identitet. Naglasio je kako je obrana prava riječ, koja najbolje može predstaviti našu 14-stoljetnu povijest, koja je puna jubileja obrane. Samo ove godine, uz 300. obljetnicu obrane Sinja, slavimo i 20. obljetnicu Oluje – obrane od posljednjeg agresora na Hrvatsku. Nadbiskup je istaknuo kako je hrvatski narod ostao vjeran riječi koju je knez Branimir dao Petrovu nasljedniku papi Ivanu VIII., da Hrvati neće nikoga napadati, već se uvijek samo braniti. Pritom je još jednom zahvalio Petrovu nasljedniku, papi Franji, na njegovoj očinskoj pažnji i ljubavi prema hrvatskom narodu i što je po svom izvanrednom izaslaniku kardinalu Josipu Bozaniću prisutan na slavlju toga jubileja.
“U vjeri i nadi, pozvani smo slaviti i živjeti naše jubileje. S povjerenjem i nadom, želimo biti branitelji života, čuvari doma i graditelji svoje Domovine. Na to nas obvezuju povijesni i milosni trenuci darovane slobode, darom žrtve naših branitelja i darom samoga Neba, no jesmo li doista branitelji i graditelji budućnosti Hrvatske”, upitao je nadbiskup i dodao kako se čini da je imamo, i još nemamo Hrvatsku. “Imamo Hrvatsku prirodnih ljepota, a nemamo domovinu moralnih i duhovnih vrednota. Bog nam je darovao Lijepu Našu, u koju su ugradili sebe naši djedovi i očevi, predavši je nama i kao svoj dar. Umjesto da je primimo kao dar, cjelovitu, i da taj dar produžimo novim naraštajima, mi često ugrožavamo njihovu darovanost i svojim agresivnim interesima pretvaramo je u svoj posjed. Svojim sebičnim i pohlepnim životom iznutra napadamo svoju Domovinu”. Napomenuo je kako pretjeranim konzumizmom i zaduženjima, ugrožavamo budućnost novih naraštaja, ali i iskazao uvjerenje kako nam je svima stalo da imamo cjelovitu Hrvatsku prirodnih ljepota i evanđeoskih odnosa u društvu.
Pozvani smo da budemo graditelji i branitelji života, napomenuo je nadbiskup i pojasnio tko su branitelji. “To su mladenci koji u svojoj odgovornoj i sebedarnoj ljubavi stupaju pred oltar; to su oni pošteni gospodarstvenici kojima je stalo ne samo do profita, nego prije svega da mladi mogu naći radno mjesto, imati sredstva za život, osnovati svoj dom u Domovini i biti korisni članovi društva. Branitelji su i pošteni ljudi u politici kojima je stalo do općeg dobra svoga naroda, koji im je povjerio tu odgovornu ulogu, a pripadaju samo jednoj stranci – Hrvatskoj. Domovinu brane i grade oni medijski djelatnici koji se zalažu za objektivnu istinu te za istinske ljudske i kršćanske vrednote”.
U nastavku propovijedi istaknuo je kako su branitelji znani i neznani građani, muževi i žene na svim poljima obiteljskog i društvenog života: odgoja i obrazovanja, prosvjete i kulture, zdravstva i sporta, te tolike osobe malih službi, ali življenih s velikom odgovornošću. To su svi oni koji u sebi brane i izgrađuju čovjeka, koji je sposoban pomoći bližnjemu, te oni koji imaju sluha za druge, riječ pozdrava i pohvale, smjelosti za male geste dobrote i koji u sebi imaju snagu stvaranja i obrane života. “Smijemo se nadati, i možemo imati cjelovitu Hrvatsku prirodnih ljepota i ljudskih odnosa, gospodarskog rasta i duhovnog bogatstva, jer svatko od nas, na svoj način, prepoznaje i sebe u ulozi branitelja i graditelja budućnosti, obitelji i društva”, istaknuo je nadbiskup.