Budi dio naše mreže
Izbornik

Nadbiskup Bozanić: Jedino nas Crkva okuplja i povezuje međusobno i s Bogom

Midland

Na svome pastoralnom putovanju u Kanadi predsjednik HBK predvodio je misno slavlje u prigodi 25. obljetnice župe Hrvatskih mučenika u Mississaugi. Tom je prilikom potaknuo vjernike na crkveno i narodno zajedništvo ukazujući na primjer Svetog Oca koji je naš narod za svoga posljednjeg posjeta povezao upravo svetištima u Mariji Bistrici i Solinu

Midland, (IKA) – Zagrebački nadbiskup Josip Bozanić nalazi se u pastirskom pohodu hrvatskim župama u Kanadi.
Župa Hrvatskih mučenika u Mississaugi ove godine slavi srebrni jubilej svoga postojanja, a nadbiskup Bozanić predvodio je euharistijsko slavlje u subotu 13. srpnja u prigodi 22. obljetnice blagoslova crkve i posvete oltara, što je tada učinio kardinal Franjo Šeper. Nadbiskup je izrazio zahvalnost Bogu za brojne milosti koje je u toj crkvi udijelio vjernicima. Crkva je kroz stoljeća odgajala svoj narod, a to čini i danas u Domovini, ovdje na američkom kontinentu i diljem svijeta gdje žive Hrvati. Hrvati duboko osjećaju što znači biti član Katoličke crkve. U ovome zahvalnom euharistijskom slavlju načinimo odluku pred Bogom i Crkvom da ćemo rado i nadalje ovamo dolaziti, jer nam ovdje Bog daruje svoju Riječ i hrani nas svetim sakramentima. Neka nas ovo slavlje i obljetnica još više učvrsti i ojača da budemo vjerni sinovi i kćeri Majke Crkve, poručio je zagrebački nadbiskup.
Župnik župe Hrvatskih Mučenika preč. Ivica Kecerin uputio je nadbiskupu srdačne pozdrave dobrodošlice u ime hrvatskih vjernika, sestara, svećenika redovničkih i biskupijskih i gostiju svećenika hrvatskih župa.
Kazao je kako je to znakovit posjet u vrijeme održavanje susreta mladeži iz čitavoga svijeta, a koji započinje 21. srpnja i traje do 28. srpnja.
“Vi dolazite u župu koja je posvećena Hrvatskim mučenicima, nama dobro poznatima: sv. Nikoli Taveliću, sv. Marku Križevčaninu i blaženom Alojziju Stepincu. Vi ste imali čast, da kao zagrebački nadbiskup onoga nezaboravnog datuma, 3. listopada 1998. godine u ime prisutnih hodočasnika i u ime hrvatskog naroda u Hrvatskome marijanskom nacionalnom svetištu na Mariji Bistrici zamolite Svetog Oca, da proglasi blaženim kardinala Alojzija Stepinca”, prisjetio se preč. Kecerin. Nadbiskupa je potom upoznao s Midlandom, mjestom natopljenim mučeničkom krvlju, svećenika, isusovaca, prvih misionara Kanade i Amerike. To su: Ivan de Brebeuf 16. ožujka 1649., Antun Danel 4. srpnja 1649., Gabriel Lalemant 17. ožujka 1649., 7. prosinca 1649., i Natalis Chabanel 8. prosinca 1649. Ostala trojica, i to svećenik Izak Jogues 18. listopada1646., te braća pomoćnici Rene Goupil 29. rujna 1642. i Ivan de la Lande 19. listopada 1646. poginuli su na području SAD-a. Sve te Kristove junake proglasio je svetim 1930. misijski papa Pio XI. Njihovo je štovanje naročito živo rašireno među kanadskim i sjeverno-američkim katolicima. Govorio je ukratko o prilikama i okolnostima u kojima su ti junaci vjere živjeli, radili, naviještali Evanđelje i poginuli.

Ovogodišnje hodočašće u Midland u nedjelju 14. srpnja organizirala je župa Mississauga. To je tradicionalno hodočašće Hrvata Južnog Ontarija u svetište Kanadskih mučenika u Midland. Na hodočašću je sudjelovalo oko 3.500 do 4.000 vjernika i svećenici: preč. Ivica Kecerin, Mississauga; Ilija Petković, Oakville; Josip Kos, Toronto; Mladen Horvat, svećenik-student na ispomoći u Torontu; Marko Kljajić, župnik u Petrovaradinu, svećenik-gost u Torontu; fra Stjepan Pandžić i fra Miro Grubišić, Norval, mons. Antun Perčić, na ispomoći u Hamiltonu; fra Ljubo Lebo, Sudbury; don Ivo Šutalo, na ispomoći u Kitcheneru; o. Branko Zebić, OCD, pristigao s grupom mladih iz Splita na WYD.
Uz lijep dan, prekrasni krajolik te nakon ispovjedi, započelo je euharistijsko slavlje na otvorenom, u predivno uređenom parku uz svetište.
Nadbiskup Bozanić je u propovijedi podsjetio vjernike na nezaboravno hodočašće Ivana Pavla II. Hrvatskoj 1998., kada je povezao dva duhovna središta Hrvatske; na sjeveru Mariju Bistricu, nacionalno svetište i na jugu Solin, prasvetište i kada je proglasio blaženim kardinala Alojzija Stepinca. Sveti Otac je u Rimu na prvoj audijenciji u srijedu ovako razmišljao o svom putu u Hrvatsku i o vjeri koja je duboko zasađena u hrvatski narod. Rekao je: “Osjetio sam da kršćanski narod, osobito oni koji su trpjeli kroz prošlost imaju neku posebnu vezu s Marijom, Isusovom i našom Majkom. Ti narodi osobito kada su se našli u teškim povijesnim trenucima utjecali su se zagovoru BDM i osjetili su u svome životu njezinu pomoć. Tako se to događalo u hrvatskome i mom poljskom narodu”.
Da, hrvatski je narod kroz svoju prošlost osjetio moćni zagovor BDM, Kraljice Hrvata. To je ono što nas nosi sada u sadašnjosti i otvara nadu za budućnost. Marija je bila s nama u prošlosti i u sadašnjosti našega hrvatskog naroda. Ona je i danas ovdje s nama. Mi smo danas ovdje, jer osjećamo njezin zagovor, njezinu blizinu i imamo potrebu za njezinom pomoći. Došli smo ovamo da Majci Isusovoj i Majci našoj damo čast, da se njoj uteknemo u našim potrebama, da nju molimo pomoć u našim nevoljama. Došli smo ovamo, na ovo hodočašće jer smo mi hodočasnički narod. Mi svoju vjeru izgrađujemo na hodočašćima, jer na tim mjestima osobito osjećamo Božju blizinu.
Mi danas upiremo pogled k Mariji i želimo čuti njezinu riječ, želimo prihvatiti njezin savjet, želimo posebno nju poslušati. Ona nam danas govori riječi iz Evanđelja “Što god Vam rekne to učinite”, kazao je nadbiskup.
Govorio je i o pismu Svetoga Oca “Ulaskom u novo tisućljeće” koje je uputio na kraju godine Velikog Jubileja. Sveti Otac nam govori da na početku novog tisućljeća trebamo napraviti program našega života, a to je program svetosti, rekao je nadbiskup, dodavši da je to zahtjevan, ali jedini program Evanđelja. Svetost je naš zadatak, na svetost smo svi pozvani. Ona dolazi od Boga koji je jedini svet. Pozvani smo da se Bogu otvorimo, da njega prihvatimo i unesemo u svoj život jer se samo tako može dogoditi preobrazba našega života, poručio je nadbiskup.
“Što nam je činiti? Kada mislite na svoju djecu, njihovu budućnost, na budućnost Hrvatske? Što nam je činiti? Da ostanemo ono što jesmo, da se ne izgubimo, da sačuvamo svoj vjernički, katolički, narodni, hrvatski identitet?
Potrebna nam je vjernost, ostati vjerni Bogu, biti u stalnoj vezi s Bogom, osobito preko molitve, euharistije i svetih sakramenata. Vjernost Bogu, vjernost Katoličkoj crkvi koja je naša Majka, nju doživljavamo kao svoju Majku i ovdje u Kanadi. Crkva je jedina koja nas okuplja i povezuje međusobno i s Bogom”, zaključio je nadbiskup Bozanić.
Hodočašće je završilo zajedničkom pobožnošću Križnog puta.