Nadbiskup Freiburga o najavljenom izvješću o zlostavljanjima
foto: Vatican Media // Freiburg
Freiburg (IKA)
Nadbiskup Freiburga Stephan Burger najavljuje da će odmah nakon objave izvješća o zlostavljanjima u toj nadbiskupiji biti povučene posljedice, izvještava Vatican News.
„Svatko tko je ima krivnju mora preuzeti odgovornost – bez obzira na mjesto i poziciju“, rekao je nadbiskup Burger u ponedjeljak 9. siječnja za KNA. Njemu osobno važna je učinkovita provedba izvješća. „Činjenice moraju biti na stolu“, rekao je pastir jedne od najvećih njemačkih biskupija.
Takozvana „AG Aktenanalyse“ stručnjaka iz pravosuđa i kriminalističke policije trenutačno priprema stručno mišljenje o tome kako postupiti po slučajevima zlostavljanja u Nadbiskupiji Freiburg, u području Schwarzwalda, u proteklim desetljećima. Izvješće je prvotno najavljeno za listopad 2022. pa je odgođeno travanj ove godine. Druge njemačke biskupije, uključujući München-Freising i Köln, već su predstavile studije o zlostavljanjima.
Nadbiskup Burger je ustvrdio da mu je stalo do „ostvarivanja pravde za pogođene i jasnog imenovanja odgovornih“. Vjernici to s pravom očekuju. Bivši nadbiskup Freiburga i bivši predsjednik Njemačke biskupske konferencije umirovljeni nadbiskup Robert Zollitsch ispričavao se žrtvama i njihovim obiteljima „zbog dodatne patnje koju sam vam prouzročio svojim ponašanjem“ te je priznao u listopadu 2022. osobnu krivnju u suočavanju sa zlostavljanjem. U devetominutnom videozapisu govorio je o „ozbiljnim pogreškama“ zbog kojih žali „svim srcem“, prenio je Vatican News. Umirovljeni nadbiskup Zollitsch, između ostaloga, u videozapisu kaže: „Nisam shvatio veliki opseg toga te, nadasve, posljedice za one koji su pogođeni zločinima seksualnog nasilja i zlostavljanja te nisam pogledao istini u oči“.
Umirovljeni nadbiskup Zollitsch rekao je da nije javno obznanio slučajeve zlostavljanja, nego se umjesto toga optužbama radije bavio „interno“. Naivno je, tvrdi, vjerovao onome što su govorili počinitelji te je razmišljao posve krivo, smatrajući tada da je to što je činio bilo za dobrobit Crkve. U isto vrijeme, mons. Zollitsch tvrdi da je, kao odgovorna osoba, bio uključen u „sustav koji je, kada se radi o seksualnom nasilju, oblikovala rastuća i međusobno podržavajuća kultura šutnje i tajnovitosti prema vanjskom svijetu“, odnosno „kultura samozaštite“. Potom kaže da preuzima osobnu i moralnu odgovornost. Nadbiskupija Freiburg pozdravila je njegovu izjavu.
Prema prethodnim studijskim istraživanjima, od 1950-ih do danas u Nadbiskupiji Freiburg bilo je najmanje 190 optuženih svećenika i đakona te 440 žrtava.