Istina je prava novost.

Nadbiskup Kutleša predvodio misno slavlje o 100. obljetnici smrti sluge Božjega biskupa Josipa Langa

Svečano misno slavlje prigodom 100. obljetnice smrti sluge Božjega Josipa Langa predvodio je u srijedu, 30. listopada, u Bogoslužnom prostoru bl. Alojzija Stepinca zagrebački nadbiskup Dražen Kutleša.

Znanstveni simpozij o 100. obljetnici smrti sluge Božjega biskupa Josipa Langa, pomoćnog zagrebačkog biskupa održan je u srijedu, 30. listopada, u Nadbiskupijskom pastoralnom institutu u organizaciji Ureda Zagrebačke nadbiskupije za kauze, beatifikacije i kanonizacije, a nakon simpozija uslijedilo je misno slavlje koje je u Bogoslužnom prostoru bl. Alojzija Stepinca predvodio zagrebački nadbiskup Dražen Kutleša.

Na misnom slavlju koncelebrirali su kanonici Prvostolnog kaptola zagrebačkog rektor Hrvatskog katoličkog sveučilišta preč. Željko Tanjić, rektor Nadbiskupskog bogoslovnog sjemeništa u Zagrebu preč. Vlado Razum, profesor i predsjednik Zaklade „biskup Josip Lang“ o. Mijo Nikić, biskupski vikar za kler Varaždinske biskupije preč. Anđelko Košćak, vicepostulator za kauze beatifikacije i kanonizacije Zagrebačke nadbiskupije vlč. Tomislav Hačko, , dekan Jastrebarskog dekanata i župnik Župe Presvetog Trojstva u Krašiću preč. Ivan Vučak, župnik župa Blažene Djevice Marije od sedam žalosti u Velikom Trgovišću i Sveta Tri kralja u Velikoj Erpenji vlč. Luka Slijepčević, župnik Župe sv. Josipa, Zagreb – Trešnjevka vlč. Damir Ocvirk i nadbiskupski tajnik vlč. Domagoj Topić.

Na početku homilije nadbiskup Kutleša rekao je da je ime biskupa Langa neizbrisivo i upisano ne samo u povijest našega grada, već i u srca vjernika Zagrebačke nadbiskupije. „Njegova ljubav prema siromasima, velikodušnost kojom je nesebično dijelio sve s potrebitima, srce osjetljivo na potrebe bližnjih te savjest koja nije dopuštala ni najmanju sjenu grijeha, zajedno s brigom za duše povjerenih mu vjernika, otvorili su mu uska vrata Kraljevstva Božjega“.

U homiliji je nadbiskup Kutleša istaknuo „tri ključna obilježja puta spasenja, prisutna i u životu sluge Božjega biskupa Langa: vjerno vršenje Božje volje, oslobađanje od bogatstva koje nas sputava i življenje Kraljevstva Božjega već ovdje i sada.“

Mons. Kutleša upozorio je da ako zazivamo Gospodina, a ne vršimo njegovu volju, riskiramo koristiti se Bogom, a ne služiti Bogu, zamijeniti interes Evanđelja vlastitim interesima, nazvati religioznošću ono što nama odgovara, a Božju zamisao o vlasti kao služenju zamijeniti svjetovnim poimanjem vlasti  – služenjem sebi“, te u nastavku rekao da „Isus najoštrije odbija one koji kao ulaznicu u Kraljevstvo nebesko ističu druženje s njime ili to što su slušali njegove riječi na trgovima. Oni koji svoj privilegirani položaj smatraju jamstvom spasenja, ne razumiju da je spasenje Božji dar koji traži svjedočanstvo života. Takvi teško mogu ući u Kraljevstvo Božje. Sluga Božji biskup Lang nije se dao zavarati. Ni uzvišena biskupska čast nije ga odvratila od služenja, odricanja i neumorne brige za spasenje duša.“

Nadbiskup Kutleša je u govoru o Božjoj volji rekao da ona približava Isusu i njegovim vjernim učenicima, a uspoređujući život sluge Božjega biskupa Langa naglasio je da on „odražava upravo takvu poslušnost i stalno traženje Božje volje u molitvi. Njegove suze zbog moralne i materijalne bijede, zbog toga što su mnoge duše, stvorene na Božju sliku, nagrđene ili u opasnosti da se izgube, bile su izraz njegove tuge jer ljudi odbijaju Božju volju o spasenju. Takvo suosjećajno srce trebao bi imati svaki pastir, a uzrok najveće boli svakog Isusova učenika trebalo bi biti ljudsko neprihvaćanje Božje volje.“

Govoreći o bogatstvu koje sputava propovjednik je istaknuo Slugu Božjega biskupa Langa kao primjer čovjeka koji se oslobodio te navezanosti. „Bilo da se radilo o cipelama, vlastitom obroku ili znatnoj svoti novca, njegova je velikodušnost uvijek bila ista. On je bio slobodan čovjek. U svjedočanstvima o njemu možemo pročitati: „Tko je poznavao biskupa Langa, nije mogao biti ni bezbožac, ni pokvaren ni škrt. Te riječi svjedoče o duhovnoj snazi njegove osobe i autoritetu kojim je zračio. On nije nametao svoj autoritet biskupa i pastira, nego je svojim djelima pokazivao da mu je stalo do osobe. A to je diralo srca ljudi.“

Nadbiskup Kutleša je zaključio propovijed kazavši da je svaki vjernik pozvan „odgovoriti na Božji poziv što znači odgovoriti onome koga je on poslao, Isusu koji je svojom smrću utro put za naš život. Isus naša teorijska pitanja preobražava u osobna. Pitanje hoće li Bog spasiti sve ljude važno je, ali važnije je: imamo li mi osobni odnos s Bogom? Isus nas poziva da preispitamo gdje stojimo u odnosu na njega. Sluga Božji biskup Lang odgovarao je na ovo pitanje svakodnevno, čuvajući se i najmanjeg grijeha te neumorno radeći na spasenju duša svih koji su mu se obratili, bilo za materijalnu, bilo za duhovnu pomoć. Nama ostaje primjer njegova života i radost što se ovaj Sluga Božji neizbrisivo utkao u povijest naše nadbiskupije, našega grada i naše domovine. Zahvalni za njegovo djelo i predanost Božjem narodu, uputimo svoje molitve Bogu, s nadom da će ga u što skorije vrijeme uzdići na čast oltara. Amen.

Na kraju misnog slavlja mons. Kutleša uputio je zahvalu svima koji sudjeluju u procesu kanonizacije sluge Božjega Josipa Langa. Pjevanje je vodio zbor Nadbiskupskog bogoslovnog sjemeništa u Zagrebu pod ravnanjem bogoslova Adriana Bogdana i uz orguljsku pratnju Nevena Kraljića.

FOTO 100. obljetnica smrti sluge Božjega biskupa Josipa Langa