Istina je prava novost.

Nadbiskup Kutleša predvodio misu prigodom blagoslova slike Milosrdnog Isusa i orgulja u Poznanovcu

Zagrebački nadbiskup mons. Dražen Kutleša predvodio je misno slavlje na prvu nedjelju došašća, 1. prosinca, u filijalnoj crkvi sv. Ivana Pavla II. u Poznanovcu u Župi Bezgrešnog začeća BDM u Maču, objavljeno je na mrežnim stranicama Zagrebačke nadbiskupije.

Tom prigodom blagoslovio je orgulje, dar upravitelja Svećeničkog doma sv. Josipa i graditelja orgulja mons. Jurja Jerneića, te sliku Milosrdnog Isusa, dar prijatelja Župe iz Poljske. Na misnom slavlju koncelebrirali su mons. Jerneić, zatim arhiđakon Zagorskog arhiđakonata mons. Ivan Miklenić, župnik domaćin vlč. Marko Toplak te ostali okupljeni svećenici.

Na početku misnoga slavlja župnik Toplak uputio je riječi pozdrava svim okupljenima te izrazio dobrodošlicu Nadbiskupu prigodom njegovog prvog dolaska u župu Mače. Niz je znakovitosti koje su pratile izgradnju ove crkve sv. pape Ivana Pavla II. u posljednjih osam godina, istaknuo je župnik i dodao: “Mi smo se okupili u njoj kako bi Bogu zahvalili na velikom Papi, velikom prijatelju drage nam domovine Hrvatske i najdražem bistričkom hodočasniku.”

Potom je nadbiskup Kutleša blagoslovio sliku Milosrdnog Isusa te nove orgulje.

Nadbiskup je u homiliji, govoreći o svjetlosti, istaknuo kako “svatko od nas prolazi kroz vlastite tamne trenutke, ali Bog nas nikada ne ostavlja bez malenoga izvora utjehe i svjetla koji bude nadu i vode nas naprijed. Na ovu prvu nedjelju došašća, zapalili smo prvu svijeću na adventskom vijencu – svijeću nade. Ona najavljuje veliko svjetlo Božje prisutnosti koje je zemlju obasjalo Spasiteljevim rođenjem. U kakvim se god povijesnim iskušenjima nalazili, došašće je vrijeme u kojem nas Crkva uvijek iznova poziva da pogled usmjerimo prema svjetlu, prema Kristu, koji se rodio kako bi u svijet pun kaosa i neizvjesnosti unio svjetlost i mir.”

Naglasio je kako su dva dodatna razloga za radost blagoslov slike Milosrdnog Isusa, “koja će vam biti trajni podsjetnik na beskrajnu ljubav i milosrđe Božje prema svakome od nas” te novih orgulja, “koje će svojim zvukom pridonositi slavljenju i hvaljenju Boga u ovoj crkvi. Zvuk orgulja, poput svjetlosti svijeće, ima moć podići naša srca iz tame svakodnevnih briga i usmjeriti nas prema nebeskoj radosti.”

Ističući važnost nade, nadbiskup Kutleša kazao je kako došašće započinje paljenjem prve svijeće koja je svijeća upravo nade. “Tama grijeha može izgledati nepobjediva, ali došašće nas poziva da je prepoznamo i suočimo se s njom. Tama nije mjesto ili stanje u kojemu treba ostati, već poziv i podsjetnik na našu potrebu za svjetlošću. Kao što svjetlost svijeće razbija mrak sobe, tako ljudske duše trebaju svjetlo Božje riječi koja donosi utjehu, sigurnost i nadu u najtežim vremenima. I kada smo okruženi tamom nepravde, boli ili straha, Bog nas poziva da podignemo pogled prema njegovom svjetlu. Tama nikada nema posljednju riječ. Svjetlo koje je prorok Izaija najavio u Kristu svijetli nam i danas. Tama može izgledati snažna, ali Kristova svjetlost je jača. Došašće nas poziva da u tami svijeta vjerujemo u Božje obećanje nade te da odlučno koračamo naprijed osnaženi njegovim riječima.”

“Usred tame svijeta, došašće nas poziva da se prisjetimo Božjih obećanja”, dodao je Nadbiskup i poručio kako se tiču i našeg vremena. “Njegova obećanja o pravdi, miru i spasenju ostaju aktualna. U svijetu punom sukoba i nesigurnosti, mi smo pozvani vjerovati da Bog djeluje i danas. Došašće nije samo sjećanje na Isusov dolazak, nego i priprema za njegov povratak. Krist nas poziva da budemo budni, da živimo s vjerom i nadom. Njegova obećanja donose svjetlost i u najtežim trenucima. Bog je vjeran svojim obećanjima, a vjerovati mu znači dati mjesta svjetlosti koja razbija svaku tamu u kojoj se možemo naći.”

Nadbiskup Kutleša podsjetio je okupljene kako je došašće i poziv na djelovanje. “Poput svijeće koja se mora užeći da bi svijetlila, i naša vjera, jednom užežena u sakramentu krštenja, mora se održavati živom kako bi bila izvorom topline i svjetla za druge. To znači svakodnevno se oslanjati na njegova obećanja, čak i kad okolnosti nisu savršene. Kad svijet vidi da smo puni nade iako prolazimo kroz poteškoće, to postaje svjedočanstvo Božje prisutnosti u nama.”

“Naš je zadatak donositi nadu tamo gdje je nema, svjetlost gdje je tama. Kad zapalimo prvu svijeću nade, to je simbol našeg kršćanskog poziva – da budemo svjetionici koji pokazuju put prema Kristu”, istaknuo je nadbiskup i zaključio riječima: “Krist je svjetlost svijeta – On rasvjetljuje tamu svakoga ljudskog srca i svake ljudske povijesti. Neka njegovo svjetlo nikada ne prestane svijetliti u srcima našim.”

Na kraju misnoga slavlja okupljenima se obratio graditelj orgulja mons. Juraj Jerneić kazavši kako su ovo četvrte orgulje koje je izgradio. Odlučio ih je pokloniti novoj crkvi kojoj su trebale orgulje, dodavši kako ih je izgradio s ljubavlju. Prisjetio se susreta s Ivanom Pavlom II. 1998. godine u Nadbiskupskom dvoru u Zagrebu, kazavši kako je to “jedini susret i pozdrav sa svecem. Tada nisam znao da će do toga doći, no to me pratilo, a unutar orgulja ta je fotografija susreta.” Kip sv. Ivana Pavla II. nalazi se i na vrhu orgulja.

Prije završnog blagoslova zahvalu je izrekao župnik vlč. Toplak na poseban način zahvalivši arhiđakonu mons. Mikleniću, prethodnom župniku u Maču vlč. Stjepanu Halužanu koji je započeo gradnju crkve u Poznanovcu, graditelju orgulja mons. Jerneiću te Nadbiskupu koji je blagoslovio sliku Milosrdnog Isusa i orgulje te prvi puta pohodio Župu u Maču.

Liturgijsko pjevanje na misnom slavlju prevodio je župni mješoviti zbor pod vodstvom Ivana Markovića i uz orguljsku pratnju Kristijana Lončarića.