Budi dio naše mreže
Izbornik

Nadbiskup Prenđa o crkvenim obiteljskim savjetovalištima

ika

Razgovor predsjednika Hrvatskog Caritasa za “Glas Koncila"

Hrvatski Caritas pokrenuo je projekt osnivanja i razvoja mreže crkvenih obiteljskih savjetovališta u Hrvatskoj, a svečanost otvorenja projekta edukacije djelatnika za obiteljska savjetovališta održana je u srijedu 11. rujna u dvorani “Vijenac” Nadbiskupskoga bogoslovnog sjemeništa u Zagrebu. U projekt osnivanja crkvenih obiteljskih savjetovališta uključile su se sve hrvatske biskupije, a kandidate su poslale i tri biskupije iz Bosne i Hercegovine.

U razgovoru za katolički tjednik “Glas Koncila” od 22. rujna predsjednik Hrvatskog Caritasa zadarski nadbiskup Ivan Prenđa istaknuo je kako su crkvena obiteljska savjetovališta ustanove za savjetodavnu pomoć obiteljima, ona su jedan oblik odgovora Crkve u našem narodu na aktualne probleme zajednice vjernika, ali i našega društva, te su izraz posebne skrbi Crkve za brak i obitelj. Crkvenim savjetovalištima se, kako je kazao, omogućuje, s jedne strane, kvalitetniji pastoral, ali se i pokazuje mogućnost da bračni parovi i obitelji mogu na diskretni način dobiti pomoć, za razliku od državnoga zdravstvenog sustava, gdje prolaze kroz nezaobilaznu birokratsku strukturu da bi stigli do potrebnih stručnjaka. Savjetovališta, prema riječima zadarskog nadbiskupa, imaju također za cilj podizanje kvalitete bračnih i obiteljskih odnosa. Na inicijativu Hrvatskog Caritasa biskupije su izvrsno reagirale, rekao je nadbiskup, dodavši kako se predviđa da bi kroz godinu dana u Hrvatskoj mogla zaživjeti mreža od petnaest takvih ustanova.
Ocjenjujući suradnju Caritasa i državnih institucija na tome području, predsjednik Hrvatskoga Caritasa zaključio je kako savjetovališta rade koristan posao i u državnim institucijama vide partnera, ali i obratno. Dodao je da se već sada doživljava izvrstan prijam državnih tijela koja se bave zaštitom obitelji i braka, a svjesni su da ne mogu pokriti preveliko područje problematike. K tome, već sada, u početku priznaju visoku stručnu razinu postavljenih ciljeva. Očekujemo od države da će nakon trogodišnjega formativnog procesa budućih savjetodavaca financijski podržati savjetovališta, čemu dobro osnovu daje i novi prijedlog Obiteljskog zakona, kazao je nadbiskup.

Odgovarajući na pitanje je li se u javnosti mnoga pitanja vezana uz obiteljsku problematiku marginaliziraju, zadarski nadbiskup odgovorio je kako se ne može reći da se marginaliziraju teška pitanja o suvremenoj obitelji u našem društvu, no, još uvijek ima mnogo nedorečenosti i neodlučnosti da se konkretno i brzo pomogne rješavanju brojnih gorućih pitanja. Priznajući Vladi Republike Hrvatske opravdanost u nastojanjima da se štedi na područjima društvenog života, želim istaknuti da obitelj, trudnice i socijalno najugroženiji slojevi društva trebaju biti posljednji, ako uopće trebaju biti, koje će pogađati takve mjere, poručio je nadbiskup Prenđa. Dodao je kako treba kazati da se i previše daje prostora u javnosti legalizaciji neprirodnih zajednica koje, s gledišta kršćanskog svjetonazora, ugrožavaju obitelji, a time i temelje vrijednosti društva. (ika-kj)