Budi dio naše mreže
Izbornik

NADBISKUP VLK: U ČEŠKOJ NEDOSTAJE DIJALOG

Prag (IKA )

"U Češkoj nedostaje sposobnosti za dijalog, kako unutar Crkve, tako i između Crkve i društvenih snaga" zaključuje u svojoj knjizi "Vrijeme dozrijevanja" praški nadbiskup Miloslav Vlk.

Prag, 21. 8. 1994. (IKA) – “U Češkoj nedostaje sposobnosti za dijalog, kako unutar Crkve, tako i između Crkve i društvenih snaga” zaključuje u svojoj knjizi “Vrijeme dozrijevanja” praški nadbiskup Miloslav Vlk. Knjiga je upravo izašla u izdanju “Neue stadt” u Muenchenu.
U razgovoru s Dietlinde Assmus nadbiskup Vlk govori o svom progonstvu u doba komunističkog režima, svojim doživljajima društvenih i crkvenih promjena proteklih godina, te iznosi svoje viđenje problema s kojima se danas sučeljavaju Crkva, politika i društvo u njegovoj zemlji i inozemstvu. Predgovor knjizi napisao je kardinal Franz Koenig. “Vlkova #!priznanja#! poklon su istočne i mnogo puta provjerene Europe ostaloj Europi”, kaže mons. Koenig. “Važni ljudski i suvremeno-povijesni zdatak knjige je graditi mostove i buditi razumijevanje za probleme ljudi u istočnoj Europi koji su na zapadu premalo poznati.”
Nakon sloma vladavine Komunističke partije došlo je ponekad do razmimoilaženja interesa među onima koji su se prije #!zajedno borili#!, što nije neobično, jer su različita mišljenja oduvijek bila prisutna, tvrdi praški nadbiskup. Ali, izlaže mons. Vlk, to je, nažalost, u nekim krugovima društva dovelo do odbijanja Crkve: “Danas nas neki više ne žele kao suputnike na dugom putu do konačne pobjede demokracije kojoj se naša zemlja nada.” Nadbiskup strahuje da je mnogim češkim političarima danas “više stalo do vlasti nego do promjena u društvu i demokracije”.
Znatne nedostatke praški nadbiskup vidi i unutar Crkve. U zemlji je nakon euforije prvih mjeseci nakon revolucije nastupilo otriježnjenje “i prema Crkvi”, tvrdi nadbiskup. Kao i dosada postoji veliko zanimanje za religiozne kršćanske sadržaje i vrijednosti, ali Crkvi nedostaju, za duže razdoblje, osobe, smjernice i sredstva za posredovanje sadržaja raspolaganju, a novo stanje nadilazi snage Crkve. Pored toga, ističe nadbiskup, nedostaju kompetentni katolički laici u različitim područjima – javnim glasilima, politici, školstvu.
Kao probleme nadbiskup navodi da je katolički socijalni nauk gotovo nepoznat u češkom društvu, a Crkvi nedostaje #!misionarska dimenzija#!, osobito na selu. U mnogim župama vlada #!geto-mentalitet#! umjesto prave crkvene zajednice. “Nismo naučili sveobuhvatno posvjedočiti crkveni život”, kaže nadbiskup. Činjenica je da već nekoliko godina postoje pozitivna nastojanja, ali valja stupnjevito prevladati klerikalizam, pasivitet i nesposobnost za dijalog. Vlk poziva na strpljenje. “Možda u nama još živi dio stare ideologije koja misli da je dovoljno promijeniti uvjete proizvodnje da bi se čovjek promijenio. Naše je mišljenje bilo tako iskrivljeno da nismo mogli shvatiti da se novo doba ne može graditi sa starim ljudima i starim mišljenjem.”
“Nakon otvaranja došli su mnogi iz Njemačke i Austrije koji su nam htjeli pomoći u izgradnji novih struktura. Nastojao sam to usporiti govoreći da najprije treba organizirati život, a onda strukture. Hoćemo graditi odozdo, a ne da nešto namećemo vjernicima. Ne želim time reći da treba odbijati suradnike izvana, ali primijetio sam da bi nam mnogi htjeli pomoći na svoj način, a ne na naš. Nije li to zapravo načelo ljubavi da se misli polazeći od stanovišta drugoga?”, pita se nadbiskup govoreći o pomoći koja Crkvi i državi dolazi sa Zapada.
Kao nesporazume ocjenjuje nadbiskup Vlk pokušaje da se elementi slobodnjačke demokracije zapadnjačkog tipa unose u Crkvu: “Ne možemo jednostavno zamijeniti hijerarhijsko načelo za demokratsko. Demokracija je za mene znak da moramo svakako obnoviti ranokršćansku bratsku i sestrinsku zajednicu. Hijerarhijsku službu treba oblikovati u bratsku službu u upravljanju i zajedničkom radu… Ne može se društveno-politički instrumentarij peticija, demonstracija, glasovanja i pregovaranja jednostavno preuzeti”.