Budi dio naše mreže
Izbornik

NAJVAŽNIJA VJERSKA ZBIVANJA U HRVATSKOJ U SVETOJ GODINI

Hrvatski program Radio Vatikana u svojoj emisiji od 28. prosinca, pozivajući se na božićni dvobroj “Glas Koncila”, iznio je bilancu najvažnijih vjerskih događaja u našoj zemlji.

Hrvatski program Radio Vatikana u svojoj emisiji od 28. prosinca, pozivajući se na božićni dvobroj katoličkog tjednika “Glas Koncila”, iznio je bilancu najvažnijih vjerskih događaja u našoj zemlji. U svome prilogu Radio Vatikan ističe kako je kao i u ostalim zemljama život i djelovanje Crkve tijekom protekle 2.000 godine bilo označeno Velikim jubilejom.
Sveta je godina veoma snažno odjeknula u životu svih hrvatskih nadbiskupija i biskupija. Ponajprije zahvaljujući prigodnim pastirskim porukama i proglasima pojedinih biskupa, biskupijskim euharistijskim kongresima, hodočašćima Požeške, Porečko-pulske i Riječko-senjske nadbiskupije u Svetu zemlju, hodočašćima nekih biskupija, župa i skupina u Rim te hodočašćima tisuća vjernika u crkve u kojima su mogli primiti jubilejski oprost bilanca se jubilejskih slavlja pokazala vrlo pozitivna. Mladi će, uz ostalo, veliki jubilej pamtiti po nacionalnom susretu katoličke mladeži održanom 29. travnja na Trsatu. Vjeroučitelji, vijećnici, prvopričesnici, radnici, ministranti bogoslovi i sjemeništarci po svojim jubilejskim zborovanjima. Umjetnici su u godini velikog jubileja više svojih djela posvetili Kristu, a na glazbenom području ostat će posebno zapamćen oratorij Josipa Magdića “Fidelissima advocata Croatiae”, praizveden 23. lipnja u zagrebačkoj katedrali.
Ekumenska otvorenost hrvatske Crkve potvrđena je u više navrata. Tradicionalno je održana Svjetska molitvena osmina, koja je završila 24. siječnja u zagrebačkoj katedrali ekumenskim molitvenim susretom na kojem su sudjelovali najviši predstavnici Katoličke, Srpsko-pravoslavne, Evangeličke i Luteranske crkve. Među kršćanskim Crkvama nastavljeni su kontakti u obliku zajedničkih ili bilateralnih susreta posebno na području Đakovačke i Srijemske, Požeške te Šibenske biskupije. Predsjednik Hrvatske biskupske konferencije zagrebački nadbiskup Josip Bozanić 6. kolovoza uzvratio je posjet poglavaru Srpske pravoslavne crkve patrijarhu Pavlu. U Vijeću za ekumenizam i dijalog Hrvatske biskupske konferencije biskupa Antuna Škvorčevića naslijedio je novi predsjednik biskup Vlado Košić.
Osobitu brigu za promicanje ljudskog života naša je Crkva iskazala Porukom Hrvatske biskupske konferencije za Dan života 6. veljače, organiziranjem međunarodnog simpozija o statusu ljudskog embrija u Zagrebu 14., u Opatiji 15. i u Splitu 17. ožujka, te pastirskim pismom zagrebačkog nadbiskupa Josipa Bozanića “Da život imaju”, naslovljenoga na prvu nedjelju došašća, 3. prosinca.
Dok u Crkvi u Hrvata broj svećeničkih i redovničkih zvanja opada, bosonoge karmelićanke ove su godine blagoslovile svoj novi karmel na Mariji Bistrici 12. veljače, a iz najstarijega hrvatskog karmela u Brezovici 17. rujna otišla je novooblikovana zajednica sestara u župu Stup u Sarajevu i otvorila novi karmel, koji je još u izgradnji.
Početkom godine došlo je u Hrvatskoj do promjene vlasti te su održani susreti na najvišoj razini. S državne strane oblikovana je Komisija za odnose s vjerskim zajednicama, kojoj je na čelu zamjenik predsjednika Vlade Goran Granić, a sa crkvene strane stvorena je Komisija za odnose s državom, kojoj je do smrti bio na čelu nadbiskup Anton Tamarut, a naslijedio ga je biskup Želimir Puljić. Na prilike u zemlji Hrvatska je biskupska konferencija reagirala svojom porukom iz Poreča 21. rujna, pozivajući na smirivanje napetosti.
Uz korektno i profesionalno praćenje života i djelovanja Crkve u medijima je bilo i grubih podvala, podmetanja i manipulacija. Iz Crkve je više puta upozoravano na neetičke pojave u medijima. To je posebno učinila Komisija “Iustitia et Pax” 3. srpnja, upozorivši na važnost odnosa između medija i istine. Krajem srpnja je potpisan Sporazum o međusobnim odnosima Hrvatske biskupske konferencije i Hrvatske radio-televizije. Posebna je pozornost ove godine bila posvećena “Danu sredstava društvenog priopćavanja te je 7. lipnja održan i okrugli stol o crkvi i medijima.
U nastojanjima oko koncilske obnove na razini župa Hrvatska biskupska konferencija objavila je 6. travnja poruku o nezamjenjivoj ulozi vjernika laika u poslanju Crkve, te 26. studenoga poruku pod naslovom “Župna kateheza u službi župne zajednice”. U Splitu je 29. i 30. kolovoza održana 22. Katehetska ljetna škola o temi “Prema cjelovitosti odgoja u vjeri – neophodnost župne kateheze i komplementarnosti s vjeronaukom u školi”, s koje je, budući da su mediji stvarali ozračje protivljenja školskom vjeronauku, objavljena i Deklaracija o vjeronauku u školi, a Hrvatska je biskupska konferencija 15. lipnja objavila svoju poruku o vjeronauku u školi i župnoj katehezi.
Prvi put u povijesti naše Crkve – primjećuje glavni urednik “Glas Koncila” Ivan Miklenić u svom prilogu u božićnom dvobroju – jedna je biskupija raspisala i organizirala izbore između više kandidata za članove župskih pastoralnih vijeća. Bilo je to u Zagrebačkoj nadbiskupiji polovicom svibnja. Ti su izbori pokazali da se u većim župama vjernici premalo poznaju, što znači da su neke župe premalo zajednice.