Budi dio naše mreže
Izbornik

NEKA SPORT BUDE ORUĐE MIRA I PRIJATELJSTVA MEĐU NARODIMA

Sport sadrži pozitivnu i sveopću poruku. Sport je na neki način metafora kršćanskog iskustva, usmjerenog prema postizanju vječnog života. I jedno i drugo zahtijeva napore i zadovoljstva, rekao je Papa na proslavi Jubileja sportaša u Vatkanu

Sport sadrži pozitivnu i sveopću poruku. Sport je na neki način metafora kršćanskog iskustva, usmjerenog prema postizanju vječnog života. I jedno i drugo zahtijeva napore i zadovoljstva, žrtve i uspjehe. Paralele tih dvaju stvarnosti – sporta i kršćanstva – bile su u središtu Papine propovijedi na svečanome misnom slavlju u povodu Jubileja sportaša čija je središnja proslava upriličena na Olimpijskom stadionu u Rimu u nedjelju 29. listopada. Na proslavi Jubileja okupilo se oko 70.000 osoba među kojima brojni sportaši iz cijeloga svijeta. Papa je tom prigodom pogledao i nogometni susret između reprezentacije Italije i ostatka svijeta. Tako je Ivan Pavao II. postao vlasnikom još jednog “rekorda” u svojoj papinskoj službi: prvi je papa koji je službeno prisustvovao nekom nogometnom susretu na stadionu. Međutim, nije jedini koji je pokazao zanimanje za sport. Sudeći prema povijesnim kronikama čini se da je papa Siksto IV. g. 1400. s prozora svoje sobe gledao nogometni susret koji se igrao u dvorištu apostolske palače. Pored toga Pio XII., Ivan XXIII. i Pavao VI. nisu skrivali svoje “navijačke strasti” za određenu nogometnu ekipu odnosno sport.
U svome pozdravnom govoru na početku mise na Olimpijskom stadionu predsjednik Međunarodnoga olimpijskog komiteta Juan Antonio Samaranch izrazio je Papi zahvalnost za potporu koju pruža sportu kao školi odgoja tijela i duha.
Dobro čine mladi, rekao je Papa u prigodnoj propovijedi, koji se bave nekom sportskom disciplinom, jer ona može pospješiti utvrđivanje “važnih vrijednosti poput vjernosti, ustrajnosti, prijateljstva, dijeljenja i solidarnosti”. Te vrijednosti moraju resiti sve one koji se bave nekim od sportova. “Oni su pozvani učiniti od sporta prigodu za susret i dijalog, iznad svake granice jezika, rase i kulture. Sport doista može dati valjani prinos mirnom dogovaranju među narodima i pridonijeti da se u svijetu potvrdi nova civilizacija ljubavi”, rekao je Papa. Sport je aktivnost koja se hrani lovorom i odličjima. Često i prečesto u posljednje vrijeme ta odličja pokazuju svoju mračnu stranu koja potamnjuje idealnu sliku onoga što Papa naziva “zdravim borbenim duhom”. To se, ističe Papa, ne smije dogoditi. “Odgojni i duhovni potencijali sporta moraju ujediniti vjernike i ljude dobre volje i učvrstiti ih u odlučnosti da se suprotstave svakom vidiku zastranjivanja koji se u sport može uvući, prepoznavajući u tim zastranjenjima pojavu koja se protivi punome razvoju osobe i njezinoj radosti življenja. Nužna je svaka moguća skrb za očuvanje ljudskoga tijela od svakoga napada na njegovu cjelovitost, od svakoga izrabljivanja i od svakoga idolopoklonstva”, rekao je Papa. Sveti je Otac stoga pozvao sportaše na ispit savjesti u godini Velikog jubileja. Izrazio je i želju da taj ispit savjesti svima – sportskim direktorima, tehničkom osoblju i samim sportašima – bude prigoda da ponovno pronađu novi kreativni i pokretački zanos tako da sport, ne izopačujući se, odgovori zahtjevima našeg doba. Da to bude sport koji će skrbiti za slabe i nikoga neće isključivati, koji oslobađa mlade od zamki apatije i ravnodušnosti i u njima budi zdravi borbeni duh; sport koji će biti čimbenik osamostaljenja najsiromašnijih zemalja i pomoći da nestane netrpeljivosti i izgradi se bratskiji i solidarniji svijet; sport koji će doprinijeti tomu da se zavoli život, odgoju za žrtvu, poštivanje i odgovornost, vodeći punom vrednovanju svake ljudske osobe. Ukratko sport koji će biti oruđe mira i prijateljstva među narodima.
Nakon mise priređena su različita sportska natjecanja, a vrhunac je predstavljao jubilejski nogometni susret talijanske reprezentacije s nogometnim zvijezdama koje igraju u talijanskim klubovima. U svim je natjecanjima želja za pobjedom prepustila svoje mjesto borbenom duhu. O tome svjedoči i nogometna utakmica koja je završila neriješenim rezultatom: 0:0.
U sklopu priprema za jubilej sportaša u Rimu je u blizini anđeoske palače otvoreno sportsko selo s brojnim sportskim terenima i mogućnostima za sportska natjecanja. Prvi dan, utorak 24. listopada, odvijao se pod geslom “Sport za Afriku”. Na otvaranju je talijanska ministrica za odnose s parlamentom Patrizia Toia istaknula da sport može biti sredstvo za poboljšanje društvenih struktura, ne samo mladih nego i starijih. (ika-sa)