Nevladine organizacije za jednako trajanje vojnog roka i civilne službe
Zagreb
Zagreb, (IKA) – Nevladine organizacije Amnesty International Hrvatske, Antiratna kampanja, Hrvatski helsinški odbor i Hrvatski pravni centar pozivaju saborske zastupnike da se založe za jednako trajanje vojnog roka i civilne službe budući da nema valjanog razloga da se ne izjednači trajanje tih službi. Rečeno je to na tiskovnoj konferenciji održanoj 2. srpnja u Zagrebu u povodu konačnog Nacrta prijedloga Zakona o civilnoj službi, usvojenog na 155. sjednici Vlade 27. lipnja.
Nevladine organizacije također pozivaju zastupnike u Hrvatskom saboru da se založe za ukidanje odredbi o Povjerenstvu za civilnu službu, koje bi trebalo određivati radi li se o vjerskim ili moralnim nazorima u zahtjevu za civilnu službu.
Udruge su protiv odredbi o obavljanju civilne službe u trgovačkim društvima i za dodavanje odredbe po kojoj se civilni obveznik koji je odslužio civilnu službu u određenoj pravnoj osobi ne smije u njoj zaposliti barem godinu dana nakon obavljene službe. Navedene nevladine organizacije su protiv obavljanja civilne službe u drugim zemljama na predložen način.