Budi dio naše mreže
Izbornik

NEZADOVOLJSTVO KATOLIKA U SVIJETU NACRTOM KAIRSKOG DOKUMENTA

Rim (IKA )

Okupljeni u Rimu, predsjednici povjerenstava ili vijeća za obitelj europskih biskupskih konferencija uputili su poziv svim europskim zemljama "da na Kairskoj konferenciji očituju prijeko potrebnu odvažnost u obrani obitelji i ljudskoga života sve od časa začeća".

Rim, 11. 7. 1994. (IKA) – Okupljeni u Rimu, predsjednici povjerenstava ili vijeća za obitelj europskih biskupskih konferencija uputili su poziv svim europskim zemljama “da na Kairskoj konferenciji očituju prijeko potrebnu odvažnost u obrani obitelji i ljudskoga života sve od časa začeća”.
Sastanak je 4. i 5. srpnja priredilo Papinsko vijeće za obitelj, koje kani slične skupove prirediti za svaki kontinent. U ime hrvatskih biskupa sudjelovao je dubrovački biskup dr. Želimir Puljić. U izjavi koju su uputili javnosti, biskupi su izrazili zabrinutost zbog težnji koje su se do sada pokazale u svezi s Kairskom konferencijom, koja zapravo “ne kani razmisliti o oblicima življenja, nego očituje utjecaje pesimističkoga i lošeg pogleda na ljudski život i budućnost društva koje je došlo do toga da niječe istinsko dostojanstvo čovjeka, #!jedinoga stvora koje je Bog htio za sebe#! (GS 24)” Biskupi zbog toga napominju u tom obraćanju : “Blagostanje naroda prisno je povezano s mogućnostima za cjeloviti razvoj osoba. Te su pak mogućnosti sa svoje strane uvjetovane pravednom podjelom gospodarskih dobara svijeta. Mnoga su od tih dobara još neiskorištena, a mnoga od njih uživa samo mali broj bogataša.” ističući kako “čovjekova sreća ne proizlazi samo iz gospodarskoga blagostanja. Ona ovisi također o potpunom razvoju stvarnih mogućnosti ljudske osobe i te se mogućnosti očituju preko braka i življenja u skladu s njegovim dostojanstvom, u poštivanju života i u ostvarenju nade za mlade.”
Zajedno s Papom biskupi ističu ponovno da je “obitelj prirodna, osnovna i sveopća ustanova s kojom se nitko ne smije poigravati. Obitelj koja počiva na braku prirodni je temelj društva i njegove stalnosti, pa nijekanje obitelji ili pražnjenje smisla braka, kao i promicanje drugih oblika odnosa među pojedincima s nakanom da ih se izjednači s brakom ili učini ravnopravno s njim, stvara ranu na društvu i nanosi mu štetu.”
Biskupi su svim europskim roditeljima uputili poruku ohrabrenja i nade da “dijete prihvate kao dragocjeni Božji dar”, a na poseban su se način obratili mladeži potičući je da “zna odbaciti koristoljubivi pogled društvenih planera”.
Radni dokument Kairske konferencije oštro su osudili i latinoamerički biskupi. Oni su označili dokument kao sredstvom zaštite “općega sebičnjaštva” bogatih zemalja koje “žele obraniti vlastiti način života što ga ugrožava siromašni svijet”. To su priopćenje katolički biskupi Latinske Amerike uputili javnosti 6. srpnja sa skupa u Ciudad de Mexicu, glavnom gradu Meksika, upozoravajući na to da Kairski dokument ne vodi računa o pitanjima razvoja nerazvijenih zemalja nego taj razvoj želi uvjetovati oštrom politikom nadzora nad rađanjem djece.
O Kairskom dokumentu očitovali su se i sveučilišni profesori Italije, koji su prikupili preko tisuću potpisa sveučilišnih profesora za pismo koje su uputili glavnom tajniku UN Boutrosu Boutrosu-Ghaliju, u kome ga upozoravaju da je taj dokument pun protuznanstvenih stavova i utemeljen na samovoljnim poimanjima. U toj poruci profesori zahtijevaju štovanje Povelje UN o ljudskim pravima. Talijanski studenti pokrenuli su akciju prikupljanja barem stotinu tisuća studentskih potpisa i oko milijun građanskih za pismo istoga sadržaja koje kane uputiti predsjedniku Republike Italije Oscaru Luigiju Scalfaru i drugim državnim dužnosnicima.
Nezadovoljstvo američkih katolika demografskom politikom administracije predsjednika Clintona, jednako kao i upozorenja američkih katoličkih biskupa u svezi s Kairskim dokumentom očitovalo se do sad već u više pisama, skupova i poruka. Zato je u Bijeloj kući priređen “susret pojašnjenja” u kom su u ime američke Vlade sudjelovali državni dotajnik Timothy Wirth, a u ime Katoličke Crkve kardinali James Hickey, Bernard Law i John O#!Connor. Razgovor je trajao 45 minuta, i biskupi su izrazili nadu da će uspjeti uspostaviti s Vladom tješnju suradnju kako bi mogli više utjecati da se ispravi njen , kako su biskupi rekli “Iskrivljeni pogled” koji “izvrće pravo na život, na slobodu i duhovni rast”.
Nesuglasja su se pojavila i u američkom Kongresu. Čak su se neki demokrati ogradili od Clintonove i stranačke politike glede pobačaja i prava bolnica u kojima se pobačaji vrše.