Noć muzeja u Spomen-muzeju biskupa J. J. Strossmayera
FOTO: TU DJOS//Muzej biskupa Strossmayera
Đakovo (IKA)
Nakon dvije pandemijske godine, osamnaesta Noć muzeja o temi „Muzeji su važni“ održana je u petak 27. siječnja u Spomen-muzeju biskupa J. J. Strossmayera u Đakovu.
Program je počeo radionicama izrade nakita i pralina. Izrađivao se nakit od aluminijske folije, a inspiriran prapovijesnim i tradicionalnim ornamentom; dok su djeca nižih uzrasta izrađivala nakit od perlica. Učenici Srednje strukovne škole Antuna Horvata, uz svoje mentorice, uvele su posjetitelje u svijet čokolade. U kulturnoj povijesti Đakova i Osječko-baranjske županije teško je pronaći ljubavni par koji se može usporediti s Jakobom Heibelom i Sofijom Weber Heibel. Đakovačke praline „Sofijina srca“, izrađivane su u tri verzije – od fine čokolade, čokolade s punjenjem od eko-lješnjaka i pireom od višnje.
U kripti katedrale posjetitelji su mogli razgledati izložbu Sakralna kiparska djela iz zbirke Ljevaonice umjetnina Ujević, koju čini 107 djela i 43 hrvatska umjetnika, kipara: Kerdića, Valdeca, Sikirice, Radauša… Autor izložbe je Milan Bešlić.
Otvorena je i izložba „150 godina DVD-a Đakovo“, čiji je autor Bruno Bunjevac, a sama izložba koncipirana je kao spoj staroga i novoga, prezentirajući vatrogasnu opremu, spise, zastave i odore, fotografije… O izložbi je govorio Ivana Šalamon, predsjednik DVD-a Đakovo, a bio je nazočan i Berislav Hengl, pročelnik Vatrogasne zajednica Županije osječko-baranjske. Izložbu je otvorio Ivan Klemen, zapovjednik Vatrogasne zajednice grada Đakova. Ravnatelj muzeja Tadija Crnjak zahvalio je vatrogasnom društvu na svom dobru koje čine za grad Đakovo. Postavljene su također slike i novinski članci vezani uz požar u katedrali iz 1933. te požar Sjemeništa 1972.
Potom je otvorena izložba „Bile jednom jedne kune“. Niz koloriranih crteža akademske slikarice Marije Adrić Soldo naslanja se na dizajn hrvatskih papirnatih novčanica, rad slikara i grafičara Miroslava Šuteja te profesora Vilka Žiljka. Koncept čine portreti velikana, broj koji označava vrijednost novca te boju koju je određena novčanica nosila. O izložbi su govorili Irena Ivkić, kustosica i Mirko Ćurić, vanjski suradnik Muzeja.
Program je završio solističkim koncertom glazbenika Darka Čuvidića, mag. mus. na tri instrumenta, uz izvedbu klasične, etno-moderne i tradicijske glazbe.
Posjetitelji su toga dana mogli uživati u razgledavanju stalnog postava, radionicama, izložbama te glazbenom programu.