Budi dio naše mreže
Izbornik

Nove opće apostolske preferencije Družbe Isusove

Zagreb (IKA)

U podne 19. veljače Generalni poglavar Družbe Isusove o. Arturo Sosa objavio je Opće apostolske preferencije Družbe Isusove za sljedećih deset godina.

Proces zajedničkog duhovnog razlučivanja o novim preferencijama pokrenula je 36. generalna kongregacija u jesen 2016., a Družba mu je posvetila dvije godine. Nakon što je sa svojim proširenim savjetom razlučivao nad pristiglim prijedlozima iz svih provincija od 6. do 14. siječnja ove godine, general je svoj zaključni prijedlog predao Svetom Ocu 17. siječnja. Nakon što je neko vrijeme osobno nad njima molio, papa Franjo je 6. veljače potvrdio sljedeće preferencije:
1. Promicanje razlučivanja i duhovnih vježbi. Pomagati ljudima da pronađu Isusa Krista i slijede ga.
2. Hod s isključenima. Hoditi uz siromašne, ranjive, isključene i one koje društvo smatra bezvrijednima, u misiji pomirenja i pravednosti.
3. Skrb za naš zajednički dom. Raditi s dubinom Evanđelja za zaštitu i obnovu Božjega stvorenja.
4. Na putu s mladima. Pratiti mlade ljude u izgradnji nadom ispunjene budućnosti.

papa Franjo s generalnim poglavarom Družbe Isusove, p. Arturom Sosom, Izvor: Hrvatska pokrajina Družbe Isusove

Tijekom sljedećih deset godina ove preferencije će usmjeravati rad isusovačkih zajednica i mnogobrojnih ustanova, a danas je isusovaca oko 15.536 na svijetu, u 75 provincija. Naravno, ovo je početak nastojanja dubljeg razumijevanja što sve preferencije uključuju i kako se u apostolatu mogu primijeniti, napose u Hrvatskoj provinciji. Očekuje se da će to razumijevanje biti jedna od glavnih poruka generalova posjeta Hrvatskoj od 20. do 23. ožujka ove godine.


Prethodni popis Općih apostolskih preferencija izdao je još 2003. godine general Peter-Hans Kolvenbach. Tada su to bile: Afrika, Kina, intelektualni apostolat, isusovačke rimske ustanove i rad za migrante i izbjeglice. Proces nedavno dovršenog razlučivanja sadržavao je i vrednovanje prethodnih preferencija, a zaključeno je da nove preferencije trebaju biti formulirane u obliku zajedničkih ciljeva, a ne specifičnih geografskih područja ili apostolskih djela.