Biblija danas 3-2020
Zagreb (IKA)
Objavljen je novi broj „Biblije danas“, časopisa za promicanje biblijskog pastorala koji izlazi u suradnji Hrvatskoga katoličkog biblijskog djela i Biblijskog instituta Katoličkoga bogoslovnog fakulteta u Zagrebu, a izdaje ga Kršćanska sadašnjost.
U trenutačnoj krizi vjere i osamljenosti tijekom opasnosti od zaraze koronavirusom priređeni članci u „Bibliji danas“ mogu dobro doći kao pomoć u nadvladavanju poteškoća što ih Bog pred nas stavlja. Biblija danas tumači Božju riječ koja ima snagu ohrabriti nas i dati nam snagu za ustrajnost i postojanost u vjernosti Bogu u teškim danima. Stoga je jesenski broj časopisa „Biblija danas“ posvećen je svetom Iliji proroku.
Ovoga velikog sveca časte mnogi vjernici kao svog osobnog nebeskog zaštitnika, a zaštitnik je mnogih hrvatskih župa i gradova. Između ostalog zaštitnik je Đakovačko-osječke nadbiskupije, a vjernici u Bosni i Hercegovini slave ga kao svog omiljelog sveca zaštitnika. Kao svog posebnog zaštitnika štuju ga redovnici karmelićani, a hodočasnici u Svetu zemlju sjećaju se svetog Ilije naročito na brdu Taboru i Karmelu. U biblijskim pripovijestima o svetom Iliji govori se da ga je Bog uznio u nebo na plamenim konjima i kočiji, što je i najčešća scena na slikama tog sveca. Zbog toga ga mnogi zazivaju u pomoć kad se sprema oluja i kad se na njemu pojave munje. O životu Ilije proroka satkano je mnogo legendi, pa se često u opisu života ovog sveca radije oslanjamo na legendarne pripovijesti umjesto da svoja saznanja crpimo iz biblijskih tekstova.
Želeći na temelju biblijskih tekstova približiti lik i djelovanje proroka Ilije autori i uredništvo „Biblije danas“ priredili su četiri članka koji tumače pojedine odlomke biblijskog teksta o ovom značajnom svecu. Prvi članak, koji govori o povijesnim i religiozne okolnosti djelovanja proroka Ilije, napisao je mr. sc. Ivan Benaković, doktorand biblijske teologije na Papinskom Sveučilištu Gregoriana u Rimu. Sveti Ilija je bio snažan i neustrašivi borac za pravu vjeru u Boga. Njegovu borbu protiv krivovjerja u Izraelu opisuje u drugom članku umirovljeni profesor KBF-u u Đakovu dr. sc. Karlo Višaticki. Ilija je prolazio i osobnu krizu vjere i vlastitog identiteta. U trećem članku dr. sc. Silvana Fužinato, profesorica na KBF-u u Đakovu, tumači biblijski tekst koji govori o Ilijinoj krizi i razrješenju njegovih sumnji u osobnom susretu s Bogom na brdu Horebu. Iako je Ilija starozavjetni prorok, njegov je lik važan i u novozavjetnim spisima. Razloge popularnosti i značenje proroka Ilije u novozavjetnim spisima opisuje u četvrtom članku dr. sc. Božidar Mrakovčić, profesor na KBF-u u Zagrebu.