Istina je prava novost.

Novi ciklus edukacije u okviru programa cjeloživotnoga učenja na KBF-u u Đakovu

U novi ciklus programa cjeloživotnoga učenja „Teološko-katehetski program cjeloživotnoga učenja za odgajateljice i odgajatelje u vjeri (rani i predškolski odgoj)“ koji se provodi na Katoličkome bogoslovnom fakultetu u Đakovu u akademskoj godini 2022./2023. upisano je 19 polaznika.

Đakovačko-osječka nadbiskupija povjerila je Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Đakovu Program katoličkog vjerskog odgoja djece predškolske dobi. Program je strukturiran prema pravilima Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku te se izvodi u obliku programa cjeloživotnoga učenja od akademske godine 2014./2015.

Nakon provedbe dvaju ciklusa programa, unaprjeđen i usklađen s novim pravnim okvirom, program je poslan na vrednovanje te je Odlukom Senata Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku od 27. listopada 2022. godine Fakultetu dana suglasnost na ustroj i izvedbu programa cjeloživotnoga učenja koji sada nosi naziv „Teološko-katehetski program cjeloživotnoga učenja za odgajateljice i odgajatelje u vjeri (rani i predškolski odgoj)“.

Polaznici u prvomu dijelu ovoga jednogodišnjeg programa stječu osnovna teološko-katehetska znanja, na koja se u drugomu semestru nadovezuju didaktičko-metodička predavanja i vježbe vjerskog odgoja primjerenog djeci u ranoj i predškolskoj dobi. Polaznici se u drugomu dijelu programa opredjeljuju i biraju između dva smjera Religiozni odgoj i kateheza ili Kateheza Dobroga Pastira.

Nakon položenih ispita te izrade završnoga rada, polaznici su osposobljeni za poučavanje i odgoj u vjeri (rani i predškolski odgoj) te im se izdaje potvrda o završenom programu i dodatak potvrdi s detaljnim opisom programa te izvršenim obvezama kojima stječu ukupno 20 ECTS bodova. Završen program uvjet je za dobivanje kanonskoga mandata bez kojega polaznice sukladno propisima ne mogu provoditi vjerski odgoj u javnim predškolskim ustanovama.