Budi dio naše mreže
Izbornik

Novi godišnjak Poljičkog dekanata “Poljica”

Francuska nacionalna biblioteka u Parizu nabavila svih dosadašnjih 25 brojeva godišnjaka Poljičkog dekanata “Poljica” te se pretplatila i na sljedeće brojeve

Iz tiska je izašao godišnjak Poljičkog dekanata “Poljica” (br. 26/2001.) velikog formata – B5, na 368 stranica, sa 64 fotografije u boji, a u dodatku na 88 stranica nalazi se građa za bibliografiju “Poljica”.
Nakon što je u uvodu istaknuo da je Francuska nacionalna biblioteka u Parizu nabavila svih dosadašnjih 25 brojeva godišnjaka Poljičkog dekanata “Poljica”, te se pretplatila i na sljedeće brojeve, glavni i odgovorni urednik Frane Mihanović ističe da je sa svojih više od 6.000 stranica taj godišnjak dosegao enciklopedijske razmjere. Objavljeno je more podataka, činjenica i događaja iz prošlih i sadašnjih Poljica, koja čovjeka prate “od kolijevke do pokrova, čovjeka s imenom i prezimenom”.
Posebno je vrijedan dodatak u 26. broju: “Građa za bibliografiju Poljica”. Tu je prof. Ivan Banić sabrao svu do sada objavljenu građu o Poljicima. O postanku poljičke kneževine zanimljiv članak napisao je Mato Marčinko, koji je također obradio jezik i pismo Poljičkog Statuta, te njegovo španjolsko izdanje. Zagrepčanka Ana Cindarić, obrađujući sliku Boga i čovjeka u spisima sv. Augustina, ponudila je istančane odgojne smjernice. Anđelko N. Pavešković u svom prilogu iznosi podatke koje je pronašao u bečkim i ženevskim arhivima o hrvatskom podrijetlu velikog skladatelja Josipa Haidena (Joseph Haydn). Pozornost će privući i napisi Ive Marasovića “Poljica – #!Zapadni srpski kraj#!!?” i Ivana Ugrina “Svijet u ratu?!” i “Povratak snovima”. “Tragovima prošlosti” prošetao se i Klement Lukin koji piše o oružju u Poljicima, te pjesnici Ivo Cvitić i Marija Bukovac koja pjeva “poljičkim majkama”: “Bezbrojne su Mile Gojsalićke koje ne primjećujemo”.

Kronika je posvećena prezentacijama posljednjih brojeva godišnjaka, te drugog izdanja Poljičkog Statuta. Tu je i opis vatrene stihije koja je prošle godine poharala Srednja i Donja Poljica. Karta poljičkih župa sa selima, zaseocima i crkvama prikazuje stanje u 2000. godini. Župna kronika donosi popis svih krštenika, krizmanika, vjenčanih i umrlih iz svih poljičkih župa, te najvažnije izvatke iz župnih kronika u 2000. i 2001. godini. Na kraju se nalaze adrese i telefonski brojevi svih župnika i župnih ureda u Poljicima, te broj žitelja u svim poljičkim mjestima prema državnom popisu stanovništva od 20. svibnja 2001. Najviše je žitelja u Podstrani (4.155), Dugom Ratu (3.457) i Strožancu (3.250), a najmanje u Putišićima (58) i Smolanju (72). Inače, Poljica s površinom od 250 četvornih kilometara smještena su između mora na jugu, rječice Žrnovnice na zapadu i rijeke Cetine na sjeveroistoku, s planinom Mosorom kao kralješnicom. (ika-kj)