Budi dio naše mreže
Izbornik

Novi Katehetski glasnik o promjeni u nacionalnom katehetskom vodstvu

Dosadašnji predstojnik mons. Šimunović piše o razlozima svoje ostavke i preporučuje novoga čelnog čovjeka dr. Pažina

Novi broj Katehetskog glasnika uz brojne priloge za vjeroučitelje u školi i katehete župnoj zajednici, na oko 250 stranica, donosi i vijest o promjenama u vodstvu NKU-a HBK. Kako je javnosti već poznato, na jesenskom zasjedanju HBK u Krku za novog predstojnika NKU-a HBK izabran je dr. Ivica Pažin, profesor religiozne pedagogije i katehetike na Teologiji u Đakovu.
Do izbora novog predstojnika došlo je nakon što je dosadašnji predstojnik mons. dr. Milan Šimunović još u svibnju ove godine zatražio od predsjednika HBK da bude razriješen te službe. U popratnome tekstu Katehetskog glasnika mons. Šimunović, među ostalim, navodi i teškoće na koje je u svome radu nailazio, ističući sve teže spajanje te službe sa službom profesora pastoralne teologije, religiozne pedagogije i katehetike na Teologiji u Rijeci, pri čemu su njegova tjedna putovanja na relaciji Rijeka-Zagreb u tiejku četiri godine utjecala i na pogoršanje njegova zdravstvenog stanja.

Dr. Šimunović je sudjelovao u predvođenju katehetskog pokreta u Crkvi u Hrvata od 1974. godine, najprije kao predsjednik Stalnog odbora Katehetskog vijeća BK, na koju je službu biran u više mandata, a potom od 1998. i kao predstojnik Nacionalnoga katehetskog ureda HBK, izabran od HBK. U obraćanju vjeroučiteljima, katehetama i suradnicima, dr. Šimunović zahvaljuje svima koji su surađivali u projektima NKU-a HBK na promicanju kvalitetnog vjeronauka u školi i kateheze u župnoj zajednici. Zalagao se da se na društvenim razinama što više uoči i prizna izuzetna važnost vjerskoga odgoja u vrtićima i vjeronauka u školi te da se u Ministarstvu prosvjete i sporta i drugim razinama, izbori što primjereniji status vjeronauka i vjeroučitelja u školi, što je uočeno i na mnogim, čak i europskim razinama. Mnogo se učinilo na izradi novih vjeronaučnih udžbenika, od kojih će neki uskoro ugledati svjetlo dana, a posebno za novi koncept trajnog usavršavanja vjeroučitelja i kateheta, kako na nacionalnoj razini na katehetskim školama tako i na biskupijskim razinama.
Posebni pothvat bio je pokretanje Katehetskoga glasnika (triput godišnje na oko 220 stranica, u 2.500 primjeraka – do sada osam brojeva), koji stručno promišlja predškolski vjerski odgoj, konfesionalni model vjeronauka u školi i nove postavke kateheze u župnoj zajednici, u kojoj bi trebala pospješivati korjenitu obnovu. Pritom glasnik potiče veće komuniciranje iskustava na razini vjeroučitelja, župnika i drugih djelatnika. Pokrenuta je suradnička mreža brojnih stručnjaka, profesora na crkvenim učilištima i drugih suradnika, koji su dali značajni doprinos novom poimanju vjeronauka i kateheze.
Dr. Šimunović smatra da je katehetskom pokretu potrebno posvetiti još veću pozornost i pružiti značajniju pomoć na crkvenim razinama i u tom se je smislu zalagao za potrebni preustroj Nacionalnoga katehetskog ureda HBK i biskupijskih katehetskih ureda, pozivajući najodgovornije na djelotvornije zauzimanje u ekipiranju tih značajnih katehetskih institucija sa stručnim suradnicima uz pružanje adekvatne financijske podrške, osobito u NKU-u HBK kao koordinacijskom tijelu. U tom smislu u NKU-u je potreban predstojnik, koji će se posvetiti samo tom izuzetno zahtjevnom i odgovornom zadatku. Sve je to prikazao još 2001. na jesenskom zasjedanju HBK u Požegi, u izvješću “Svjetla i sjene sadašnjega katehetskog trenutka. Nužnost sustavnijega i pravodobnog rješavanja nekih aktualnih pitanja”. Prisutnost vjeronauka u školi, s oko 3.000 vjeroučitelja, kao i župna kateheza, traže i povećanu zauzetost Crkve.
Dr. Šimunović, preporučujući svima što zauzetiju suradnju pod vodstvom novog predstojnika NKU-a HBK dr. Pažina, izražava radost što vodstvo preuzimaju mlađe i stručne snage, za što se je posebno zalagao. Starije generacije pomalo odlaze, što ne znači da još neće dati svoj doprinos stručnim promišljanjem, govorom i pisanjem na pastoralno-katehetskom području, zaključuje u zahvali mons. dr. Milan Šimunović. (ika-aš)