Istina je prava novost.

"NOVI NAPAD HOMOSEKSUALNOG LOBBYJA"

Rim, 5. 4. 1998. (IKA/SIR) - "Novi napad homoseksualnog lobbyja". Tako je, u talijanskome katoličkom dnevnom listu "Avvenire" (Budućnost) od 1. travnja nazvan prijedlog "transverzalnog" zakona u Italiji, koji bi izjednačio veze između homoseksualaca s h

Rim, 5. 4. 1998. (IKA/SIR) – “Novi napad homoseksualnog lobbyja”. Tako je, u talijanskome katoličkom dnevnom listu “Avvenire” (Budućnost) od 1. travnja nazvan prijedlog “transverzalnog” zakona u Italiji, koji bi izjednačio veze između homoseksualaca s heteroseksualnim brakom. Pisac članka, kako u svojem dvotjedniku prenosi agencija “SIR”, Domenico delle Foglie u njemu izražava “veliku suzdržanost” glede tog prijedloga, te objašnjava: “Pojedincima smo uvijek iskazivali svoje poštovanje i razumijevanje. No, onome tko zahtijeva priznanje homoseksualne veze na rangu braka, naš odgovor ne može biti do li ‘ne’ bez ikakvog popusta. Svim katolicima koji se na svim stranama bore za slobodni izbor, ova nebrojeno puta ponavljana pustolovina trebala bi biti pouka: nikakav transverzalizam neće moći spojiti tako žalosne lomove antropološkog statuta. Isto tako, može poslužiti kao prigoda da se razmišlja o današnjim podijeljenostima i budućim koracima. A to znači o našoj stvarnoj sposobnosti da utječemo na male i velike odluke civilizacije.”
Na stranicama istog lista, 2. travnja, Adriano Pessina služi se prividnim paradoksima: “Premise zakona, upozorava, pravedno govore o poštivanju osoba te žigošu bilo kakvu pojavu nesnošljivosti i prezira prema homoseksualcima. No, možemo se pitati nije li upravo taj normalizirajući zakon onaj koji prezire posebna obilježja homoseksualnog prekoračenja i, suprotno tome, diskriminira samu heteroseksualnost koju treba priznati u njezinoj društvenoj zadaći. Na kraju, svako poništavanje razlika uvijek je nepravedni čin i poštivanje osoba (i onih čija se praksa smatra moralno neprihvatljivom) ne znači poistovjećivanje različitih ponašanja ili izjednačavanje prava i dužnosti koje proizlaze iz takvih izbora”. Poštivanje osoba, prema Pessini, “ne može dugo suživjeti s popustljivim relativizmom koji nikad ne nastoji pokazati ciljeve i vrijednosti koji se nikad ne možemo odreći i koje sačinjavaju sam društveni mir: rušenje društvenog, kulturalnoga i vjerskog značenja obiteljskog života, svedenog na mjesto poopćene razmjene osjećaja s vremenom dovodi do zamračenja nekih onih vrijednosti za koje samo društvo tvrdi kako ih jamči.”
Talijanski dnevni listovi “javno su prekorili” ovakvo pisanje “Avvenirea”, piše SIR, nazivajući ga “križarskom vojnom”. To je razvidno već iz samih naslova: “Homoseksualni brakovi, katoličke novine u napadu” (Corriere della sera), “Priznati homoseksualne brakove” (Repubblica), “Vatikan odbija zakon o homoseksualcima” (Unita), “Homoseksualni brakovi, zakon i križarska vojna” (Foglio). O samom sadržaju tih članaka i o stavovima tih “laičkih” novina SIR ne donosi ništa.