Budi dio naše mreže
Izbornik

Novi provincijal Srednjoueropske provincije Družbe Božje Riječi o. Christian Stranz preuzeo službu

Beč (IKA)

Novi provincijal Srednjoueropske provincije Družbe Božje Riječi (Societas Verbi Divini – SVD) kojoj pripada i Hrvatska, Austrijanac o. Christian Stranz, preuzeo je službu u ponedjeljak 1. svibnja u Maria Enzensdorfu u Austriji.

Tijekom svečane liturgije 57-godišnji o. Christian preuzeo je službu od svog prethodnika o. Stephana Dählera, priopćila je provincija u utorak, a prenosi Kathpress. Opće vijeće Družbe Božje Riječi imenovalo je prošle jeseni o. Christiana provincijalom na iduće tri godine.

Tijekom liturgijskog slavlja izrečena je zahvala i dosadašnjem viceprovincijalu o. Franzu Helmu, kojega je na toj dužnosti naslijedio o. Benjamin Kintchimon.

Novi provincijal svojim najvažnijim zadaćama smatra praćenje mlade subraće sa svih kontinenata, „kako bi izdržali stvarnost našega sekularnog društva” i jačanje života u zajednici. Kako je najavio, nastojat će se usredotičiti i na teološka pitanja koja se tiču misija, dijaloga s drugim kulturama i vjerskim zajednicama, odgovornosti za sve stvoreno i oblikovanja misionarske svijesti

O. Christian Stranz rođen je 8. ožujka u Željeznom, vječne zavjete u redovničkoj zajednici Družbe Božje Riječi položio je 1991., a godinu dana kasnije zaređen je za svećenika.

Red Družbe Božje Riječi (SVD) broji oko šest tisuća članova iz 77 država. Najveći broj njih dolazi iz Indonezije, zatim iz Indije, Filipina i Poljske. Zajednica se na njemačkom govornom području naziva i „Steylski misionari” (Steyler Missionare) po nizozemskom mjestu Steylu u kojemu je sveti Arnold Janssen 1875. utemeljio red. Njegovi pripadnici djeluju u 79 zemalja kao dušobrižnici i širitelji biblijske riječi u školama, sveučilištima, bolnicama, u pastoralu selilaca, pomažući siromašnima i obespravljenima i zauzimajući se za očuvanje svega stvorenoga.

Srednjoeuropska provincija Družbe Božje Riječi osnovana je 2016., ima oko stotinu članova koji potječu iz 18 država i obuhvaća Austriju, Švicarsku, Hrvatsku i grad Pariz. Družba je već rano prepoznala potrebu misionarskog djelovanja ne samo u prekomorskim zemljama, nego i u Europi, gdje su se njezini pripadnici usredotočili ponajprije na župe u velikim gradovima, na širenje misionarske svijesti, međuvjerski dijalog i pastoral selilaca. „Steylski misionari” zajedno s crkvenim skupinama i nevladinim udrugama zauzimaju se za novi pristup ekološkim izazovima.