Budi dio naše mreže
Izbornik

Nuncij Lozano gost emisije Radio Vatikana

U razgovoru s novinarom Aldom Sinkovićem nuncij se osvrnuo na vjersko, gospodarsko i političko stanje u Hrvatskoj

Apostolski nuncij u Hrvatskoj nadbiskup Francisco-Javier Lozano u razgovoru s novinarom Aldom Sinkovićem na Radio Vatikanu za program “Europa bez zidova – od Dunava do Egejskog mora prijedlozi za mir”, osvrnuo se na vjersko, gospodarsko i političko stanje u Hrvatskoj. U spomenutom programu, koji Radio Vatikan prenosi svakog ponedjeljka u 21.20 na 1611 i 1260 kHz, ovog ljeta gostuju nunciji iz zemalja jugoistočne Europe. Povod za razgovor s nadbiskupom Lozanom bilo je i obilježavanje prve obljetnice njegove službovanja u Hrvatskoj, zemlji, koju, kako je primijetio, poznaje još od davne 1980. “Poznavao sam Crkvu u Hrvatskoj tijekom progonstva i potlačenosti, i sada u slobodi i demokraciji”, kazao je nadbiskup Lozano te napomenuo kako je pri povratku u Hrvatsku “našao živu i aktivnu Crkvu, koja je još uvijek obilježena trpljenjem, ali je puna nade i poleta”. Apostolski je nuncij posebno iznenađen velikim brojem mladih koji dolaze u crkvu i aktivno sudjeluju u liturgijskim slavljima.

Na primjedbu da hrvatska mladež još uvijek ide u crkvu, ali je nezainteresirana za socijalna i društvena zbivanja, jer je možda i Crkva na tim područjima odsutna, apostolski je nuncij zamijetio kako mu “nije poznata niti jedna druga zemlja, u kojoj javnost sluša Crkvu kao u Hrvatskoj, pa čak i u pogledu socijalnih pitanja”. Kao primjer je naveo raspravu o ne radu nedjeljom, u kojoj se “Crkva stavila u obranu prava radnika pred neobuzdanim interesima zarade i konzumizma”. Prema nuncijevim riječima, biskupi i župnici otvoreno brane prava obitelji i ustanove braka. Upozoravaju na “demografske probleme i na drastično smanjenje rođenja, te na progresivno starenje pučanstva”. Javno nastupaju “u obranu života i novorođenčadi”. “Glas se Crkve sluša i to se odražava i u pravnom poretku. Političari, pa i oni koji se s time ne slažu, a to posebno vrijedi za nostalgičare iz nekadašnjega komunističkog poretka, koji dobro znaju da je Crkva bliska narodu, u gradovima i na selu, u industriji i u poljodjelstvu, u obiteljima kao i u društvu, moraju o tome voditi računa na izborima. Mislim da neću pogriješiti ako kažem da je Hrvatska danas najkatoličkija zemlja u Europi”, ustvrdio je nuncij Lozano.

Apostolski je nuncij potvrdio također kako su odnosi Republike Hrvatske i Svete Stolice odlični. To je, prema njegovim riječima, i logična povijesna posljedica katoličkog uvjerenja većine pučanstva naše zemlje. “Crkva ne traži nikakve privilegije, već slobodu i prostor kako bi mogla obnašati svoje misijsko poslanje i služiti najpotrebnijima”, kazao je nadbiskup Lozano te napomenuo kako, obilazeći župe i razgovarajući s ljudima, stječe dojam da oni žele služiti svojoj zemlji, “izgraditi pravedno, demokratsko i napredno društvo, koje će se temeljiti na moralnim i etičkim vrednotama te na kršćanskim temeljima te zemlje”.

Osvrćući se na sporazume koje je Sveta Stolica potpisala s RH, apostolski nuncij je ustvrdio kako su mnoge točke tog sporazuma već provedene. “Postoje, međutim, pitanja kojima je potrebno posvetiti više pozornosti. Crkveno i državno povjerenstvo radi na tome, a Vlada pokazuje namjeru za rješavanjem tih problema”, kazao je nuncij, koji je također istaknuo kako je Hrvatska službenim prihvaćanjem zahtjeva za ulazak u Europsku uniju postigla i veliki uspjeh. “Time je, naime, potvrđen njezin demokratski i gospodarski razvoj, kao i njezino nastojanje oko uspostave mira i sklada na cijelom području jugoistočne Europe, a da pri tom ne zaboravlja hrvatsko stanovništvo u Bosni i Hercegovini. Put do potpune integracije bit će sigurno težak. Međutim, već ovim statusom službenog kandidata Hrvatska stječe novo mjesto u Europi. Dobiva veću težinu i veću važnost na europskom i međunarodnom području”, kazao je nadbiskup Lozano i dodao kako na “geopolitičkom vidiku Hrvatska pripada srednjoj Europi, no njezini južni i istočni dijelovi graniče s narodima, koji imaju drukčiju povijest i kulturu”.

Na pitanje s kojim će se izazovima u skoroj budućnosti morati posebno suočiti Crkva u Hrvatskoj, apostolski je nuncij odgovorio kako najveću opasnost vidi u “sekularizaciji, koja prevladava u Europi”. “Potom dolaze druge negativne pojave sa Zapada kao što su seksualni liberalizam, laicizam, materijalizam, sve rjeđe pohađanje crkve”, ukazao je nuncij Lozano te na kraju zaključio kako se Crkva u Hrvatskoj lakše suočavala s komunističkim progonstvima, nego li sa zasjedama sekularizma. (ika-as/dl)