Budi dio naše mreže
Izbornik

Obilježavanja Dana sjećanja u spomen na žrtvu Vukovara u HKM London

London (IKA)

Hrvatski dan sjećanja u spomen na žrtvu Vukovara, Škabrnje i drugih mjesta stradanja u Domovinskom ratu, Hrvatska katolička misija u Londonu obilježila je u nedjelju 17. studenoga misom koju je predvodio voditelj misije fra Ljubomir Šimunović.

U homiliji je fra Ljubomir naglasio kako se „molimo se za žrtve Domovinskog rata. Spominjemo se pokojnih, razaranja u prostoru, ali i ljudskim srcima. Molimo da nas Bog blagoslovi i oslobodi od otrova gorčine.“

„Bog je zainteresiran za nas. Bog se prigiba k nama. Dolazi nam u pomoć. Isus Krist je nevin umro za nas. Zraka Isusova uskrsnuća dopire do nas. On je ušao u logore. Bio u Vukovaru, Škabrnji i drugim mjestima stradanja u Domovinskom ratu“, rekao je fra Ljubomir. „Molimo posebno za one koji traže tjelesne ostatke svojih milih i dragih, da ih Gospodin utješi i otvori im puteve kako bi svoje mile i drage mogli pokopati“, istaknuo je.

Nakon mise održan je prigodni program koji je animirao zbor mladih Hrvatske katoličke misije London pod vodstvom Miriam Hichri. U prigodnom govoru Jakov Mlinarević je istaknuo kako „ono što se zbivalo u Hrvatskoj tijekom Domovinskoga rata 1990-ih bez presedana u Europi nakon Drugoga svjetskoga rata. Bitka za Vukovar trajala je od 24. kolovoza 1991. do 18. studenoga 1991. Agresorska vojska brojila je 50 000, dok je hrvatska strana imala 1 800 branitelja. Tek je padom grada počela prava Kalvarija za Hrvatsko stanovništvo Vukovara. Gotovo sveukupno nesrpsko stanovništvo grada biva protjerano, a koji su još mogli nositi oružje bili su odvedeni u srpske logore. Oni nemoćni, kao ranjenici i osoblje bolnice koje se brinulo za njih, odvedeni su na obližnju farmu zvanu Ovčara, bili isprebijani te ubijeni u polju tijekom noći (20. na 21. studenoga 1991.) salvom iz mitraljeskog gnijezda. Oko 260 osoba je tu završilo život. Već na sam dan pada Vukovara u drugom dijelu Hrvatske, Dalmaciji, mjesni Srbi pod pokroviteljstvom JNA na jednak su način poubijali 84 ljudi u Škabrnji.“

Mlinarević je nadodao kako je „u Republici Hrvatskoj agresor uništio više od 1 300 katoličkih crkvi i samostana. Pljačka kulturna dobra, umjetnine, crkveni namještaj. Uništava krajobraz, siječe čitave stoljetne hrastove šume u Slavoniji i odvozi građu u Srbiju. Granatiraju se bolnice, spomenici kulture nulte kategorije (primjerice Dubrovačke zidine), dok JRM namjerno pogađa Muzej starohrvatskih arheoloških spomenika u Splitu, ustanovu koja čuva građu neprocjenjive važnosti za hrvatski kulturni identitet.“ Mlinarević je zaključio kako je važno sjećati se „prošlosti, u kojoj smo kroz stoljeća vodili bitku za opstanak. Bitku koja je kulminirala 90-ih godina prošloga stoljeća obranom Domovine i jedinstvom hrvatskoga naroda u domovini i svijetu.“

Misi i komemoraciji nazočili su vojni izaslanik brigadir Damir Terzić i hrvatski veleposlanik u Ujedinjenoj Kraljevini Igor Pokaz koji je naglasio kako se „s posebnom zahvalnošću prisjećamo i odajemo počast svim žrtvama Vukovara i Škabrnje, njihovim obiteljima i sugrađanima, ali i svim našim sunarodnjacima čija su stradanja i odricanja tijekom Domovinskog rata doprinijela stvaranju hrvatske države, te dala obol trajnoj orijentaciji hrvatske politike prema izgradnji mira u domovini i cijelom svijetu. Hrvatska politika usmjerena je na budućnost, ali istovremeno ne prestaje inzistirati na jasnom prihvaćanju odgovornosti druge strane, na utvrđivanju svih činjenica i procesuiranju počinjenih zločina, na rasvjetljavanju sudbine svih nestalih i zatočenih – zbog povijesne istine, zbog pravde za žrtve i njihove obitelji. “. Veleposlanik Pokaz je istaknuo je da „moramo učiniti sve što možemo da nove generacije – kojima su te slike teško zamislive – ne zaborave ove pouke; da ne uzimaju mir zdravo za gotovo, ne izgube empatiju prema žrtvama, niti zahvalnost prema hrvatskim braniteljima koji su dali vlastite živote za njihovu bolju budućnost.“