Istina je prava novost.

Obilježena 90. obljetnica stradanja Sibinjskih žrtava

Obilježavanje 90. obljetnice stradanja Sibinjskih žrtava održano je u srijedu 19. veljače u Sibinju kod Slavonskog Broda.

Program je započeo polaganjem vijenaca i molitvom kod spomen-obilježja Sibinjskih žrtava i kod spomen-obilježja poginulim hrvatskim braniteljima u Domovinskom rata. Potom je misu zadušnicu u župnoj crkvi sv. Ivana Krstitelja predvodio domaći župnik vlč. Marko Martić. Koncelebrirali su domaći sinovi vlč. Antun Japundžić i vlč. Filip Sertić te župnici vlč. Josip Kalmar, vlč. Davor Tomić, vlč. Ilija Janjić i grkokatolički župnik u Slavonskom Brodu o. Aleksandar Hmilj, koji je održao propovijed.  Posluživao je bogoslov Fabijan Križanović, domaći sin.

„Osmorica naših sumještana na današnji su dan 1935. položili svoje živote braneći dostojanstvo hrvatskog čovjeka i pravo na vlastiti identitet. Možda je tada mnogima njihova žrtva izgledala uzaludna, no njihova ljubav prema domovini i našem rodu nije prestala živjeti – ona i danas nadahnjuje nas koji kročimo istim putevima. Njihova hrabrost i odanost trajni su podsjetnik na vrijednosti koje moramo čuvati i prenositi budućim naraštajima. Ovaj dana kada obilježavamo i Dan općine i Dan osnovne škole Sinjskih žrtava podsjeća na naše zajedništvo i odgovornost  koju imamo prema svojoj sredini i budućim naraštajima. Naša općina i škola stoje kao simbol napretka, znanja i odgoja u duhu vrijednosti za koje su Sibinjske žrtve dale svoj život. Zato danas molimo za njih, za našu domovinu, za sve koji su kroz povijest stradali u borbi za pravednije i bolje sutra“, rekao je na početku mise župnik Martić.

U propovijedi je o. Hmilj naglasio kako je sloboda jedna od najvećih vrijednosti za čovjeka te ustvrdio da je to bila ideje poginulih odvoračkih seljaka koji su, kako je rekao, imali hrabrosti dignuti svoj glas protiv represije velikosrpskog režima. „Da bi sloboda bila živa, imala svoju snagu, mora postojati jedinstvo. S druge strane, poštenje podrazumijeva dimenziju odvažnost i hrabrosti. Pošten čovjek je onaj koji se zna u pravom trenutku suprotstaviti problemu koji stoji ispred njega. Ovi ljudi, koji su prije 90 godina dali svoj život za slobodu, imali su upravo to. To je bila njihova najveća snaga. Nisu krenuli s oružjem, nego sa srcem, sa slogom i s poštenjem. Prvo s odvažnošću, a onda i željom da bolje i pravednije žive na svojoj zemlji. To su stvari po kojima nas ovi ljudi, ne samo zadužuju da ih se sjećamo zbog toga što su tom nesretnog datuma dali svoj život, nego što su u nas usadili tu dimenziju da im se možemo diviti i nasljedovati ih upravo zbog njihove slobode, jedinstva i odvažnosti. To je ona trajna vrijednost koja i nas danas učvršćuje da i mi budemo poput njih, da i mi imamo snage i volje za pošten, dostojanstven i hrabar život, i obvezuju nas da i mi idemo tim putem“, pojasnio je o. Hmilj. 

Zaključio je kako je pokretač Sibinjskim žrtvama bila vjera u Gospodina, da je to „ono što nitko od nas ne smije nikada zaboraviti te naša obveza na molitvu i zahvalnost Gospodinu za njih“. Poslije mise u dvorani Osnovne škole Sibinjskih žrtava održana je svečana sjednica Općinskog vijeća, a prigodni program održala su djeca te škole. Organizatori toga događaja bili su Općina Sibinj i OŠ Sibinjskih žrtava, koji su toga dana slavili i Dan Općine i Dan škole. Program obilježavanja započeo je nekoliko dana ranije kulturno-umjetničkim programom, a u subotu, 13. veljače održan je tradicionalni polumaraton „Putevima sibinjskih žrtava“ kojemu je start bio u Jakačini Maloj. Članovi Biciklističke udruge „Petnja“ istoga su dana održali biciklijadu čiji je start bio u Sibinju, a odvozili su 90-kilometarsku biciklističku turu u čast 90. obljetnice Sibinjskih žrtava.