Budi dio naše mreže
Izbornik

OBITELJ I BRAK POGOĐENI SU DUBOKIM, BRZIM I MNOGOSTRUKIM PROMJENAMA DRUŠTVA I KULTURE

Rijeka

Teološko-pastoralni tjedan u Rijeci “Obitelj u globaliziranom svijetu” (1)

Rijeka, 25. 6. 2001. (IKA) – Teologija u Rijeci priredila je od 25. do 27. lipnja Teološko-pastoralni tjedan koji je održan u dvorani Bogoslovnog sjemeništa u Rijeci. Tema Tjedna bila je “Obitelj u globaliziranom svijetu” i odgovor je na poziv pape Ivana Pavla II. iz njegova pisma “Novo millenio ineunte” u kojem se kao jedan od prioriteta pastoralnog djelovanja u novom tisućljeću navodi upravo pastoral obitelji. Tragom toga apostolskog pisma biskupi riječke metropolije izdali su u ožujku ove godine smjernice za višegodišnji sustavni pastoral obitelji u Riječkoj metropoliji. U duhu smjernica biskupa Teologija u Rijeci ovogodišnjim Teološko-pastoralnim tjednom željela je dati svoj prinos rasvjetljavanju složene bračne i obiteljske problematike u globaliziranom svijetu te na sebi svojstven način pridonijeti vrednovanju i unapređivanju autentičnih, humanih i kršćanskih i obiteljskih odnosa.
Teološko-pastoralni tjedan započeo je u ponedjeljak 25. lipnja a nazočnima se na početku obratio krčki biskup Valter Župan zaželjevši svima uspješan rad. Prvo izlaganje bilo je posvećeno pitanju “Imaju li brak i obitelj budućnost?” a predavač je bio dr. Pero Aračić. On je na početku upozorio kako se događa kriza prijelaznog razdoblja u obiteljima. Upozorio je na činjenicu da je sve manje ženidbi. U 2000. godini brak je sklopilo 17.559 parova dok je godinu dana ranije, 1999., brak sklopilo 18.992 parova a 1998. godine 19.230 parova. Zato se danas nalazimo pred demografskim slomom i ubrzo bi mogli postati manjina u Hrvatskoj. Sve je više djece rođene izvan braka a Crkva neprestano ističe poziv i poslanje na brak i obitelj. Sudeći prema odgovorima bračnih drugova u anketama pokazalo se da im je vjera na 10. mjestu. Sve nas to treba, zaključio je dr. Aračić, zabrinuti i potaknuti na kvalitetnije rješenje toga područja.
Nakon toga dr. Karlo Kovačević je poslije kraće stanke izlagao na temu “Odraz društvenih promjena na obitelj u Hrvatskoj”. On je iznosio statističke podatke o promjenama u obitelji, brojnosti katoličke obitelji, primanju sakramenata. Nema mnogo pomaka prema naprijed već se osjeća velika kriza vrijednosti obitelji i gledanja pojedinaca na sakramente. Jedino što je pozitivno jest da su mladi izrazili želju za primanjem sakramenata i rado bi primali sakramente, ali bez velikih kateheza ili predavanja poučavanjem. Istaknuo je kako predbračnim tečajevima treba poboljšati katehezu kroz raznovrsnost predavanja i preko niza njima zanimljivih tema koje će im biti od koristi u njihovu zajedničkom životu. Spomenuo je i mogućnost uključenja laika za pomoć u obiteljskim tečajevima.
Popodnevni dio prvoga dana tjedna otvorio je dr. Anton Tamarut svojim izlaganjem “Kršćanski pogled na brak i obitelj”. Istaknuo je kako su obitelj i brak danas pogođeni dubokim, brzim i mnogostrukim promjenama društva i kulture. Stabilnost obitelji se jedino može ostvariti gajenjem međusobnih odnosa u uzajamnoj ljubavi supruga. U Božjoj objavi brak i obitelj imaju povlašteno mjesto. Dr. Tamarut je zatim iznio povijesni biblijski pregled Staroga i Novog Zavjeta u pogledu ženidbe koja je od Boga dana i ustanovljena kao zajednica u kojoj se rađa novi život. Zatim je protumačio tri Augustinove značajke kršćanske ženidbe: vjernost, potomstvo i sakrament. Djelatni znak Božje ljubavi u sakramentu ženidbe znači da se treba dogoditi prihvaćanje s mnogo ljubavi među supružnicima. Izvor i obzor ljubavi u braku je znak vjere u Boga i življenje sakramenta ženidbe. Zato obitelj mora biti prisna zajednica života i ljubavi. Predavač je također istaknuo četiri zadaće obitelji: stvaranje istinske zajednice osoba, služenje životu putem čina rađanja, sudjelovanje na dobrobit razvoja društva i sudjelovanje u životu i poslanju Crkve. Na kraju je dr. Tamarut zaključio kako se sakrament ženidbe kao stvarnost spasenja u Isusu Kristu nalazi pod znakom križa i upravo se kao takva trajno hrani oproštenjem, nezasluženim darom ljubavi koja se daje raspeti i dajući se nepobjediva.
Završno predavanje prvog dana Teološko-pastoralnog tjedna “Brak i obitelj u aktualnoj i pravnoj problematici” održala su dva predavača. Dr. Slavko Zec to je pitanje obradio sa aspekta crkvenog zakonodavstva gdje je u prvom redu govorio o onima koji su rastavljeni te posljedicama rastave. Dr. Nenad Hlača nazočnima je predstavio uredbe građanskog zakonodavstva o braku i obitelji. Na kraju su se mogle vidjeti razlike i poteškoće glede braka i obitelji. (i06567tomislav.hrstić/sa)