1. "Obitelj
Papina generalna audijencija u srijedu, 8. listopada 1997.
1. “Obitelj, dar i obveza, nada čovječanstva”: bila je to tema Drugoga svjetskog susreta s obiteljima, koji je održan prošlih dana u Rio de Janeiru, u Brazilu. Još nosim u očima i u duši slike i uzbuđenja toga događaja, koji je značajna postaja hoda Crkve prema Velikom jubileju dvijetisućite.
Duboko sam zahvalan Bogu koji mi je, poslije Svjetskih dana mladih u Parizu, udijelio radost doživjeti taj susret s obiteljima. Uz mlade, obitelj! Da! Jer, ako je istina da su mladi budućnost, istina je također da nema budućnosti čovječanstva bez obitelji. Novi naraštaji, da bi usvojili vrijednosti koje daju smisao životu, trebaju se roditi i rasti u toj zajednici života i ljubavi koje je Bog htio za muškarca i ženu, u toj “domaćoj Crkvi” koja je božanska i ljudska arhitektura koju je Bog predvidio za skladan razvoj svakoga novorođenog na zemlji.
Susret s obiteljima svijeta pružio mi je sretnu prigodu po treći put pohoditi brazilsku zemlju. Tako sam mogao ponovno naći taj narod toliko drag Crkvi i meni osobno, narod bogat poviješću, uljudbom i čovjekoljubljem, kao i vjerom i nadom. Grad Rio de Janeiro, simbol brazilske ljepote i ujedno njegovih proturječja, pružio je susretu prilično značajno ozračje, označeno mnogostrukim narodnosnim i kulturalnim pripadnostima. S vrha Corcovada veliki Kristov kip, s raširenim rukama, kao da je govorio obiteljima cijeloga svijeta: Dođite k meni!
Smjernu zahvalu upućujem Predsjedniku Republike, s kojim sam u Rio de Janeiru imao srdačan razgovor: njemu, kao i građanskim i vojničkim vlastima nacije, ponavljam izraze svoje zahvalnosti za srdačan doček. Također kardinalu Eugeniju de Araujo Salesu i brazilskom biskupstvu, hrabro zauzetom za obitelj, izražavam svoju zahvalnost, koju protežem na sve koji su sudjelovali u toj velikoj svečanosti ljubavi i života. Zazivam na brazilski narod trajni Božji blagoslov da sa zauzetošću svih Nacija raste u pravednosti i solidarnosti.
2. Susret u Riu bio je drugi veliki svjetski susret obitelji s Papom. Prvi je bio u Rimu 1994, u prigodi Međunarodne godine obitelji. Ti susreti, koje Crkva zakazuje na svjetskoj razini, izražavaju volju i zadaću Božjega naroda da hodi sjedinjen povlaštenim “putem”: “putem” Evanđelja, “putem” mira, “putem” mladih i, u ovom slučaju, “putem” obitelji.
Da, obitelj je na izvrsni način “put Crkve”, koja priznaje u njoj bitnu i nezaobilaznu sastojnicu Božjega nauma o čovječanstvu. Obitelj je povlašteno mjesto osobnog i društvenog razvoja. Tko promiče obitelj, promiče čovjeka, tko je napada, napada čovjeka. O obitelji i o životu danas se natječe temeljni izazov koji se tiče samoga čovjekova dostojanstva.
3. Zbog toga Crkva osjeća potrebu svjedočiti svima ljepotu nauma Božjega o obitelji, pokazujući u njoj nadu čovječanstva. Veliki susret u Rio de Janeiru imao je za cilj proglasiti pred svijetom “radosnu vijest o obitelji”. To je svjedočanstvo koje su dali muževi i žene, roditelji i djeca različitih uljudbi i jezika, uzajamno združeni pripadnošću Evanđelju ljubavi Božje u Kristu.
Brak i obitelj bili su predmetom produbljenog razmišljanja na Teološko pastoralnom kongresu, koji sam imao zadovoljstvo zaključiti, obrativši se sudionicima govorom o središnjem položaju koje te teme trebaju poprimiti u dušobrižništvu Crkve.
U Riu, na velikom stadionu Maracana, prisustvovalo se, takoreći, “simfoniji” obitelji: jedinstvenoj simfoniji, ali koja se izrazila na način različitih uljudbi. Zajednički temelj svih iskustava bio je uvijek sakrament ženidbe, kako ga Crkva štiti na temelju božanske Objave.
U euharistijskim slavljima – u onom u katedrali, ali nadasve u onomu nedjeljnom u Attero de Flamengo – odzvanjale su svetopisamske riječi koje su temelj kršćanskog shvaćanja obitelji, riječi zapisane u Knjizi Postanka i koje je Krist potvrdio u Evanđelju: “Stvoritelj od početka muško žensko stvori ih i reče: Stoga će čovjek ostaviti oca i majku da prione uza svoju ženu; i dvoje njih bit će jedno tijelo” (Mt 19,4-5). “Tako da – dodaje Isus – više nisu dvoje, nego jedno tijelo. Što, dakle, Bog združi, čovjek neka ne rastavlja” (Mt 19,6). To je istina o braku, na kojoj se temelji istina obitelji. Tu je tajna o njezinu sretnom uspjehu i ujedno izvor njezina poslanja, a to je učiniti da u svijetu zablista odraz Jedinoga i Trojedinoga Boga, stvoritelja i otkupitelja života.
Susret u Riu završio je tako rječitom “epifanijom” (objavljenjem) obitelji, koja se pokazala u istini svojih pripadajućih izričaja, ali također u jedinstvenosti svoje osnovne samobitnosti: onoj o zajedništvu ljubavi, utemeljenoj na braku i pozvanoj biti svetištem života, maloj Crkvi, društvenoj ćeliji. Sa stadiona Maracana u Rio de Janeiru, koje je tako postalo ogromnom katedralom, bila je upućena cijelome svijetu poruka nade, poduprta življenim iskustvima: moguće je i radosno, premda zahtjevno, živjeti vjernu ljubav, otvorenu životu; moguće je sudjelovati u poslanju Crkve i izgradnji društva.
Želim da ta poruka i danas odzvanja, na kraju šestoga međunarodnog putovanja ove godine. Zahvaljujući Božjoj pomoći i osobitoj zaštiti Marije, Kraljice obitelji, iskustvo doživljeno u Rio de Janeiru neka bude jamstvo obnovljenog hoda Crkve na povlaštenom “putu” obitelji, i neka bude također želja povećane pozornosti od strane društva na pitanje obitelji, koja je presudna za čovjeka i društvo.