Simpozij europskih sveučilišnih profesora održan u Rimu od 24. do 27. lipnja. Iz Hrvatske su sudjelovali dr. Milan Šimunović, mr. Veronika Reljac, dr. Marijan Šunjić, dr. Josip Čorić i mr. Žarko Relota
U Rimu je od 24. do 27. lipnja, u organizaciji Vikarijata Grada Rima (Ured za sveučilišni pastoral), u suradnji sa Ministarstvom obrazovanja, sveučilišta i istraživanja, te Ministarstva rada i socijalnih politika kao i Nacionalnog vijeća za istraživanja, a pod pokroviteljskom predsjednika Republike Italije, povodom Međunarodne godine obitelji, održan Simpozij europskih sveučilišnih profesora
o temi: “Obitelj u Europi. Temelji-iskustva-perspektive”.
Na tome četverodnevnom znanstvenom skupu okupilo se preko 300 profesora iz 35 zemalja, iz brojnih sveučilišta odnosno fakulteta kao i stručnjaka za obiteljski pastoral. Iz Hrvatske su u ime Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu sudjelovali prof. dr. Milan Šimunović i mr. Veronika Reljac, s Područnog studija KBF-a – Teologije u Rijeci. Također su sudjelovali i prof. dr. Marijan Šunjić s Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu, dr. Josip Čorić s KBF-a u Splitu, te mr. Žarko Relota s Katehetskog Instituta KBF-a u Zagrebu s obitelji Travaš, iz Zagreba.
Simpozij je uz pozdravne govore i uvodna usmjerenja visokih državnih, crkvenih i sveučilišnih predstavnika započeo u Nacionalnom vijeću za istraživanja i Rimskom sveučilištu La Sapienza, a nastavio je intenzivnim radom u Papinskom Lateranskom Sveučilištu. Održano je 15 predavanja u plenarnim sjednicama i preko 100 izlaganja i priopćenja u okviru sekcija i podsekcija: Obitelj i pravo, Obitelj-društvo-institucije, Obitelj i odgoj, Obitelj i zdravlje, Obitelj i ekonomija, Obitelj i stari, Obitelj i komunikacija (mediji), Obitelj i umjetnički i literarni izričaji. U sekcijama su nastupili i hrvatski predstavnici M. Šimunović na temu: Budućnost integralnog odgoja u postmodernom društvu u “odgojnom savezu” obitelji, župne zajednice i svijeta škole (uvodno izlaganje), te mr. V. Reljac, Obiteljska crkvena savjetovališta i njihovo mjesto u obiteljskom pastoralu (priopćenje).
Taj reprezentativni skup bio je od posebnog značenja u prvom redu po sudjelovanju stručnjaka iz svih područja odgoja i obrazovanja na crkvenim i civilnim visokim učilištima. Radilo se praktički o interdisciplinarnom stručnom uvidu u stanje suvremene europske obitelji (s povijesnog, pravnog, filozofskog, teološko-pastoralnog, pedagoškog, medicinskog, ekonomskog i drugih stajališta). Posebna zanimljivost jest i da skupom nije prevladala pesimistička vizija, to jest da se izlagači nisu zadržali na naglašavanju sjena i zabrinjavajućih pojava i činjenica, kojih je zaista mnogo i koje od velike nestabilnosti obitelji prerastaju u svojevrsnu često planiranu destrukciju obitelji, sve dotle da se počinje govoriti o “smrti obitelji”. Naprotiv, europski stručnjaci su odlučni u uvjerenju da se Država i Crkva ne bi smjeli miriti s aktualnim stanjem već da obitelj treba staviti u središte zanimanja i pomaganja. Krajnje je vrijeme da se daleko zauzetije radi na stvaranju uvjeta da volja za ženidbom i obitelji a posebno za očinstvom/majčinstvom te očuvanjem temeljnih obiteljskih poveznica kao i “rađanja” svega što je dobro, ne bude umrtvljena nikakvim ideološkim strujama te administrativnim, poreznim, ekonomskim i drugim obitelji nesklonim strukturama. Dakako, temeljni preduvjet za to jest i da katolici na svim razinama odlučnije i organiziranije sudjeluju u promicanju općega dobra, u prvom redu nove “obiteljske politike i kulture”, te da se zalažu da obitelj zauzme središnje mjesto u evangelizacijskom pastoralu Crkve. U tom smislu od posebne su važnosti i neka europska iskustva. Sva izlaganja i iskustva sa simpozija uskoro će se naći u Zborniku radova.
Snažnu potporu simpoziju dao je papa Ivan Pavao II. koji je sudionike primio u posebnu audijenciju, istaknuvši kako je, kada je riječ o obitelji, “u igri budućnost Europe”, te da su sveučilišni profesori pozvani tumačiti aktualne promjene i iskustva, često problematična i ponekad dramatična, sve do ukazivanja na perspektive za obnovljeni obiteljski model u suvremenoj Europi. Isto tako radu Simpozija dali su snažan impuls Papin vikar za Grad Rim kard. Camillo Ruini koji se sudionicima obratio na otvaranju, te kard. Alfonso López Trujillo, predsjednik Papinskog vijeća za obitelj, koji se je obratio sudionicima za vrijeme završnog euharistijskog slavlja, dok je bolonjski nadbiskup mons. Carlo Caffarra, inače raniji profesor na Lateranskom sveučilištu, održao glavno predavanje “Obitelj: istina i povijest”, a pomoćni biskup u Rimu i veliki kancelar Lateranskog sveučilišta mons. Rino Fisichella predsjedao je završnim okruglim stolom i sintezom radova.