Budi dio naše mreže
Izbornik

Objavljen 16. broj glasila HKM London

London (IKA)

Iz tiska je izašao šesnaesti, božićni broj časopisa Most – The Bridge, glasila Hrvatske katoličke misije u Londonu.

Časopis je pokrenut 2008. godine sa svrhom da pridonese rastu hrvatske katoličke zajednice u Ujedinjenoj Kraljevini te poveže hrvatsku i englesku kulturu. Časopis donosi crkvene, pastoralne, kulturne i povijesne teme te suvremena događanja hrvatske zajednice okupljene oko Hrvatske katoličke misije. Tekstovi se objavljuju na hrvatskome i engleskome jeziku.

U novome broju, na 120 stranica surađuje više od dvadeset suradnika. „Tamjan ugodni miomiris blagdanskoga svetkovanja“ naslov je teksta dr. sc. don Ivice Žižića koji piše: „…kao što se kruh preobražava u tijelo i vino u radost, kao što blagovanje tvori zajedništvo, tako i tamjan postaje blagdansko stanje. On daje osjetiti ono što drugi dani nemaju, a tvori stanje u kojem se kuša i više od onoga što osjeti mogu ćutjeti. Ukratko, tamjan unosi u iskustvo prijelaza. Blagdan kao preobražaj osjeta i obred kao mjesto gdje se miris upisuje u svetkovanje, tako postaje mjesto inicijacijske preobrazbe u kojoj slike govore više od riječi, a mirisi više od pogleda. Dok obred tamjanom zaodijeva blagdan svetim, blagdan utiskuje u tijelo i u sjećanje svetkovanje saveza, čiji mirisi daju kušati iskonski spokoj pomirenoga svijeta.“

O kraljičinoj smrti i vjerovanjima Velike Britanije piše Christopher Howse, pomoćni urednik Daily Telegrapha i kolumnist Tableta. Ističe kako „…u Velikoj Britaniji nema odvojenosti Crkve i države. Monarh je, kao državni poglavar, ujedno i poglavar Engleske Crkve. To može izgledati loše, ali Engleska Crkva nije državna Crkva. Danas nitko nije zakinut ako joj ne pripada. Katolici mogu biti zaposleni u sudstvu, državnoj službi ili mogi biti zastupnici u parlamentu. Zanimljivo je da je osoba koja tradicionalno organizira državne ceremonijale, kao što su kraljičin sprovod ili kraljeva krunidba, vojvoda od Norfolka čiji su predci ostali katolici tijekom katoličkih progonstava koja su prestala 1829. godine.“

O izložbi koja će 6. svibnja 2023. godine biti otvorena za javnost u Nacionalnoj galeriji u Londonu piše Flora Turner-Vučetić, ističući kako je prvi put da su u Velikoj Britaniji predstavljeni život i nasljeđe svetoga Franje Asiškoga (1182. – 1226.), u djelima umjetnika od 13. stoljeća do naših suvremenika, a koje je nadahnuo njegov svetački život.

Dr. sc. vlč. Tomislav Markić, nacionalni ravnatelj Dušobrižništva za Hrvate u inozemstvu, ističe kako je svečana knjiga o 50. obljetnici HKM London „…izvrstan pregled najvažnijih sastavnica misije u njezinoj prošlosti i sadašnjosti, s izoštrenim izdvajanjem bitnoga, obogaćeno pogledom u vrijednosti koje određuju smjer i način života i djelovanja, a to je vjernost Kristu i Crkvi, vjeru, milosrđe, jezik, identitet, zajedništvo i sve ono što naš život čini vrijednim življenja te mu daje okus i pečat vječnosti.“

U sjećanje na vjernoga suradnika i jezičnoga suradnika, novinara, teologa i slikara, supokretača i prvoga glavnog i odgovornog urednika Glasa Koncila pok. Vladimira Pavlinića (1929. – 2022.) donesen je ranije objavljeni razgovor kao i oproštajne riječi njegova sina Daniela Pavlinića.

Brian Gallagher engleskim čitateljima predstavlja kršćanske grobne katakombe u Sutivanu koje su rijetke u Dalmaciji i ostatku zemlje, ističući kako je to još „…jedan dokaz kako je Hrvatska bogata s povijesnim i često jedinstvenim mjestima naizgled na svakome uglu.“

Jadranka Beresford-Peirse izvješćuje o djelovanju Međunarodne zaklade za očuvanje hrvatskih spomenika, koju je i utemeljila, ističući kako je u franjevačkome samostanu na Poljudu u Splitu utemeljena spomen-soba posvećena povjerenicima zaklade: Henryju Grantu de la Poeru Beresfordu-Peirseu, Sherbanu Cantacuzinou, Johnu Juliusu Norwichu i Peteru Stormonthu Darlingu.

Dr. sc. Anđelko Mihanović piše o radovima hrvatskih umjetnika u Svetoj zemlji naglašavajući kako su „…Hrvati tijekom kratkoga vremena darovali Svetoj zemlji značajne umjetnine kao izraz svoje ljubavi prema Katoličkoj Crkvi, narodu i mjestima iz Isusova života.“

Linda Rabuzin predstavlja svoju londonsku Školu hrvatskoga jezika, a Julia Molden donosi putopis s ovogodišnjega učenja hrvatskoga jezika u Dalmaciji.

Ljiljana Bilbija, profesorica hrvatskoga jezika i književnosti, nova je jezična savjetnica časopisa koja u prenesenome dijelu razgovora, koji je objavljen na mrežnoj stranici visokoobrazovne ustanove University College London, na kojemu poučava hrvatski jezik, tumači tematska obzorja i domete svojega poučavanja te nagovješćuje bogatstvo i vrijednost učenja hrvatskoga jezika.

O djelovanju londonskoga ureda Hrvatske turističke zajednice piše direktorica Darija Reić, ističe kako je „…u široj britanskoj javnosti Republika Hrvatska najprije poznata kao zemlja s prekrasnim krajolikom i otocima. Britanci tradicionalno vole autentične destinacije i Republika Hrvatska im je zbog toga privlačna.“

Veleposlanik Republike Hrvatske u Ujedinjenoj Kraljevini Igor Pokaz osvrće se na proteklu godinu ističući kako su „…godinu u kojoj je Republika Hrvatska proslavila 30. obljetnicu međunarodnoga priznanja u Ujedinjenoj Kraljevini obilježila dva povijesna događaja – kraljičin 70. jubilej i njezin odlazak uz velebni posljednji ispraćaj koji je ocijenjen kao najveći skup stranih državnika u britanskoj povijesti.“

Peter Elborn izvješćuje o djelovanju Britansko-hrvatskoga društva u protekloj godini.

Časopis donosi svjedočanstvo supružnika Marijane i Chrisa Hercega Milingtona o tome kako ih je Kraljica mira dovela do sv. Josipa. Donesena su i kratka svjedočanstva salezijanskih bogoslova u Londonu Luke Grgatovića, Ante Bulata i Frane Bešlića.

Časopis prenosi i razgovor Domagoja Pejića s fra Ljubomirom Šimunovićem, voditeljem Hrvatske katoličke misije, koji je Hrvatski katolički radio emitirao u emisiji „Od Krista pozvani“ u subotu 14. svibnja 2022. godine, a koji je za tisak priredio Anđelko Mihanović.

Most – The Bridge donosi i osvrt na važnija događanja u životu londonske hrvatske katoličke zajednice u 2022. godini.

Pokretač i glavni urednik jest fra Ljubomir Šimunović, voditelj HKM London. Hrvatska katolička misija u Londonu ima aktivnu Facebook stranicu: https://www.facebook.com/hkmlondon, a njezino se djelovanje može pratiti i na mrežnoj stranici: https://hkmlondon.org/.