Budi dio naše mreže
Izbornik

OBJAVLJEN PROGRAM IZVANREDNOG KONZISTORIJA

Vatikan

Priopćenje Tiskovnog ureda Svete Stolice ne precizira teme o kojima će 183 kardinala raspravljati od 21. do 24. svibnja

Vatikan, 18. 5. 2001 (IKA) – Tiskovni ured Svete Stolice objavio je program izvanrednog Konzistorija koji će od 21. do 24. svibnja u Vatikanu okupiti kardinale iz cijeloga svijeta.
Kraćim uvodnim referatima o tijeku Svete godine Konzistorij će u ponedjeljak 21. svibnja ujutro otvoriti kardinali Roger Etchegaray i Crescenzio Sepe. Nakon rasprave o dojmovima i reakcijama u večernjim će satima tematski uvod naslovljen “Pastoralne perspektive Crkve u trećem tisućljeću” održati pariški kardinal Jean-Marie Lustiger. Za utorak su predviđene dva kruga rasprava, koje će 183 kardinala u srijedu nastaviti u manjim skupinama. U priopćenju Tiskovnog ureda nisu precizirane i teme tih rasprava. Zaključci skupina kasno poslijepodne bit će predstavljeni na plenumu. Zaključni izvještaj iznijet će meksički kardinal Juan Sandoval Iniguez. U četvrtak, na blagdan Uzašašća, Papa će u bazilici Sv. Petra s kardinalima slaviti svečano misno slavlje. Slijedi zajednički objed svih sudionika Konzistorija u gostinjcu Sv. Marte. Moderatori skupa su kardinali Bernardin Gantin, Joseph Ratzinger i Angelo Sodano.
Konzistorij će se baviti izazovima Crkve na početku trećeg tisućljeća na smjernicama Papina pisma “Novo millennio ineunte”. Budući da je u pismu riječ o središnjemu značenju susreta s Kristom za živu i djelatnu vjeru ta će misao vjerojatno biti i u središtu skupa. Vatikanski promatrači smatraju da će kardinali zasigurno razgovarati i o recepciji dokumenta “Dominus Iesus”, značenju biskupske službe kao temi koja će biti dalje razrađena na Sinodi biskupa u listopadu, zatim socio-etičkim pitanjima osobito posljedicama globalizacije. Kao pripravu za Konzistorij Državno je tajništvo kardinalima u travnju dostavilo dokument sa sedam poglavlja i 21 pitanjem. U današnjem intervjuu za francuski dnevnik “La Croix” kardinal Paul Poupard izjavio je kako od novog konzistorija “ne očekuje neke velike reforme institucija Katoličke crkve”. Nizozemski kardinal Adrianus Simonis, pak, smatra da je ovaj konzistorij i svojevrsna priprava za konklavu.
Svjetovni tisak nagađa da će se raspravljati o jačanju biskupskih konferencija i sinoda. A talijanski “Il Messaggero” nedavno je ustvrdio da će Papa pomaknuti dobnu granicu za umirovljenje biskupa sa 75 na 78 godina, budući da je od danas službujućih 851 biskupa svaki peti “stariji”.
Crkveno pravo navodi vrlo malo podataka o zadaćama i ovlastima izvanrednog konzistorija. Kanon 353 glasi “Na izvanredni konzistorij, koji se saziva kada posebni zahtjevi u Crkvi ili rješavanje složenih okolnosti to učine potrebnim, pozivaju se svi kardinali”. U istom kanonu također se navodi kako “kardinali osobito u konzistoriju pomažu papi u njegovoj ulozi nadpastira Crkve”. Ivan Pavao II. od svoga je izbora 1978. sazvao 5 izvanrednih konzistorija. Prva tri – 1979., 1982. i 1985. godine bavila su se strukturalnom reformom vatikanske kurije i njezinim financijama. Konzistorij 1991. godine bio je usredotočen na borbu Crkve protiv pobačaja, eutanazije i problem sljedbi. Papa se 1994. s kardinalima savjetovao o planovima za Svetu godinu, molitvi za oproštenje zbog pogrešaka Katoličke crkve u prošlosti te novim ekumenskim koracima. (i05373sd)