Istina je prava novost.

Obljetnica osnivanja 101. bosanskobrodske brigade HVO

U povodu obilježavanja 28. obljetnice osnivanja 101. bosanskobrodske brigade HVO, (BBB) prve postrojbe u BiH koja je pružila aktivan otpor tadašnjem neprijatelju, preživjeli hrvatski branitelji i ostali vjernički puk Bosanske Posavine u molitvi su se u utorak 3. ožujka sjetili svojih 426 poginulih i nestalih branitelja te brigade. 

U  župnoj crkvi Sv. Ilije proroka u Bosanskom Brodu u Bosanskoj Posavini misu zadušnicu predvodio je domaći župnik Antonio Čutura. Suslavili su plehanski gvardijan fra Anto Tomas i župnik u Brusnici Juro Babić, te derventski dekan fra Ivan Marić koji je predvodio pjevanje.

U homiliji župnik Čutura posvjestio je kako je molitva i misa ono najbolje što možemo dati svojim pokojnima. Ustvrdio je kako nas kao vjernike na ta događanja snažno privlači vjera u Kristovo uskrsnuće, potom nada da ćemo i mi i naši pokojni branitelji uskrsnuti te naša ljubav prema Bogu, prema čovjeku, domovini, Crkvi našim braniteljima.

„Polažući vijence i paleći svijeće mi im odajemo počast. Molimo za njih jer znamo da je molitva ono najbolje što im možemo dati.  Vjerujemo da su naši poginuli branitelji sveti, jer su mučenici i kao takvi zasigurno nas zagovaraju kod Gospodina i zauzimaju se za nas“, poručio je župnik Čutura.

U organizaciji članova Udruge dragovoljaca i veterana 101. bosanskobrodske brigade cjelodnevni program u jutarnjim satima započeo je paljenjem lampiona i polaganjem vijenaca po mjesnim grobljima, a na Mezarju u Kolibama Gornjim proučila se Fatiha pred duše poginulih branitelja muslimanske vjeroispovijesti. Na gradskom groblju u Bosanskom Brodu kod spomen obilježja poginulim hrvatskim braniteljima vijence i lampione položili su roditelji i rodbina poginulih i nestalih, predstavnici udruga proisteklih iz Domovinskog rata te predstavnici vojnih i civilnih vlasti Bosne i Hercegovine. Uz župnika Babića i dekana Marića molitvu je predvodio župnik Čutura.

U prigodnim riječima Ivo Đogaš, predsjednik Udruge dragovoljaca i veterana 101. BBB, koja je i ove godina bila organizator spomena, naglasio je kako se svake godine na taj dan prigodnim programom prisjećaju svojih najhrabrijih vitezova, koji su u obrani svoje rodne grude bili spremni na najveću žrtvu – svoje živote, kako bismo ih oteli zaboravu. Podsjetio je da je kroz brigadu prošlo 4995 pripadnika, poginulo 426 pripadnika, 1417 stradalo u borbenim djelovanjima i nekoliko nestalih. Posvjestio je kako je to i prilika da sudjeluju na izgradnji BiH i jačanju institucija te za pravo Hrvata da dostojanstveno žive u BiH. Dodao je kako im je želja da to sjećanje bude tradicionalno svake godine te da to prenesu na mlade generacije.

Kako je velik dio poginulih branitelja pokopan u Slavonskom Brodu, drugi dio programa nastavljen je u popodnevnim satima u tom gradu polaganjem vijenaca i paljenjem lampiona kod spomen obilježja poginulih i nestalih hrvatskih branitelja na Gradskom groblju.

Potom je u Gradskoj knjižnici u Slavonskom Brodu predstavljena knjiga „Hrvatski generali i admirali 1991.-1999.“ autora general-bojnika Krešimira Kašpara i Marinka Krešića. U programu su sudjelovali brojni branitelji, članovi obitelji i rodbina poginulih, članovi udruga proizašlih iz Domovinskog rata, predstavnici vojnih i političkih vlasti BiH i Hrvatske na čelu s dopredsjednikom RS Josipom Jerkovićem.

I ove su se godine družili za ručkom u župnoj dvorani kardinala Vinka Puljića u Bosanskom Brodu i za večerom u prostorije udruge u Podvinju u Slavonskom Brodu.