Budi dio naše mreže
Izbornik

OBNAVLJA SE KATEDRALA SV. DUJE U SPLITU

Split (IKA )

Katedrala je od 7. st. od kada je Dioklecijanov mauzolej pretvoren u crkvu, tijekom 17 stoljeća doživjela dosta preinaka, a obnavljala se skoro svakih stotinu godina. U radove na obnovi kora katedrale, koje financira Ministarstvo kulture RH, do sada je utrošeno oko milijun kuna, a preostaju još završni građevinski radovi koji će potrajati oko mjesec dana.

Split, 26. 5. 2001. (IKA) – Katedrala svetoga Dujma u europskim okvirima spada među najstarije građevine. Najslojevitije je i najvrednije zdanje u Dioklecijanovoj palači, kako po gradnji masivnih kamenih zidova, jedinstvenoj konstrukciji kupole od opeke i po antičkoj arhitektonskoj dekoraciji, tako i po umjetninama koje su u njoj sačuvane od kako je u 7. stoljeću mauzolej pretvoren u katedralu. U njoj se zrcale transformacije koje je Split proživio kroz 17 stoljeća svoje povijesti. Nažalost zub vremena, ali i ljudski nemar, činili su svoje. Kada bi smo zavirili dublje u povijest proizlazi da se svakih 100 godina sustavnije obnavlja vrijedna spomenička baština. Godine 1886. obnovljena je unutrašnjost katedrale i njezin trošan zvonik. No, održavanje katedrale bilo je ponovno zanemareno, pa su se nagomilali problemi. Godina 1996. početak je nove obnove kojom je riješen najveći problem, prokišnjavanje. Saniran je zapušteni krov prvostolnice, na kojem je zadržan izvorni antički crijep. Uz krov obnovljeno je i pročelje na kojem se stoljetna prašina pretvorila u tvrdu crnu koru i prekrila kamen i ukrase. Riješeno je i prodiranje vlage, a potom je postavljena nova električna instalacija. Prije pola godine počela je obnova baroknog kora, gdje su se restauratori susreli s najvećim problemima sanacije konstrukcije. Kor je, naime, građen lošim materijalom i na slabim temeljima, dijelom na mekom, a dijelom na tvrdom tlu, što je, razumljivo je, prouzročilo nastajanje pukotina u zidovima. Restauratori su temeljne zidove injektirali i ugradili u njih zatege po cijeloj širini kora, čime su umirili temelje. Potom su sanirali zidove, a konstrukciju učvrstili ugradnjom zatega od inoksa. Zamijenjena je i dotrajala drvena krovna konstrukcija, te je postavljen novi pokrov.
“Za vrijeme sanacije kora, nakon skidanja žbuke sa zidova, ustanovili smo da postoji niz zanimljivih fragmenata iz raznih razdoblja, antičkih komada koji su preostali nakon rušenja istočnog dijela mauzoleja, periptera i probijanja istočnog zida kad je kor dograđen. Osim toga još su zanimljiviji pronađeni komadi srednjovjekovne plastike iz katedrale, što će stručnjacima zasigurno poslužiti da popune neke rupe koje su imali u dosadašnjim saznanjima o uređenju interijera katedrale u srednjem vijeku”, kazao nam je mr. Goran Nikšić, arhitekt konzervator u splitskom Konzervatorskom odjelu Ministarstva kulture, napominjući kako su odlučili te lijepe arheološke nalaze ostaviti trajno vidljivima.
U radove na obnovi kora katedrale, koje financira Ministarstvo kulture RH, do sada je utrošeno oko milijun kuna, a preostaju još završni građevinski radovi koji će potrajati oko mjesec dana.
“Iznutra ćemo, nadam se, ponovno postići baroknu jedinstvenost prostora koja je bila narušena u posljednjih stotinjak godina raznim pregradnjama, izmjenama i ugradnjama nekih neodgovarajućih elemenata kao što je jedno ružno pjevalište koje smo uklonili”, istaknuo je mr. Goran Nikšić.
Puni sjaj baroknom zdanju, koje je do sada bilo zanemarivano, vratit će se tek nakon restauracije umjetnina: slika iz života svetoga Dujma i korskih sjedala iz 13. stoljeća, a njihova će obnova potrajati još barem godinu dana. (i05514mm/tš)