Budi dio naše mreže
Izbornik

Obnovljeni gotički poliptih Bogorodice, opet u crkvi Sv. Franje

Pula

Pula, (IKA) – Na svečanoj večernjoj koncelebriranoj misi, koju je na uočnicu blagdana bl. Otona,13. prosinca u samostanskoj crkvi Sv. Franje franjevaca konventualaca u Puli predvodio porečko-pulski biskup Ivan Milovan, uz više pulskih svećenika i franjevaca konventualaca iz samostana Sv. Franje, inauguriran je raskošni poliptih Bogorodice, na čijoj je obnovi više od deset godina radila stručna ekipa na čelu s restauratoricom Romanom Jagić.

Nakon mise biskup je blagoslovio novoobnovljeni poliptih Bogorodice, remek-djelo drvorezbarstva, kiparstva i slikarstva gotičke umjetnosti, koje se pripisuje venecijanskom gotičkom majstoru Antoniju Vivariniju. Prema riječima prof. Ferdinanda Medera, ravnatelja Hrvatskog restauratorskog zavoda, ovo je najreprezentativnija umjetnina tog tipa na prostoru Istre pa i cijele Hrvatske. A tolike godine rada na njegovu restauriranju bile su potrebne zbog teških oštećenja poliptiha, nastalih kroz minula stoljeća. Potvrdu o autorstvu (atribuciju) ovog jedinstvenog umjetničkog djela, obavit će pulski Konzervatorski odjel Ministarstva kulture.

Prevrijedan više stoljeća star, novoobnovljeni drveni gotički poliptih Bogorodice, koji je nakon 14 godina izbivanja iz crkve, uz proslavu spomen-dana bl. Otona,(14. prosinca), na njegovu uočnicu svečano vraćen u samostansku crkvu pulskih konventualaca, g. 1805. bio je prenesen u stolnu crkvu, da bi za II. svjetskog rata, g. 1944. bio demontiran i odnesen u talijanski grad Udine, odakle je g. 1961. restitucijom vraćen na izvorno mjesto.

Poliptih, vrhunska umjetnička kompozicija iznimnog nadahnuća, sastoji se iz 15 drvenih skulptura smještenih u nišama – središnja je i najveća skulptura Bogorodice na prijestolju, u niši iznad nje je Uskrsli Krist, a u jedanaest niša, skulpture su svetaca. Dvije niše su prazne, jer su tijekom stoljeća bile toliko oštećene, da su potpuno propale. U dosada najvećoj i po godinama najdužoj restauraciji, koju je poduzelo Ministarstvo kulture, ovoj jedinstvenoj gotičkoj umjetnini, vraćeno je tisuću petsto tankih zlatnih listića, kojim je cijeli poliptih bio prekriven. “Za taj biser venecijanske škole i najljepšu gotičku umjetninu u Hrvatskoj, sada nakon povratka u našu crkvu, trebat ćemo zajednički uložiti u adekvatnu rasvjetu i zaštitu, da se ne bi ponovilo da ova kompozicija iznimnog umjetničkog nadahnuća, bude opet izložena oštećenju, zbog kojega dvije niše u poliptihu zjape prazne”, upozorio je nakon svečanog blagoslova, rektor crkve fra Ljudevit Maračić.