Istina je prava novost.

Obveza nove evangelizacije

Papine riječi uz molitvu Anđelova pozdravljenja u nedjelju, 15. veljače 1998.

Predraga braćo i sestre!
1. Jučer smo proslavili blagdan svetih Ćirila i Metoda, suzaštitnika Europe zajedno sa svetim Benediktom. Ta dvojica braće, Grka, iz devetog stoljeća, rodom iz Soluna, odgojenih u školi carigradske patrijarhije, posvetiše se evangelizaciji naroda Velike Moravske, na srednjem Dunavu.
Ćiril i Metod vršili su svoje misionarsko poslanje kako u zajedništvu s carigradskom Crkvom tako i sa Stolicom Petrova nasljednika, očitujući tako jedinstvo Crkve, koja u ono doba još ne bijaše ranjena podjelom između Istoka i Zapada.
Htio bih povjeriti zagovoru te dvojice svetaca čežnju za punim zajedništvom među svima koji vjeruju u Krista, osobito obzirom na Veliki jubilej 2.000. Potreba da se sa svim snagama nastavi ekumenski dijalog bila je snažno istaknuta u susretu Središnjeg odbora jubileja s predstavnicima biskupskih konferencija, održanog ovih dana. Neka Gospodin požuri korake potpunog opraštanja, da zora trećega tisućljeća vidi kršćane, ako ne potpuno sjedinjene, barem mnogo bliže tome cilju.
2. Proslava svetih Ćirila i Metoda pruža mi, također, priliku dozvati u pamet kršćanima i svim ljudima dobre volje ono što možemo nazvati europskim izazovom, to jest zahtjev izgraditi Europu koja snažno pamti vlastitu povijest, ozbiljno zauzetu u ostvarenju čovjekovih prava, solidarnu s narodima drugih kontinenata u promicanju mira i razvoja na svjetskoj ljestvici.
Tako visoki ciljevi ipak se ne mogu doseći bez dubokoga i trajnog poticaja, koje europski građani i narodi mogu postići iz najdublje uljudbene baštine koja ih združuje u plodni dijalog s drugim velikim tokovima mišljenja kako je to uvijek bilo u najboljim trenucima njihove dvijetisućne civilizacije.
Slaviti te europske apostolske velikane znači, stoga, obnoviti obvezu nove evangelizacije kontinenta, da u povijesnom prijelazu iz drugog u treće tisućljeće, njezini kršćanski korijeni prime novi sok, na dobro svih europskih naroda i njihovih kultura.
3. Presveta Marija, toliko ljubljena i štovana na Istoku koliko i na Zapadu, neka izmoli današnjim kršćanima da skladno surađuju u novoj evangelizaciji, i svim europskim narodima da se susretnu u zajedničkom domu, dajući svaki vlastiti doprinos i stavljajući ga u službu svih.

Nakon molitve Anđelova pozdravljenja Papa je nastavio:
S velikom ljubavlju upućujem svoj pozdrav brojnim osobama oboljelima od raka koje su se, zajedno sa svojom rodbinom htjele pridružiti u ovoj današnjoj našoj molitvi, da zazivaju Božju pomoć i utjehu u teškoćama kroz koje prolaze. Predragi, prošle smo srijede slavili međunarodni Svjetski dan bolesnika i zaustavili se na razmišljanju o značenju i vrijednosti patnje u svjetlu vjere. Danas svakome od vas ponavljam izraz svoje duhovne blizine i svog najsrdačnijeg ohrabrenja: nemojte se osjećati osamljenima u svojoj bolesti! Crkva je uz vas. Htio bih pozvati sve odgovorne da pridodaju svoje napore otklanjanju i djelatnom suzbijanju te tako raširene bolesti. Htio bih, također, potaknuti kršćanske zajednice da s konkretnom solidarnošću podupru bolesnike i njihove obitelji, da ih vjera u Krista prosvijetli u noći patnje i podrži u njima živu nadu u ozdravljenje.