Budi dio naše mreže
Izbornik

OD PERAČA PROZORA DO KARDINALA

U povijest će ući kao "kardinal perač prozora". Riječ je o praškom nadbiskupu i predsjedniku Vijeća europskih biskupskih konferencija (CCEE) Miloslavu Vlku kojemu je policija u doba komunističkog režima "oduzela pravo" na vršenje svećeničke službe. Ka

U povijest će ući kao “kardinal perač prozora”. Riječ je o praškom nadbiskupu i predsjedniku Vijeća europskih biskupskih konferencija (CCEE) Miloslavu Vlku kojemu je policija u doba komunističkog režima “oduzela pravo” na vršenje svećeničke službe. Kako bi zarađivao za život, zaposlio se u jednome poduzeću koje se bavilo čišćenjem, a njemu je povjerena zadaća pranja prozora na trgovinama na nekim praškim ulicama.
No, uporni Vlk nije nikada odustao od vršenja svoje svećeničke službe. Na skrovitim uličicama koje policija nije često nadgledala budući praški nadbiskup susretao se sa svojim vjernicima, ispovijedao ih i tješio.
Rođen 1932. godine, 14-godišnji Miloslav odlučio je postati svećenik. Da bi ostvario tu svoju želju morao je čekati 12 godina, i to zbog uvjeta koje mu je postavio komunistički režim. Premda je bio izvanredan učenik s najboljim ocjenama, nije se mogao upisati na Sveučilište jer nije bio član komunističke omladine. Zaposlio se kao obični radnik u jednoj tvornici, a potom je morao odslužiti dvogodišnji vojni rok. Godine 1955. uspio se upisati na praško Sveučilište gdje je diplomirao arhivistiku i dobio mjesto glavnog arhivara u Češkim Budajovicama. S 30 godina uputio je molbu za primanje na bogosloviju u Litomericama. Bit će to za njega razdoblje puno trauma jer su komunisti strogo nadzirali bogosloviju u kojoj su bili i komunistički špijuni. “U bogosloviji sam živio u potpunoj nesigurnosti”, kaže kardinal Vlk.
Za svećenika je zaređen 1968. godine, upravo u doba “Praškog proljeća”. No, ubrzo je slijedila represija, pa je i Crkva trpjela od suptilog progona. Komunisti su ponajprije “svrgnuli” biskupe odane Rimu i Papi, zabranili javno ispovijedanje vjere, a javlja se i pokret svećenika “kolaboracionista”. Vlk je udaljen u jednu planinsku župu, no ubrzo je i on “svrgnut” sa službe pa sljedećih sedam godina djeluje kao “tajni svećenik” i to – u odijelu perača prozora.
Životna priča kardinala Vlka opisana je u knjizi “Od perača prozora do kardinala”, koja donosi i dugi razgovor sa samim kardinalom. Knjiga je svjedočanstvo o vjerničkom iskustvu “nekonvencionalnog svećenika”, piše ovotjedna “Famiglia cristiana” donoseći prikaz talijanskog prijevoda, te o vedrom i hrabrom primjeru kršćanskog života. “Kad su nam sve oduzeli, otkrili smo što je jedino važno za nas: da smo prava zajednica. Moramo srušiti zidove koji prolaze našim srcima”, piše, među ostalim, u knjizi o kardinalu peraču prozora.