Istina je prava novost.

Održana prva sjednica Povjerenstva za kulturu Zadarske nadbiskupije

Prva sjednica Povjerenstva za kulturu Zadarske nadbiskupije u novom petogodišnjem mandatu pod predsjedanjem dr. don Damira Šehića, predstojnika toga Povjerenstva, održana je u utorak, 6. lipnja u svečanoj dvorani sjemeništa Zmajević u Zadru.

Predstojnik Šehić opisao je poimanje kulture prema crkvenim dokumentima. Prema Gaudium et Spes, središte kulture je čovjek. U kontinuitetu papâ u zadnjem stoljeću do naših dana, pape smatraju da je kultura poseban medij za interakciju među ljudima i otvara mogućnost za dijalog unutar jedne kulture. Sv. Ivan Pavao II. rekao je da budućnost čovjeka ovisi o kulturi i potiče da se promisli cjeloviti odnos kulture i stila života. Kultura je utjelovljenje duhovnih iskustava i želja ljudi, prenio je dr. Šehić naglaske iz crkvenog učiteljstva, istaknuvši da nam kulturna baština pruža dublji smisao u kojega smo pozvani prodrijeti i razumjeti ga. Također, kultura pruža širinu, posrednik je, sredstvo dijaloga i suradnje i s ljudima koji se ne izjašnjavaju vjernicima, rekao je predstojnik Šehić.

Povjerenstvu je povjerena dodatna valorizacija materijalne i nematerijalne baštine u mjesnoj Crkvi: arhivska građa Zadarske nadbiskupije, područje arhitekture, kiparstva, slikarstva, zlatarstva, crkvenog ruha, glagoljaške glazbene baštine te razvoj i čuvanje raznolikih narodnih običaja i kulture pojedinih područja, u otvorenosti prema tzv. periferiji. Dr. Šehić naveo je zadaće Povjerenstva: prepoznati predmete njihovog promatranja, zabilježiti ih i vrednovati, odnosno aktualizirati, uklopiti u vrijeme i prostor. U prezentiranju kulturne baštine važan je i evangelizacijski vid. Potencijal kulture je utjecati na duh čovjeka, posredovati vrednote dobra i poticati plemenitost u ljudima. Kultura je i vid komunikacije s transcedentnim, istaknuo je dr. Šehić, dodavši da su pohodi arhitektonskoj sakralnoj baštini mogućnost edukacije posjetitelja što se ostvaruje i u suradnji s turističkim vodičima. U nastojanju da zaživi još viša razina dijaloga u području kulture u Zadru i nadbiskupiji, don Damir je rekao da područje kulture ujedinjuje i povezuje crkvene ustanove s drugim institucijama grada, županije, sveučilišta i drugih znanstvenih i kulturnih ustanova.

Povjerenstvu je povjerena organizacija manifestacije Krševanovi dani kršćanske kulture u Zadarskoj nadbiskupiji. Predstojnik Šehić želi širiti horizonte kulture, odnosno disperzirati organizaciju kulturnih događanja isključivo iz grada Zadra u druge gradske i mjesne sredine u Zadarskoj nadbiskupiji u kojoj se nalaze mjesta bogate baštine na otocima i u zaleđu. Istaknuta je potreba da i iz Nadbiskupije idu poticaji za organiziranjem kulturnih događaja u drugim gradovima i mjestima, što je moguće ostvariti u suradnji s raznim društvenim institucijama i turističkim zajednicama koje u svojim lokalnim sredinama imaju zavičajne muzeje i riznice te organiziraju mnoge manifestacije, osobito u ljetnim mjesecima.

Članovi Povjerenstva složili su se da je potrebno bolje i sustavnije interpretirati crkvene prostore tiskanjem brošura i digitalnih vodiča, što vodi i interpretaciji ethosa i identiteta crkvenog i narodnog identiteta sredine u kojoj se nalazimo, rekao je don Damir. S obzirom da je Zadarska nadbiskupija i hrvatski narod uopće baštinik iznimnih kulturnih ostvarenja iz davne, višestoljetne prošlosti, sačuvane i opstale do naših dana, don Damir smatra da i sadašnji naš naraštaj treba ostaviti trag u povijesti i realizirati postave suvremene umjetnosti u nasljeđe budućim generacijama.

Istaknuta je potreba da se „vrati stari sjaj“ hodočašćima sv. Šimi, čije se neraspadnuto tijelo već osam stoljeća nalazi u Zadru, u crkvi sv. Šimuna, koja je u prošlosti bila nezaobilazno odredište hodočasnika iz cijelog svijeta na putu prema Jeruzalemu, jer su ljudi bili svjesni da je to iznimno dragocjena relikvija osobe koja je na rukama držala Dijete Isusa i bila u hramu za njegovog prikazanja.

Mogućnost za organizaciju prigodnih događaja pružaju i visoke obljetnice, 310 godina od dolaska Vicka Zmajevića u Zadarsku nadbiskupiju i 275 godina od otvorenja njegovog glagoljaškog sjemeništa koje nosi naziv po tom zadarskom nadbiskupu rodom iz Perasta (1670. – 1745.). Zmajević se zalagao za upotrebu hrvatskog jezika u bogoslužju, osnivanje sjemeništa za obrazovanje hrvatskog svećenstva i bio je graditelj mnogih zdanja u Zadru i okolici.

Na susretu je sudjelovao i don Ante Sorić, generalni vikar Zadarske nadbiskupije. Govoreći o važnosti promicanja kulture, don Ante je istaknuo da je prostor Zadarske nadbiskupije značajnih zemljopisnih, povijesnih, prirodnih i kulturnih osobitosti u hrvatskom i europskom kontekstu. Hrvatska je turistička zemlja, a Zadar je među simbolima kulturnog identiteta Dalmacije.

Valorizaciju kulturnih dobara neka se iskoristi kao dodatno sredstvo za još bolju evangelizaciju u Zadarskoj nadbiskupiji, rekao je don Ante, potaknuvši da njegujemo i poštujemo tradiciju naslijeđenih kulturnih dobara ali i da stvaramo aktualizirajuće, da promičemo kulturna dobra i stvaralaštvo koje odgovara duhu našeg vremena.