Budi dio naše mreže
Izbornik

Ogulin: Predavanja dr. Brajše o odgoju

Ogulin

Katolički psihijatar, psihoterapeut i komunikolog roditeljima je izlagao na temu "Kako volimo djecu i kako s njima razgovaramo", a učenicima o "Važnosti seksualne inteligencije u spolnom ponašanju mladih"

Ogulin, (IKA) – Udruga roditelja, djece i mladeži iz Ogulina priredila je 27. i 28. studenoga dva predavanja istaknutoga katoličkog psihijatra, psihoterapeuta i komunikologa dr. Pavla Brajše. U srijedu 27. studenoga u Svečanoj dvorani Pučkoga otvorenog učilišta u Ogulinu dr. Brajša održao je predavanje za roditelje na temu “Kako volimo djecu i kako s njima razgovaramo”. Poznati psihijatar i komunikolog svojim je nekonvencionalnim pristupom izazvao veliku pozornost i interes te razotkrio neke uvriježene iluzije vezane za odgoj. Kao prvo klišeiziran je uopće pojam što su uspješni roditelji. Nije dovoljno djecu voljeti, već je važno kako ih volimo. Zatvori i ludnice puni su, prema dr. Brajši, osoba koje su bile “žrtve” roditeljske ljubavi. “S djecom treba stalno razgovarati i pokazivati ljubav, ali treba znati kako voljeti dijete i da li ta ljubav stiže do njih na pravi način. Roditelj treba stalno spoznavati kakav je, da bi onda postao bolji, jer je danas roditeljstvo sve zahtjevnije”, istaknuo je dr. Brajša te pobio po njemu “narodnu mudrost” da je prava obitelj ona u kojoj nema svađe. Bitna je iskrena komunikacija bez glumljene ljubaznosti, a veliki problem su i tzv. “izgorjeli” roditelji, koji predbacuju djeci što su sve za njih uradili. Djeci treba dati ljubav, ali ne i svoje misli, jer oni imaju pravo na svoje. Isto su tako veliki problem oholi roditelji, koji misle da su savršeni. Na kraju je istaknuo da ne postoje recepti za odgoj i da su upravo recepti nanijeli najviše zla u odgoju. Dijete se čuva u obitelji jačanjem obiteljske sloge.
Narednog dana u četvrtak 28. studenoga dr. Brajša održao je vrlo uspjelo predavanje za više od stotinu učenika u sportskoj dvorani gimnazije Bernardina Frankopana na temu “Važnost seksualne inteligencije u spolnom ponašanju mladih”.