FOTO: KTA // Mons. Željko Majić
Banja Luka (IKA/TABB)
Banjolučki biskup Željko Majić uputio je okružnicu u kojoj je najavio da će se misa otvaranja Jubileja u biskupiji slaviti u katedrali, 29. prosinca u 11 sati te je odredio koje će biti jubilejske crkve u kojima će se moći dobiti oprost. Okružnicu prenosimo u cijelosti.
Svećenicima, redovnicima, redovnicama i vjernicima
Banjolučke biskupije
Jubilej 2025.
Jubilejske crkve i jubilejski oprost
Poštovani i dragi svećenici, redovnici, redovnice i Božji narode!
Bulom Spes non confundit – Nada ne razočarava, od 9. svibnja 2024., papa Franjo odredio je da Jubilej 2025. traje od 24. prosinca 2024. do 6. siječnja 2026. godine. Redovni Jubileja 2025. označit će se otvaranjem Svetih vrata Bazilike svetog Petra u Vatikanu, 24. prosinca 2024. Otvaranje Jubileja u mjesnim crkvama bit će u nedjelju, 29. prosinca 2024. Prema uputama Svetoga Oca taj dan će dijecezanski biskupi slaviti sv. Misu u svim katedralama i konkatedralama i time svečano otvoriti Jubilarnu godinu. Sv. Misa otvaranja Jubileja u našoj Biskupiji slavit će se u katedrali, 29. prosinca 2024. u 11.00 sati. Pozivamo sve župnike banjolučkoga dekanata da sv. Mise tog dana u župama prilagode ovom terminu te s vjernicima dođu na ovo euharistijsko slavlje kako bismo zajedno, po zagovoru Svete Obitelji, započeli milosni jubilejski hod.
Želja je Svetoga Oca da svjetlo kršćanske nade dopre do svakog čovjeka kao poruka Božje ljubavi upućene svima! Zato je dana i mogućnost da dijecezanski biskupi u svojim biskupijama odrede crkve – sveta mjesta u kojima vjernici mogu dobiti jubilejski oprost.
Stoga, sukladno Dekretu Apostolske pokorničarne, od 13. svibnja 2024., o podjeli oprosta tijekom Jubileja 2025., ovim određujemo da su za cijelo vrijeme trajanja Svete godine, počevši od 29. prosinca 2024. (otvaranje Jubilarne godine na biskupijskoj razini) do 28. prosinca 2025. (zatvaranje Jubilarne godine na biskupijskoj razini), u našoj Biskupiji jubilarna mjesta sljedeće crkve:
- Katedrala sv. Bonaventure u Banjoj Luci
- Svetište sv. Male Terezije od Djeteta Isusa u Presnačama – Banja Luka
- Samostanska crkva sv. Petra i Pavla u Livnu
- Župan i samostanska crkva Uznesenje Blažene Djevice Marije u Jajcu
- Župna crkva sv. Josipa u Prijedoru
- Župna crkva sv. Ante Padovanskoga u Bihaću.
U ovim crkvama, sukladno odredbama koje je donijela Apostolska pokorničarna, jubilejski oprost moći će dobiti svi koji „pojedinačno ili u skupini pobožno posjete jubilejsko mjesto te se u prikladnom vremenu uključe u euharistijsko klanjanje i meditaciju, koje završava molitvom Oče naš, ispoviješću vjere u bilo kojem legitimnom obliku i zazivom Mariji, Majci Božjoj“. (Dekret o podjeli oprosta tijekom Jubilejske godine 2025. II.). Dakako da je potrebno zadovoljiti i propisane uvjete: sakramentalna ispovijed, euharistijska pričest i molitva na nakanu Svetoga oca Pape.
Jubilejski oprost može se dobiti i djelima milosrđa i pokore, sudjelovanjem u pučkim misijama, duhovnim vježbama ili na susretima formacije o tekstovima Drugog vatikanskog koncila i Katekizma Katoličke Crkve, tjelesnim i duhovnim djelima milosrđa, pohodima u primjereno vrijeme braći u potrebi ili u teškoćama (bolesnicima, zatvorenicima, usamljenim starijim osobama, invalidima, …), pokorničkim djelima (osobiti petkom) i vjerski i dobrotvornim djelima. ( Dekret o podjeli oprosta, III).
Isto tako, „istinski raskajani vjernici koji iz ozbiljnih razloga neće moći sudjelovati u svečanim slavljima, hodočašćima i pobožnim pohodima (kao što su prije svega klauzurne redovnice i redovnici, strije osobe, bolesni, zatvorenici, kao i oni koji u bolnici ili na drugim mjestima stalno skrbe o bolesnima) dobiti jubilarni oprost pod istim uvjetima ako, sjedinjeni u duhu s prisutnim vjernicima, osobito u trenucima u kojima se riječ Vrhovnog svećenika ili dijecezanskih biskupa prenose putem sredstava komunikacije, izmole Oče naš, ispovijest vjere u bilo kojem obliku u svomu domu ili gdje god se nalazili (npr. u samostanskoj kapeli, bolnici, staračkom domu, zatvoru, …) i druge odobrene molitve u skladu sa svrhama Svete godine, prinoseći svoje patnje ili teškoće svojih života“. ( Dekret o podjeli oprosta, II)
O posebnim jubilejskim programima, susretima, slavljima i hodočašćima bit će te blagovremeno obaviješteni.
Pozivam sve vas draga braćo svećenici da potaknete povjerene vam vjernike da iskoriste ovo milosno vrijeme kako bismo svi u snazi vjere i nade koja ne razočarava, zadobivši potpuni oprost, rasli u ljubavi i svakoj Božjoj milosti. „U svemu se iskažimo kao poslužitelji Božji: velikom postojanošću u nevoljama, u potrebama, u tjeskobama, pod udarcima, u tamnicama, u bunama, u naporima, u bdijenjima, u postovima, u čistoći, u spoznanju, u velikodušnosti, u dobroti, u Duhu Svetomu, u ljubavi nehinjenoj, u riječi istinitoj, u snazi Božjoj; oružjem pravde zdesna i slijeva; slavom i sramotom; zlim i dobrim glasom; kao zavodnici, a istiniti; kao nepoznati, a poznati; kao umirući, a evo živimo; kao kažnjeni, a ne ubijeni; kao žalosni, a uvijek radosni; kao siromašni, a mnoge obogaćujemo; kao oni koji ništa nemaju, a sve posjeduju“ (2Kor 6,4-10), kako bi svi i preko nas „iskusili blizinu najljubaznije majke koja nikada ne napušta svoju djecu“.
S poštovanjem vas pozdravljam i u Gospodinu blagoslivljam.
✠ Željko Majić, biskup
Vlč. Pero Ivan Grgić
kancelar