Oproštaj s bivšim retfalačkim vikarom Robertom Djossouom
FOTO: Nevenka Špoljarić // Oproštaj s bivšim retfalačkim vikarom Robertom Djossouom
Osijek (IKA)
Nakon boravka u Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji od studenoga 2017. do rujna 2020. misionar vlč. Robert Djossou vraća se u rodni Benin.
Osječka Župa Uzvišenja sv. Križa bila je i njegova kuća od 3. travnja 2018. u kojoj je, uz učenje hrvatskoga jezika i kulture, upoznavao pastoralni rad i život župe u službi župnoga vikara koju je obnašao do prije godinu dana. Potaknut skorašnjim rastankom s Hrvatskom, vlč. Djossou sa zahvalnošću je posjetio retfalačku župu 27. kolovoza, u pratnji vlč. Filipa Sertića (bivšeg župnog vikara sada na službi u Vinkovcima) i predvodio večernje euharistijsko slavlje tijekom kojeg je zahvalio za gostoprimstvo te se poslije mise s iskrenim osmijehom srdačno oprostio s pojedincima i volonterima Zajednice „Vjera i svjetlo“ te moliteljima „40 dana za život“. Misu su suslavili Sertić, koji je propovijedao i zahvalio za gostoprimstvo, i župnik Ivica Martić, dok je Djossou zahvalio svima te je na svom materinskom jeziku izmolio „Zdravo Mariju“.
Robert Djossou (rođen 1979.) je nekadašnji stipendist Župe Duha Svetoga u Čepinu koji je u Hrvatsku je stigao uz prethodni dogovor nadbiskupa Đure Hranića i biskupa Biskupije Porto Novo Aristida Gonsalloa, a u cilju stjecanja novih pastoralnih iskustava kroz upoznavanje pastoralno-katehetskoga rada te je mjesno učiteljstvo po dolasku u Osijeku povjereno župniku Martiću. Vlč. Robert surađivao je i sa župnim vikarima retfalačke župe te sa (sada već bivšim župnim vikarom) vlč. Božidarom Nađem od kojeg se župa oprostila 16. kolovoza.
Upućenijima u životopis tihog, skromnog i nenametljivog vlč. Roberta, pripadnika manjinskog naroda Goun, poznato je kako ga je kao šesnaestogodišnjaka krstio hrvatski misionar vlč. Antun Štefan (18 godina bio je misionar u Beninu, a danas je nacionalni ravnatelj Papinskih misijskih djela u RH). Bitno je to istaći jer su misionari Katoličke Crkve mnogo dobra učinili za Benin, zapadnoafričku zemlju u kojoj je Katolička Crkva organizirana u deset biskupija i nadbiskupija, ima 440 svećenika i više od 900 redovnica i redovnika.
Robert Djossou potječe iz Župe Svete obitelji u Adjarri, u biskupiji Porto-Novo, gdje djeluju i misionarke Družbe Marijinih sestara čudotvorne medaljice sa sjedištem u Osijeku. Vlč. Djossou studirao je dvije godine filozofiju, zaređen je 2011. u katedrali Naše Gospe od Bezgrešnog začeća u Porto-Novu. Francuski je jezik službeni u Beninu (ondje govore više od 50 jezika) i vlč. Djossou još je za boravka u Osijeku tečno govorio francuski i stoga je sporazumijevanje sa župljanima bilo jako teško, ali Kristov jezik je univerzalan te uzajamne susretljivosti, pažnje i srdačnosti nije manjkalo, osobito Djossosuove prema osobama s posebnim potrebama i njihovim obiteljima.
Dok je boravio u župi Uzvišenja sv. Križa rekao je kako „ljudi u Beninu nemaju puno u materijalnom smislu, ali su sretni i zadovoljni, te je radostan što ga je njegov biskup poslao u Hrvatsku jer tu ima puno toga što može naučiti i s tim se iskustvom vratiti u domovinu“. Porto-Novo je od Osijeka udaljen cestovno 7494 kilometra, no putovanje u Afriku moguće je zrakoplovom (Zagreb-Pariz i Pariz-Cotonou) i Retfalčani su mu zaželjeli miran let i radost u apostolatu u njegovoj rodnoj Africi. Nakon službenoga razrješnja službe župnoga vikara Župe sv. Nikole, biskupa, u Sikirevcima (31. kolovoza), vlč. Djossou vraća se u svoju matičnu biskupiju Porto-Novo u Beninu. Vjernici u Sikirevcima te iz filijale Jaruge oprostili su od vlč. Djossoua 23. kolovoza, a on će po dolasku u Biskupiju Porto-Novo u Beninu preuzeti službu župnoga upravitelja Župe sv. Petra i Pavla u Avegbodiji u dekanatu Aguegues.