Istina je prava novost.

Orguljaške skladbe Hvarske biskupije – novo notno izdanje Katoličkoga bogoslovnog fakulteta

U nizu Glazbena izdanja Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu izašao je 1. svezak notne zbirke Orguljske skladbe Hvarske biskupije, rezultat projekta Instituta za crkvenu glazbu KBF-a.

Projekt je pokrenut s ciljem prikupljanja, uređivanja i objavljivanja autentičnih skladbi nastalih ili pronađenih na području otoka Brača, Visa i Hvara, a u svrhu očuvanja bogate liturgijske baštine srednje Dalmacije.

U župnim arhivima, privatnim obiteljskim zbirkama, samostanskim knjižnicama, kao i Kaptolskom arhivu Hvara, pronađene su brojne rukopisne muzikalije koje svjedoče o bogatom liturgijskom životu biskupije, kao i o kulturnim zbivanjima koja su najstojala slijediti europske, s naglaskom na mediteranske trendove. Orguljske skladbe tog izdanja dokaz su da je liturgijska tradicija prožimala sve slojeve društva i predstavljala okosnicu vjerskoga i kulturnog života otočana.

Tako neke od tiskanih skladbi za orgulje predstavljaju identitetsko nasljeđe otočkih mjesta. Glazbena ostavština brojnih generacija orguljaša i kapelnika, sačuvana u depoima župnih crkava i samostana nije samo svjedok i potvrda liturgijskih, crkvenih, kulturnih pa i političkih zbivanja 19. i početka 20. stoljeća, već predstavlja neprocjenjivo kulturno blago.

Projekt istraživanja, pronalaska i objavljivanja orguljskih skladbi Hvarske biskupije financiran je temeljnim sredstvima financiranja znanstvene i umjetničke djelatnosti Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Glavne su urednice izdanja izv. prof. art. Elizabeta Zalović i izv. prof. art. Mirta Kudrna.

Edicija je koncipirana kao izdanje u više svezaka. U prvom svesku zastupljene su skladbe s otoka Brača i Hvara, dok će u drugom biti predstavljeno liturgijsko stvaralaštvo Visa i Hvara.

Značaj pronalaska, uređivanja i objavljivanja orguljskih skladbi Hvarske biskupije, kao projekta Instituta za crkvenu glazbu Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, predstavlja doprinos u ponovnom otkrivanju pomalo zaboravljene crkvene glazbene baštine i promociji vrijednih primjera liturgijske glazbe u suvremenoj hrvatskoj kulturnoj javnosti, među orguljašima, muzikolozima te studentima orgulja i crkvene glazbe.