Budi dio naše mreže
Izbornik

Otvorena izložba "Varaždinske uršulinke"

Varaždin (IKA )

Izložbu "Varaždinske uršulinke - 300 godina od dolaska u Varaždin" prate opsežan katalog i CD s više od 400 kataloških jedinica i fotografija s prijevodima na engleski i njemački jezik

Varaždin, (IKA) – “Varaždinske uršulinke – 300 godina od dolaska u Varaždin” naziv je izložbe blaga i umjetnina koja je u nedjelju 21. rujna u sklopu 33. Varaždinskih baroknih večeri svečano otvorena u Galeriji starih i novih majstora Gradskog muzeja Varaždin. Bogatim arhivskim, povijesnim i liturgijskim materijalom izložba prikazuje povijest Reda sv. Uršule, arhitektonske specifičnosti varaždinskoga uršulinskog samostana s crkvom Rođenja Isusova u povijesnoj jezgri Varaždina, prosvjetnu ulogu varaždinskih uršulinki od 1703. do 1946. godine, samostansku glazbenu zbirku, slikarska i kiparska djela u samostanu i crkvi, predmete umjetničkog obrta te crkveni tekstil iz tristogodišnje baštine. Tematske cjeline obradili su Ljerka Šimunić, Miroslav Klemm, Mirjana Dučakijević, s. Klaudija Đuran, dr. Đurđica Cvitanović te dr. Ennio Stipčević. Izložbu prate opsežan katalog i CD s više od 400 kataloških jedinica i fotografija s prijevodima na engleski i njemački jezik.
Pred brojnim uzvanicima na otvaranju su govorili ravnateljica Gradskog muzeja Varaždin Ljerka Šimunić, provincijalka hrvatske provincije uršulinki s. Elvira Krišto, varaždinski biskup Marko Culej i varaždinski gradonačelnik dr. Ivan Čehok. Istaknuto je kako izložba prikazuje obiman i raznovrstan arhivski, povijesni i liturgijski materijal kojim se nastojalo obuhvatiti društvenu, kulturnu i umjetničku dimenziju, s posebnim naglaskom na prosvjetnom radu kojim su uršulinke trajno obilježile i zadužile varaždinsku sredinu. Ravnateljica Šimunić zahvalila je svima koji su pridonijeli realizaciji izložbe, od suradnika u Gradskom muzeju i sestara uršulinskog samostana do posuditelja izložaka – Hrvatskome glazbenom zavodu i Hrvatskom školskom muzeju, kao i Hrvatskom restauratorskom zavodu te novčanim podupirateljima Ministarstvu kulture, Varaždinskoj županiji, Gradu Varaždinu i drugim sponzorima. Provincijalka Elvira Krišto istaknula je kako je upravo zahvalnost prema sestrama za svu vrijednost sačuvanoga kulturnog blaga i djelovanja u tijeku 300-godišnje povijesti potaknula izložbu kojom uršulinke u jubilarnoj godini javnosti omogućavaju susret s poviješću, kulturom, umjetnošću i duhovnošću. Istaknuvši kako je između redaka vidljivih izložaka potrebno iščitati nevidljivu prisutnost duha koji je 300 godina vodio uršulinke, biskup Culej podsjetio je kako njihov primarni zadatak nije bio skupljanje i stvaranje vrijednog blaga znanjem i vještinom, već širenje Božjeg duha među ljudima kojima su bile poslane služiti, a varaždinske su se uršulinke tom zadatku posvetile svom strpljivošću i ljubavlju. Stoga iza svakoga izloženog djela stoji ljubav prema Bogu i čovjeku, jer u prolaznosti materijalnog svijeta svoju trajnost i vječnost ima samo ljubav, kazao je biskup Culej, pozvavši mjerodavnu vlast da povratom samostanske zgrade, koju znatnim dijelom sestre još uvijek ne mogu koristiti, omogući uršulinkama njihovo daljnje djelovanje. Uršulinke su pod geslom “Vodite novi život!” poslane djelovati na ostvarenju duhovnog dobra ljudi grada Varaždina i posebno mladih kojima su pozvane služiti svojom karizmom, te na ostvarenju života radosti i blagoslova, života stvaralačkog zaleta koji se odvija pod vodstvom duha, zaključio je varaždinski biskup, čestitajući uršulinkama na izložbi i 300. obljetnici dolaska u Hrvatsku iz Bratislave. Obraćajući se na kraju svečanosti otvorenja izložbe gradonačelnik dr. Čehok kazao je kako varaždinska povijest najčešće pamti samo časne muževe, a nepravedno zaboravlja mnoge vrijedne i časne žene, uršulinke i njihove učenice, koje su obilježile prošlost toga baroknog grada izdignuvši njegovu specifičnu duhovnost ponad zidanih gradskih znamenitosti.
Nakon svečanog otvorenja uzvanici i posjetitelji razgledali su izložbu koja ostaje otvorena do 11. siječnja 2004. godine.