Budi dio naše mreže
Izbornik

PAKISTANSKI KRŠĆANI BOJE SE GENOCIDA

Islamabad (IKA )

Islamabad, 17. 11. 1998. (IKA) - Pakistanski se kršćani boje genocida, no ne napuštaju svoju domovinu. To je agenciji FIDES izjavio Cecil Chaudry, ravnatelj srednje škole sv. Antuna u gradu Lahore i vođa katoličko-protestantske udruge "Fronta za kršćans

Islamabad, 17. 11. 1998. (IKA) – Pakistanski se kršćani boje genocida, no ne napuštaju svoju domovinu. To je agenciji FIDES izjavio Cecil Chaudry, ravnatelj srednje škole sv. Antuna u gradu Lahore i vođa katoličko-protestantske udruge “Fronta za kršćansko oslobođenje”.
Naime, sve je bliže prihvaćanje islamskoga šerijatskog zakona kao temelja za pakistanski ustav, a narodna je Skupština 9. listopada odobrila pripremni dokument sa 151 glasom “za” i samo 16 “protiv”. Za 90 dana očekuje se odluka Senata. Muslimanski savez, stranka predsjednika vlade Nawaza Sharifa u Senatu nema dvotrećinsku većinu koja je potrebna za unošenje promjena u ustav. No, Sharif bi mogao “zaobići” prepreku sazivajući izvanredno zasjedanje oba Doma, koji imaju pravo glasa.
U svom govoru pred parlamentom Sharif je vjerskim manjinama obećao “zaštitu njihovih prava”, no čini se da nitko ne vjeruje tim njegovim izjavama. Kršćani, muslimani i hindusi nastavljaju s prosvjedima. Tako je 15. listopada ulicima Lahorea prošla povorka od 2.000 ljudi, a prosvjedni skup priredilo je Kršćansko-muslimansko povjerenstvo za narodna prava, a među priređivačima prosvjeda bio je i muslimanski senator Ajmal Khattak. Isti taj dan Povjerenstvo za međuvjerski dijalog Pakistanske biskupske konferencije priredilo je skup na kojemu su svi vjerski predstavnici različitih vjeroispovijesti osudili taj dokument.
Prema riječima Cecila Chaudrya, ako šerijatski zakon i bude odobren oko 3 i pol milijuna kršćana neće bježati iz Pakistana, premda očekuju “pravi genocid od vjerske ekstremističke desnice, kao što se dogodilo Židovima u doba nacizma.” No, kršćani ne sjede skrštenih ruku, već su organizirali jaku “oporbu” tome nepravednom zakonu u Senatu, te se nadaju da neće biti prihvaćen. Njima su se priključili i brojni muslimani, jer se boje da bi taj “zakon državu mogao odvesti u bezvlađe”, dok su pripadnici islamske krajnje desnice već počeli prijetiti onima koji se protive tome dokumentu, i to otvoreno.
Stanje vjerske nesnošljivosti u Pakistanu sve više raste. Tako je samo u nekoliko sati sa zemljom sravnjen kršćanski grad Shantinagar, u ime islama ubijaju se članovi ostalih vjerskih zajednica, u samo jednome danu razoreno je 50 hinduskih hramova, pale se kršćanske crkve, a puca se i baca bombe čak i na džamije “islamskih protivnika”, dok se kršćane svakodnevno optužuje za blastfemiju, ističe Chaudry. “Mons. John Joseph žrtvovao je svoj život da bi na to stanje upozorio kršćanski svijet i pakistanski narod. No, uvjeren sam da Zapad još uvijek spava! Mi se nadamo velikome međunarodnom odjeku jer za nas riječ je o pitanju života i smrti!”, zaključuje Cecil Chaudry.