Istina je prava novost.

Papa: Dijalogom i suradnjom do izlaza iz gospodarske krize

Gospodarska kriza ima europsku i globalnu dimenziju, a riječ je također o etičkoj, duhovnoj i ljudskoj krizi. Ona je ukorijenjena u izdaji općega dobra od strane moćnih pojedinaca i skupina, upozorio Papa

Bologna, (IKA) – Malo prije 12 sati, papa Franjo se za svog pohoda Bologni na Piazza Maggiore ispred katedrale susreo s predstavnicima iz svijeta rada, nezaposlenima, sindikalistima i poduzetnicima, a nakon toga je predvodio molitvu Anđeoskog pozdravljenja. U svojem je govoru napomenuo da prisutni predstavljaju različite društvene stranke, često su i u oštrim raspravama, ali su naučili da se jedino zajedničkim snagama može izaći iz krize i izgraditi budućnost. Samo dijalog omogućuje pronalaženje djelotvornih i inovativnih rješenja za sve – kazao je Sveti Otac.
Papa je podsjetio da na području regije Emilia-Romagna postoji dugogodišnje iskustvo suradnje, iskustvo iz kojeg se rađa temeljna vrijednost solidarnosti. Solidarnost nikad ne smije biti podložena logici novčane dobiti jer se time najslabijem oduzima ono što mu je potrebno – rekao je papa Franjo te nastavio – Potraga za pravednijim društvo nije san prošlosti, nego zalaganje, angažman koji od sviju zahtijeva suradnju.
Upozorio je da se nezaposlenost mladih i situacija onih koji su ispali iz radnog procesa ne smije promatrati samo sa stajališta statistike. Spremnost prihvaćanja kao i borba protiv siromaštva ostvaruju se velikim dijelom radom. Mi ne možemo pomoći siromašnima, a da im ne ponudimo mogućnost pronaći posao i dostojanstvo – naglasio je Sveti Otac.
Gospodarska kriza ima europsku i globalnu dimenziju, a riječ je također o etičkoj, duhovnoj i ljudskoj krizi. Ona je ukorijenjena u izdaji općega dobra od strane moćnih pojedinaca i skupina. Nužno je ukloniti zakon dobiti iz središta i na njegovo mjesto postaviti osobu i opće dobro. Kako bi se to ostvarilo, potrebno je umnožiti prilike za dostojanstven posao – kazao je Papa.
Sveti je Otac potom podsjetio prisutne na to kako se nalaze pred Bazilikom sv. Petronija, koji je poznat kao „Otac i Zaštitnik”, a koji u rukama drži grad Bolognu. S trga se mogu vidjeti tri središnja elementa vašega grada – nastavio je papa Franjo – crkva, gradska vijećnica i sveučilište. Kada ta tri elementa međusobno dijalogiziraju i surađuju, jača „dragocjeni humanizam” koji oni izražavaju, te grad, takoreći, „diše”, ima obzor i ne boji se suočiti s novim izazovima. Na kraju govora Papa je nazočne potaknuo da njeguju i promiču taj humanizam kako bi tragali za dugoročnim rješenjima na složene probleme našega vremena, ne promatrajući ih samo kao poteškoće, nego kao prilike za rast i poboljšanje.
Sveti je Otac nakon molitve Angelusa podsjetio da je jučer u Bratislavi, glavnom gradu Slovačke, blaženim proglašen Titus Zeman, salezijanski svećenik. Umro je 1969. godine nakon dugogodišnje pastoralne službe i nakon što je za vrijeme komunizma dugo vremena proveo u zatvoru poradi svoje vjere. Neka nas njegovo svjedočanstvo podupire u najtežim trenucima života te nam pomogne prepoznati, pa i u kušnjama, Gospodinovu prisutnost – kazao je Papa. Također je napomenuo da današnjom nedjeljom svoj vrhunac dostiže tjedan koji je na poseban način posvećen Riječi Božjoj, u prigodi jučerašnjeg spomendana sv. Jeronima, velikog učitelja Svetog pisma. Zahvalimo Bogu na daru Njegove Riječi te se obvežimo čitati i razmatrati Bibliju, naročito evanđelja, zaključio je papa Franjo a prenosi Radio Vatikan.