Papa Franjo pohodio Kolumbiju
Bogota
Bogota, Vatikan, (IKA) – „Učinimo prvi korak” bilo je geslo pastoralnog pohoda pape Franje od 6. do 11. rujna Kolumbiji kamo je putovao, kako je sam isticao, kao hodočasnik pomirenja. Na putu prema toj zemlji, Papa je u zrakoplovu zahvalio novinarima što će pratiti „putovanje koje će isto tako Kolumbiji koristiti kako bi nastavila ići naprijed, na putu mira”. Novinare je potaknuo na molitvu na tu nakanu, kao i na molitvu za Venezuelu, koju će nadletjeti, „kako bi se uspostavio dijalog i da se ta zemlja, putem dijaloga sa svima, stabilizira”.
Po izlasku iz zrakoplova Papu je dočekao kolumbijski predsjednik Juan Manuel Santos sa suprugom. Na dočeku su bili i predstavnici političke i građanske vlasti u zemlji, kao i neki od kolumbijskih biskupa, te skupina od oko tisuću vjernika. Također je bila nazočna i skupina invalida, vojnike i žrtava građanskog rata koje je Papa posebno pozdravio. Po završetku svečanosti dobrodošlice, Papa se papamobilom u društvu bogotskog nadbiskupa kardinala Rubena Salazara Gomeza, kolumbijskog primasa i predsjednika CELAM-a uputio prema Apostolskoj nuncijaturi, gdje je boravio tijekom svog pohoda Kolumbiji. Na putu kojim je prolazio papamobil Papu su pozdravljale stotine tisuća ljudi. Po dolasku dočekala ga je skupina vjernika koja je izvodila tradicionalne kolumbijske pjesme i plesove. Među njima je bila i skupina djece i mladih koji žive na ulici, ovisni su o drogi ili žive u bijedi. Oni su Papi darovali „kolumbijsku ruanu”, tipični mjesni pončo. Papa ih je pozvao da nikada ne izgube radost i nadu, da ne dopuste „da ih itko prevari i ukrade im nadu”.
„Dolazim u Kolumbiju stopama svojih prethodnika bl. Pavla VI. i sv. Ivana Pavla II., te sam poput njih i ja potaknut željom da sa svojom kolumbijskom braćom i sestrama podijelim dar vjere koja se snažno ukorijenila u ovim krajevima, te nadu koja kuca u srcima sviju. Samo putem vjere i nade možemo nadvladati brojne nedaće koje susrećemo na putu te izgraditi zemlju koja je domovina i dom svim Kolumbijcima”, rekao je papa Franjo 7. rujna za vrijeme susreta s kolumbijskim vlastima. Papa je izrazio svoje zadovoljstvo onime što se svih ovih godina učinilo kako bi se okončao oružani sukob u toj zemlji i da bi se potražili putovi pomirenja. Potaknuo je predstavnike vlasti da svoj pogled usmjere prema marginaliziranima, isključenima i odbačenima, te je istaknuo da su svi potrebni u stvaranju i oblikovanju društva, a ne samo „čistokrvni”. Podsjetio je kako je Crkva, vjerna svom poslanju, posvećena miru, pravdi i dobru sviju te je svjesna kako su načela Evanđelja značajna dimenzija društvenog tkiva Kolumbije, stoga i može mnogo doprinijeti rastu zemlje; naročito je sveto poštovanje ljudskoga života, iznad svega najslabijih i najranjivijih, ugaoni kamen u oblikovanju društva koje je slobodno od nasilja.
Misa u parku Simon Bolivar
Predvodeći misu u Parku Simon Bolivar, Papa je upozorio kako u Kolumbiji „postoje guste tmine koje prijete i razaraju života: tama nepravde i društvene nejednakosti; korupcijska tama osobnih ili grupnih interesa onih koji na sebičan i neobuzdan način troše ono što je namijenjeno dobru sviju; tama nepoštivanja ljudskog života koja svakodnevno odnosi živote tolikih nevinih, čiji krik vapi u nebo; tama žeđi za osvetom i mržnjom koja okrvavljuje ruke onih koji sami uzimaju pravdu u svoje ruke; tama onih koji su neosjetljivi na patnju i bol tolikih žrtava”. No, „sve te tmine Isus raspršuje i uništava svojom zapovijedi na Petrovoj lađi: ‘Izvezi na pučinu’. Postoji potreba da jedni druge zovemo, da jedni drugima šaljemo znakove, poput ribara, da se ponovno smatramo braćom, suputnicima, članovima onog zajedničkog poduhvata koji je domovina. Pozvani smo dozivati jedni druge da nitko ne ostane prepušten na milost i nemilost oluji; uvesti u lađu sve obitelji, to svetište života; otvoriti prostor zajedničkom dobru iznad sitnih i pojedinačnih interesa, preuzeti brigu za najslabije promičući njihova prava”.
Poruka južnoameričkim biskupima
Na susretu sa članovima Vijeća biskupskih konferencija zemalja Latinske Amerike (CELAM) održanom u apostolskoj nuncijaturi Papa je potvrdio svoje povjerenje u CELAM i podsjetio prisutne da je poslanje toga tijela da Isusovu poruku spasenja stavi u središte same Crkve „što ga čini kriterijem za mjerenje djelotvornosti njezinih struktura, rezultata njenih napora, plodnosti svojih poslužitelja i radosti koju budu probudili.” Naglasio je ulogu CELAM-a u poticanju unutarkontinentalnog jedinstva u Crkvi i širem društvu, te je pohvalio rad na izgradnji mostova, rušenju zidova, integraciji raznolikosti i promicanju susreta i dijaloga. Pozvao je biskupe da ulaže vrijeme i sredstva u osposobljavanje mladih i osnaživanje katoličkih laika koje je u Crkvi opisao kao protagoniste. A snažne je riječi uputio u pogledu uloge žena, jer „ako se nadamo novom i živom poglavlju vjere, na ovom kontinentu, to nećemo moći ostvariti bez žena.”
Susret s mladima: „Ne dopustite da vam itko oduzme radost”
Oko 22 tisuće mladih koji su se okupili na Trgu Bolivar u Bogoti, papa Franjo je ohrabrio da se ne boje budućnosti i da se usude sanjati velike stvari. Pozvao ih je da ostvare taj san mirne budućnosti za Kolumbiju te im je kazao da je njegova prisutnost u njihovoj zemlji konkretan znak ohrabrenja i potpore u ovom ključnom trenutku u kojem su svi Kolumbijci pozvani nadvladati strah i podjele. „Ne dopustite da vam itko oduzme radost, pazite na tu radost koja ujedinjuje sve u spoznaji da je plamen Isusove ljubavi dovoljan da zapali čitav svijet”. Govoreći o mirovnom procesu, Papa je rekao da mladost osposobljava da oprostimo i iza sebe ostavimo ono što nas je povrijedilo kako bismo usmjerili pogled prema budućnosti bez tereta mržnje. Kolumbija vas treba!, poručio je mladima.
Molitveni susret nacionalnog pomirenja
Sudjelujući 8. rujna na Molitvenom susretu nacionalnoga pomirenja, u kolumbijskom gradu Villavicencio na kojem su svi bili odjeveni u bijelo – boju mira, Papa je pažljivo slušao osobna svjedočanstva žrtava, kao i počinitelja nasilja, njihove jezive pripovijesti o patnji i zlostavljanju, koje su djelovale kao ljekovite uspomene, u nastojanju da se prevladaju i da podijeljeni narod ujedine, radi dobra sve njegove djece. Papa Franjo je zatim rekao kako u Villavicencio nije došao kako bi im rekao što trebaju činiti, nego da zajedno s njima plače i zagrli ih, dok oni svojoj zemlji pomažu da napravi prvi, težak, ali i temeljni korak prema miru. Posvijestio je nazočnima kako smo svi potrebni ljubavi i oprosta. Papa je saslušao i pripovijesti bivših gerilaca Deisy i Juana Carlosa, zahvalivši im na svjedočanstvu koje nam svima pomaže da shvatimo da su i oni također ‘žrtve’ i da – i za one koji su činili krivo – ima nade.
Proglašeni novi kolumbijski blaženici
U Villavicenciju Papa je predvodio svečanu misu na blagdan Male Gospe, te je blaženima proglasio o. Pedra Maríja Ramireza Ramosa i biskupa Jesusa Emilija Jaramilla Monsalvea.
Za dvojicu katoličkih svećenika – biskupa Jaramilla Monsalvea i o. Ramíreza Ramosa – papa Franjo je kazao da obojica predstavljaju znak želje naroda koji želi izaći iz močvare nasilja i ogorčenosti. U propovijedi je istaknuo i druge bitne točke za pomirenje, a među njima i potrebu nadilaženja šovinističkog stava prema ženama.
Papa je na misi u kolumbijskom gradu Medellinu 9. rujna pozvao subraću svećenike da budu poput Isusa koji je gledao iznad krute doktrine, skrbeći o grješnicima i prihvaćajući ih. Papa Franjo je također istaknuo kako Crkva nije carina, već joj trebaju otvorena vrata. Na misnom je slavlju sudjelovalo oko milijun ljudi, a velika je većina bila odjevena u bijelo, boju mira. Papa je, slijedeći geslo svog pohoda, potaknuo sve Kolumbijce da se uključe pomažući jedni drugima i da prigrle djela nenasilja, pomirenja i mira.
Susret s osobama posvećenog života
Na susretu s oko 12 tisuća svećenika, redovnika, redovnica, posvećenih laika, sjemeništaraca i njihovih obitelji na trgu „La Macarena” u Medellinu, gradu koji je nekoć bio središte moćnog trgovca drogom Pabla Escobara, Papa je osudio trgovce drogom koji nastavljaju uništavati živote tolikih mladih ljudi. Prisutne je pozvao da se mole za obraćenje srca trgovaca drogom kako bi zatražili oprost od Gospodina što su uništili živote tolikih mladića i djevojaka, te da prate nove generacije na putu preporoda i nade. Kler je upozorio, da vrag prečesto pronalazi put do njihovih srca „kroz njihove džepove”. Korupcija se širi na takav način – upozorio je papa Franjo – nikad se nemojte navezati na materijalne stvari. Istaknuo je da se ne može služiti Bogu i bogatstvu te ih je potaknuo da nikad ne iskoriste svoj svećenički ili redovnički položaj i velikodušnost vjernika kako bi postigli materijalna bogatstva ili da bi ih se služilo. A u snažnoj osudi spolnog zlostavljanja od strane svećenika, Papa je oštro kritizirao „otrov laži i skrivenih stvari”, manipuliranje i zlostavljanje Božjega naroda, najranjivijih članova Božjega puka, posebice starijih i djece. „Tog otrova ne smije biti u našim zajednicama, svaka se grana koja ne donosi roda mora odsjeći”.
Nakon mise u Medellínu Papa se susreo sa skupinom učenika zaklade papinskoga prava Scholas Occurrentes. Riječ je o međunarodnoj mreži javnih i privatnih škola, ustanovljenoj prije više od 20 godina u Argentini, na poticaj tadašnjega nadbiskupa Bergoglia. Te su škole takozvane ‘škole susreta’, stvarnost koja je danas ukorijenjena u cijelomu svijetu, a čija je lozinka ‘ne isključivanju, da uključivanju’
Susret s djecom
Tri stotine djece dočekalo je Papu u Obiteljskom domu San Jose u Medellínu, kojim upravlja tamošnja biskupija, a u kojemu su zbrinuta napuštena djeca i djeca žrtve nasilja. Osvrćući se upravo na te stvarnosti, Papa je napomenuo kako vidjeti djecu koja trpe duši nanosi veliku bol, jer su oni Isusovi miljenici. „Ne možemo prihvatiti da se s njima surovo postupa, da ih se lišava prava na mirno i radosno djetinjstvo, da im se niječe budućnost nade”.
Cartagena: Pohod svetištu sv. Petra Clavera
Posljednji dan boravka u Kolumbiji, Papa je proveo u Cartageni. Pohodio je crkvu i svetište sv. Petra Clavera i tom prigodom izmolio s okupljenima nedjeljni Angelus, a potom se obratio vjernicima riječima „S ovoga mjesta želim zajamčiti svima svoju molitvu za sve zemlje Južne Amerike, a na osobit način za Venezuelu. Izražavam svoju blizinu svakom od sinova i kćeri te ljubljene zemlje, kao i onima koji su pronašli gostoljubiv dom u Kolumbiji. Iz ovoga grada, sjedišta ljudskih prava, upućujem apel da se odbaci svako nasilje u političkom životu i da se pronađe rješenje za tešku krizu koja se proživljava i koja pogađa sve, osobito najsiromašnije u društvu i one koji su u najnepovoljnijem položaju”.
Na kraju boravka u Kolumbiji, Papa je u Cartageni blagoslovio temeljni kamen za kuću za beskućnike, te predvodio misu. „Nitko nije toliko izgubljen da ne zavrjeđuje našu skrb, našu blizinu i naše oproštenje”, rekao je Papa. Podsjetivši na mukotrpan put koji je prošla Kolumbija na putu prema miru, Papa je istaknuo kako nije bilo dovoljno da se dvije sukobljene strane približe i razgovaraju, već je bilo potrebno da se uključe mnogi drugi akteri u taj dijalog”. Osvrnuo se i na pitanje trgovine drogom, uništavanja prirodnih dobara i onečišćenje, zatim „tragediju izrabljivanja osoba u svijetu rada” ali i ilegalnu trgovinu novcem.
Na kraju mise Papa je osvrćući se na proteklih pet dana pohoda Kolumbiji rekao: „Bili su to lijepi i intenzivni dani u kojima sam imao priliku susresti mnoge osobe i upoznati mnoge stvarnosti koje su mi dotakle srce. Bilo mi je lijepo s vama!”.
Po povratku u Rim, na putu iz zračne luke prema Vatikanu, papa Franjo se uputio u baziliku Svete Marije Velike kako bi zahvalio Blaženoj Djevici Mariji.