Budi dio naše mreže
Izbornik

Papa posvetio čovječanstvo Božjem milosrđu

Krakov (IKA )

Središnji događaj 98. apostolskog putovanja Ivana Pavla II., devetog u rodnu Poljsku, pod geslom “Bog bogat milosrđem” bila je posveta novog svetišta u predgrađu Krakova Lagiewniki u čast Božjeg milosrđa

Krakov, (IKA) – Središnji događaj 98. apostolskog putovanja pape Ivana Pavla II., devetog u rodnu Poljsku pod geslom “Bog bogat milosrđem” bila je 17. kolovoza posveta novog svetišta u predgrađu Krakova Lagiewniki u čast Božjeg milosrđa, izgrađenog na mjestu na kojemu je sv. Faustina Kowalska prije 70 godina otkrila dar kako se pomoću pet posebnih oblika pobožnosti može otkriti milosrdnu ljubav Boga prema čovjeku. Jedna o njih je čašćenje slike Božjeg milosrđa, koja odgovara viziji sv. Faustine iz godine 1931. Već danas Lagiewniki, gdje počivaju i svetičini posmrtni ostaci, posjećuje milijun hodočasnika godišnje, iz Poljske ali i svih kontinenata. Samo na Bijelu nedjelju, koja je unazad dvije godine za katolike i Nedjelja Božjeg milosrđa, stiže 120.000 do 130.000 hodočasnika.

Oko 200.000 Poljaka pozdravilo je Papu na njegovu putu u novo svetište. Oko 4 tisuće njih pljeskalo je u ritmu dok je na pokretnoj rampi prolazio bazilikom, a tisuće ih je ostalo na prostoru ispred crkve. Misno slavlje Sveti je Otac slavio zajedno s brojnim biskupima, nadbiskupima i kardinalima, među kojima je bio i predsjednik Hrvatske biskupske konferencije zagrebački nadbiskup Josip Bozanić, koji na poziv krakovskog nadbiskupa boravi u Poljskoj u prigodi Papina pohoda.

Novu crkvu u svetištu Lagiewniki Papa je u propovijedi nazvao “posebnim mjestom koje je Bog izabrao kako bi razasuo darove svoga milosrđa”. Kako bismo shvatili dubinu te poruke treba pogledati na Kristov Križ. Ako nam, s jedne strane, Duh Sveti pomaže da u Kristovu Križu spoznajemo grijehe, svaki grijeh u svim njegovim dimenzijama zla koje u sebi krije, istovremeno, Duh Sveti po Kristovu Križu, poučava nas da gledamo na grijeh u svjetlu milosrdne ljubavi i Božjeg oproštenja. Papa je istaknuo da blago milosti koje živi na tome svetom mjestu mora stići u sve krajeve svijeta, jer to je ono što današnji čovjek najviše treba.
Na svim kontinentima, iz dubine ljudskih patnji, čini se da se čuje vapaj za Božjim milosrđem. Gdje gospodari mržnja i žeđ za osvetom, gdje rat donosi žalost i smrt nevinih, Božje milosrđe treba oprati svijest i srca ljudi te učiniti da iz njih iznikne mir. Tamo gdje nema poštivanja ljudskoga života i dostojanstva ljubav Božjeg milosrđa treba oživjeti i rasvijetliti neizrecivu vrijednost svakog ljudskog bića. Potrebni smo Božjeg milosrđa, kako bi bila skončana svaka nepravda u svijetu te se preobrazila u pravednost, a laž u istinu. To je ono što svijet sam od sebe ne može učiniti i zato mu je potrebno Božje milosrđe, poručio je, između ostaloga, Papa.

Kad je cijeli svijet svečano povjerio Božjem milosrđu, Papine su riječi bile popraćene dugim i jakim pljeskom. To želim učiniti uz pomoć Crkve u Poljskoj. Stoga budite svjedoci Božjeg milosrđa, treba pasti ta zvijezda milosti Božje. Moramo proširiti na cijeli svijet tu vatru milosrđa, jer u Božjem milosrđu svijet će naći mir, a čovjek sreću za kojom toliko čezne, poručio je Papa.
Na kraju misnog slavlja Papa se prisjetio trenutaka kad je kao mladi radnik u tvornici Solway, išao na posao u drvenim cipelama, te je dodao: “Tko bi rekao da će taj mladić s drvenim cipelama jednog dana posvetiti svetište Božjeg milosrđa”.

Faustyna Kowalska rođena je 1905. u Poljskoj u siromašnoj i brojnoj seljačkoj obitelji, a umrla je na glasu svetosti 5. kolovoza 1938. u 33. godini života od tuberkuloze. Papa Ivan Pavao II. proglasio ju je blaženom 18. travnja 1993., i svetom 30. travnja 2000. godine. Svoje je svjedočanstvo iznijela u glasovitom dnevniku, koji je pisala posljednje 4 godine prije svoje smrti, a koji je imao veliki utjecaj na poljskog Papu, kao i mnoge koji dolaze u Lagiewniki. To je i jedna od najprodavanijih duhovnih knjiga u Poljskoj, i najviše prevođeno duhovno štivo – u posljednje vrijeme i na arapski, japanski i švedski. Od sredine 80-tih godišnje se objavljuje dva nova izdanja, a osim toga o sv. Faustini i njezinu životu napisano je preko 30 knjiga.
Štovanje Faustine Kowalske započelo je odmah nakon njezine smrti, u drugome svjetskom ratu poljski su vojnici širili poruku Božjeg milosrđa po cijelom svijetu. Danas postoji i posebna udruga Apostola Božjeg milosrđa, koja pod imenom Faustinum širi tu pobožnost u svijetu.

Na povratku iz svetišta dugom deset kilometara, Papa je kratko posjetio zgradu Teološkog fakulteta u Krakovu i blagoslovio novi prostor oko sveučilišta u Jagelloniki koje je i sam pohađao. Pred sveučilišnom bibliotekom u gradnji Papu je pozdravio rektor biskup Tadeusz Pieronek, akademski senat i brojni studenti. Novogradnja se nalazi u blizini kamenoloma u kojem je Karol Wojtyla radio u tijeku drugoga svjetskog rata. Još jednom je podsjetio na teške socijalne i ekonomske probleme koji su zadesili njegov narod u Poljskoj nakon rušenja komunističkog režima. Stoga je potaknuo državne vlasti da ne budu bezosjećajni pred mnogima koji su bez posla i koji su u egzistencijalnim nevoljama. Znam da mnogi promatraju i vrednuju s kritičkim pogledom državne sustave koji nastoje upravljati današnjim svijetom opterećeni materijalističkim prestižom. Crkva je uvijek podsjećala da se ne može izgraditi sretna budućnost ljudskog društva na siromaštvu, nepravdi i patnjama vlastitog brata, istaknuo je Sveti Otac.
Papina se povorka zatim zaustavila i pred salezijanskom crkvom u kojoj je mladi Wojtyla često molio pred svoj ulazak u bogosloviju.