Papa primio predstavnike Zaklade Centesimus Annus Pro Pontifice
FOTO: Vatican Media // Papa s predstavnicima Zaklade Centesimus Annus Pro Pontifice
Vatikan (IKA)
„Etički temelji prevladavanje podjela i obnova globalnog upravljanja“ tema je godišnje Međunarodne konferencije i Opće skupštine Zaklade Centesimus Annus Pro Pontifice, čije je sudionike papa Lav XIV. primio u audijenciju u subotu 17. svibnja u Vatikanu.
U govoru je Sveti Otac istaknuo da „tema konferencije spomenute Zaklade zadire u samo srce značenja i uloge socijalnog nauka Crkve, koji je sredstvo mira i dijaloga za izgradnju mostova sveopćega bratstva. Još je papa Lav XIII. u povijesnom razdoblju dubokih i snažnih promjena težio pridonijeti miru potičući društveni dijalog: između kapitala i rada, između tehnologija i ljudske inteligencije, između različitih političkih kultura te između različitih naroda.“
Papa je spomenuo i izraz „polikriza“ kojim je njegov prethodnik, papa Franjo, dočarao dramatičnost povijesnoga trenutka koji živimo, a u kojem se sjedinjuju ratovi, klimatske promjene, sve veće nejednakosti, prisilne i osporavane migracije, stigmatizirano siromaštvo, razorne tehnološke inovacije, nesigurnost rada i prava. „Pred pitanjima od tolike važnosti, socijalni nauk Crkve pozvan je ponuditi ključeve za tumačenje koji stavljaju znanost i savjest u dijalog, time dajući temeljni doprinos znanju, nadi i miru“, pojasnio je.
Istaknuo je da „socijalni nauk Crkve želi omogućiti pravi pristup društvenim pitanjima: on ne želi istaknuti zastavu posjedovanja istine, ni kada je riječ o analizi problema, niti u njihovom rješavanju. Cilj je naučiti kako se suočavati s problemima, koji su uvijek drukčiji, jer svaka je generacija nova i nosi svoje izazove, snove i pitanja.“
„Temeljni aspekt izgradnje kulture susreta je putem dijaloga i društvenog prijateljstva. Ozbiljnost, temeljitost i smirenost ono su što moramo naučiti iz svakog nauka, pa tako i iz socijalnog nauka Crkve. A u kontekstu digitalne revolucije, zadaću odgoja za kritičko razmišljanje treba ponovno otkriti, jasno izraziti i njegovati, suprotstavljajući se suprotnim napastima koje mogu zahvatiti i samo crkveno tijelo. Zato su temeljni i produbljeno promišljanje i studij, ali isto tako i susret i slušanje siromašnih – blaga Crkve i čovječanstva – nositelja odbačenih gledišta koja su neophodna kako bismo vidjeli svijet Božjim očima”, dodao je Papa.
„Onaj tko se rodi i odrasta daleko od središta moći, ne treba biti samo poučen socijalnom nauku Crkve, već prepoznat kao njegov nositelj i ostvaritelj: svjedoci društvene angažiranosti, pučki pokreti i razne katoličke radničke organizacije izraz su egzistencijalnih periferija u kojima nada opstaje i uvijek ponovno klija. Preporučam vam: dajte riječ siromašnima!“, potaknuo je okupljene papa Lav XIV.
Pozvao je okupljene da aktivno i kreativno pridonose razvoju socijalnog nauka Crkve zajedno s Božjim narodom, u ovom povijesnom razdoblju velikih društvenih previranja, slušajući i dijalogizirajući sa svima. „Danas postoji široko rasprostranjena potreba za pravednošću, pitanje očinstva i majčinstva, duboka čežnja za duhovnošću, osobito među mladima i marginaliziranima, koji ne nalaze uvijek djelotvorne kanale izražavanja. Postoji rastuća potreba za socijalnim naukom Crkve na koju moramo odgovoriti“, zaključio je Sveti Otac te, zahvaljujući svima na zalaganju i molitvama za njegovo služenje, blagoslovio sve nazočne, njihove obitelji i rad.