Papa primio sudionike konferencije o međunarodnom humanitarnom pravu
Vatikan (IKA )
Poželio je da tamo gdje se nalaze „rupe" u međunarodnom humanitarnom pravu, pojedinci prepoznaju svoju moralnu dužnost poštovati i štititi dostojanstvo svakog čovjeka
Vatikan, (IKA) – Papa Franjo primio je 28. listopada u Vatikanu sudionike konferencije o međunarodnom humanitarnom pravu koja se ovih dana održava u Rimu. Upozorio je na nedostatnu zaštitu civilnog stanovništva u oružanim sukobima, dodajući da se Sveta Stolica nastavlja zalagati za okončanje svih oružanih sukoba. Papa je podsjetio da je Sveta Stolica ratificirala dva dopunska protokola Ženevskim konvencijama iz 1977. godine kako bi dala svoj doprinos ublažavanju posljedica oružanih sukoba. Rekao je da Sveta Stolica naročito cijeni zaštitu civilnoga stanovništva u oružanim sukobima, kao i zaštitu humanitarnih djelatnika i vjerskih predstavnika, ali i okoliša te kulturnih dobara. No, naglasio je da ima mjesta za napredak, i to posebice u drugom dodatnom protokolu koji obrađuje pitanje zaštite civila u oružanim sukobima koji nemaju međunarodni karakter. Sveti Otac napomenuo je kako je usprkos hvalevrijednom pokušaju da se putem takvih ugovora umanje negativne posljedice ratnih sukoba za civilno stanovništvo, potrebno učiniti još mnogo toga.
Papa je istaknuo da do nas s različitih ratnih poprišta prečesto dopiru svjedočanstva o strašnim i zvjerskim zločinima, napadima na ljude i njihovo dostojanstvo, koji su lišeni osnovne čovječnosti. Do nas dopiru i vijesti o napadima na kulturna dobra, kao i na bolnice i škole čime se čitavim generacijama oduzima njihovo pravo na život, zdravlje i obrazovanje. Koliko li se samo crkvi i drugih kulturnih dobara ciljano napada, posebice za vrijeme liturgijskih slavlja, s brojnim žrtvama među vjernicima koji su se okupili radi molitve, gazeći tako njihovo temeljno pravo vjerske slobode, upozorio je Sveti Otac, prenosi Radio Vatikan.
Papa je upozorio na opasnost da nas te i slične vijesti zasite te nas učine neosjetljivima i ravnodušnima, umanjujući u određenoj mjeri ozbiljnost problema, te otežavajući tako otvorenost i solidarnost za probleme drugih. Potrebno je stoga obraćenje srca kako bismo nadišli ravnodušnost i da očitujemo solidarnost koja se može pretvoriti u angažman za cjelokupno trpeće čovječanstvo.
U isto je vrijeme ohrabrujuće vidjeti mnogobrojne izraze solidarnosti i ljubavi prema bližnjemu koji ne nedostaju u ratnim vremenima. Pomoć onima koji su pogođeni sukobima u sebi sadrži više djela milosrđa na temelju kojih ćemo na kraju našega života biti suđeni, istaknuo je papa Franjo. Poželio je da tamo gdje se nalaze „rupe” u međunarodnom humanitarnom pravu, pojedinci prepoznaju svoju moralnu dužnost poštovati i štititi dostojanstvo svakog čovjeka. To vrijedi naročito za one situacije u kojima su posebno izloženi rizicima.