Budi dio naše mreže
Izbornik

Papa: Rat ne rješava sukobe među narodima

Vatikan (IKA )

Ne smijemo se prepustiti pasivnom prihvaćanju činjenice da nasilje drži mir kao taoca. Danas je više nego ikada neophodno ostvariti što djelotvorniju zajedničku sigurnost i dati mjesto Organizaciji Ujedinjenih naroda koje joj pripada, poručio je Ivan Pavao II. članovima Diplomatskoga zbora akreditiranog pri Svetoj Stolici

Vatikan, (IKA) – “Rat ne rješava sukobe među narodima, a istinski i dugotrajni mir plod je moralnoga i pravnog djelovanja temeljenog na odlučnom odbacivanju nasilja i terorizma”, rekao je papa Ivan Pavao II. primajući 12. siječnja članove Diplomatskog zbora akreditiranog pri Svetoj Stolici. Istaknuo je kako se, na početku još jedne godine u kojoj “mnogi narodi svakodnevno proživljavaju posljedice oružanih borbi, žive u bijedi i žrtve su očitih nepravdi ili pandemija koje je teško pobijediti, ne “smijemo prepustiti pasivnom prihvaćanju činjenice da nasilje drži mir kao taoca”. Posljednjih je mjeseci mir bio ugrožen zbivanjima na Bliskome istoku, rekao je Papa i podsjetio na “brojne korake koje je poduzela Sveta Stolica kako bi se izbjegao mučni rat u Iraku”. Ivan Pavao II. je izrazio želju “da međunarodna zajednica pomogne Iračanima koji su se riješili represivnog režima, kako bi ponovno počeli upravljati svojom državom, ojačali njezinu suverenost te se demokratski odlučili za politički i gospodarski sustav koji odgovara njihovim željama, a s ciljem da Irak ponovno postane vjerodostojni član međunarodne zajednice”. “Nerješavanje izraelsko -palestinskog problema još uvijek stalni čimbenik destabilizacije za cijelu regiju, ne računajući neopisive patnje nametnute izraelskome i palestinskom stanovništvu”, upozorio je Papa, dodajući da samo poštivanje obostranih težnji, povratak pregovaračkom stolu i konkretna nastojanja međunarodne zajednice mogu dovesti do početka rješavanja problema, budući da uzimanje oružja u ruke, pribjegavanje terorizmu s jedne, i osveti s druge strane, ponižavanje protivnika i promicanje mržnje ne vode ničemu. U svome govoru diplomatima akreditiranima pri Svetoj Stolici, Papa se osvrnuo na svjetski terorizam koji “sijući strah, mržnju i fanatizam obeščašćuje svaku ideju za koju tvrdi da joj služi”, ističući kako svaka civilizacija dostojna toga imena podrazumijeva kategoričko odbacivanje nasilja. Danas je više nego ikada neophodno ostvariti što djelotvorniju zajedničku sigurnost i dati mjesto Organizaciji Ujedinjenih naroda koje joj pripada, poručio je Papa. Prisjećajući se svih članova diplomatskog zbora koji su izgubili život ili su pretrpjeli patnje zbog svoga diplomatskog mandata, Sveti je Otac posebno istaknuo žrtvu nuncija Michaela Courtneya, koji je nedavno ubijen u Burundiju, te mons. Sergia Veira de Melle, posebnog izaslanika UN-a u Iraku. U svom je govoru doajen Diplomatskog zbora veleposlanik San Marina Giovanni Galassi, ističući važnost brojnih Papinih putovanja u protekloj godini, spomenuo i Papine posjete Hrvatskoj i BiH 2003.

Trenutno 174 zemlje u svijetu održavaju pune diplomatske odnose sa Svetom Stolicom, a njima još treba pridodati misije Europske zajednice, Viteškoga malteškog reda te posebne misije Ruske Federacije i Oslobodilačkoga palestinskog pokreta.