Budi dio naše mreže
Izbornik

Papa uputio poruku sudionicima 44. Meetinga u Riminiju

Vatikan (IKA)

U poruci sudionicima 44. Meetinga u Riminiju koji počinje u nedjelju, 20. kolovoza, papa Franjo potiče na izgradnju mira konkretnim gestama, nadvladavajući individualizam i otvarajući putove susreta i dijaloga, prenosi Vatican News.

Neka kršćani i svi ljudi dobre volje ne ostanu gluhi na vapaj koji se diže Bogu s ovoga našeg svijeta. Za izgradnju kulture mira tamo gdje svatko od nas živi potrebne su konkretne geste i zajedničke odluke; govori nisu dovoljni. Poticaj je pape Franje sadržan u poruci, koju je potpisao državni tajnik kardinal Pietro Parolin, upućenoj biskupu Riminija Nicolòu Anselmiju povodom 44. Mettinga za prijateljstvo među narodima koji se održava od 20. do 25. kolovoza. Put kojim svatko može ići i na koji Crkva stalno potiče jest pomirenje u obitelji, s prijateljima ili susjedima, molitva za one koji su nas povrijedili, prepoznavanje i pomoć onima koji su u potrebi, donošenje posvuda riječi mira, istaknuo je Papa, predlažući ono što je rekao u govoru na Svjetskom susretu o ljudskom bratstvu „Not alone“, 10. lipnja ove godine.

Nitko se ne spašava sam

Stoga u trenutku kada rat i podjele siju u srcima mržnju i strahove, kada se drugoga koji je drugačiji od mene doživljava kao suparnika i kada globalna i prodorna komunikacija to rašireno ponašanje čini mentalitetom, dajući da se razlike čine poput simptoma neprijateljstva i potičući jednu vrstu epidemije neprijateljstva, tema Meetinga u Riminiju „Ljudsko postojanje je neiscrpno prijateljstvo“, jasno je protiv tog trenda, primijetio je Sveti Otac te dodao da je sadašnje vrijeme obilježeno individualizmom i ravnodušjem koji stvaraju usamljenost i brojne oblike odbacivanja. Situacija je to iz koje nije moguće izići vlastitim snagama, jer nitko se ne može sâm spasiti. Zbog toga je Bog poslao svojega Sina, definitivno novi horizont, ali i novu riječ za tolike situacije isključivanja, dezintegracije, zatvaranja, izolacije, napomenuo je Papa pozivajući se na svoju propovijed održanu u Asunciónu, u Paragvaju, 12. srpnja 2015. godine.

Isus i prijateljstvo s čovjekom

Zapravo Duh uskrsloga Krista razbio je samoću darujući čovjeku svoje prijateljstvo kao čistu milost i, kako je podsjetio Don Luigi Giussani u knjizi „Put do istine jest iskustvo“, kroz takav je dar nestala ljudska usamljenost. Ljudsko iskustvo nije više ono žalosne nemoći, nego iskustvo svijesti i energične sposobnosti, čovjekova je snaga Drugi, čovjekova je sigurnost Drugi, a ljudski je život neiscrpno prijateljstvo, pojasnio je Sveti Otac.

Imati prijatelje uči nas otvoriti se, dijeliti život

Istinsko prijateljstvo proširuje srce, istaknuo je papa Franjo koji u apostolskoj pobudnici Christus vivit vjerne prijatelje opisuje odrazom Gospodinove naklonosti, njegove utjehe i njegove prisutnosti pune ljubavi, pojašnjavajući kako imati prijatelje potiče na otvaranje, uči nas razumijevanju, brizi o drugima, uči nas izići iz vlastite udobnosti i izolacije, uči nas dijeliti život.

Na isto razmišljanje navodi i promišljanje Don Giussanija u knjizi „Kroz društvo vjernika“, kada piše da je prava narav prijateljstva slobodno zajedno živjeti za sudbinu i da se ne možemo zvati prijateljima ako ne volimo sudbinu drugoga više od svega, izvan svake koristi.

Braća u Kristu

U poruci Sveti Otac potom upozorava, kao što je već istaknuo u enciklici Fratelli tutti, da nas ljubav prema drugomu onakvomu kakav on jest potiče da tražimo najbolje za njegov život te da ćemo samo njegujući takav način odnosa učiniti mogućim društveno prijateljstvo koje nikoga ne isključuje, kao i bratstvo otvoreno svima. Upravo je društveno prijateljstvo, prema Papinim riječima, jedina šansa i u najdramatičnijim situacijama, čak i pred ratom.

Stoga je potaknuo sudionike Meetinga za prijateljstvo među narodima, koji je mjesto prijateljstva među pojedincima i narodima te otvara putove susreta i dijaloga, da nikada ne dopuste da nedostaje raspoloživosti za neiscrpno prijateljstvo, jer je utemeljena u Kristu i na Petrovoj stijeni, kako bi se ubralo dobro koje svatko može ponijeti u život svih ljudi.

Promicati kulturu susreta

Papa Franjo je na kraju istaknuo da je naše ljudsko iskustvo teren na kojemu se može ukorijeniti iskustvo prijateljstva koje gradi povijest koju dijelimo sa svakom osobom, kojoj god kulturnoj i vjerskoj tradiciji pripadala, te istaknuo da prijateljstvo znači dopustiti da druga osoba uđe u naš život. Osim toga, izrazio je nadu da će Meeting za prijateljstvo među narodima i dalje promicati kulturu susreta, otvorenu svima, bez iznimke, jer u svakomu se nalazi odraz Oca koji „svima daje život, dah i sve“ (Dj 17, 25) te poželio da svaki sudionik nauči pristupati drugima na Isusov način, prenosi Vatican News.

 

Ključne riječi:
Meeting u Riminiju papa Franjo