Budi dio naše mreže
Izbornik

Papin susret s patrijarhom Bartolomejom I.

Vatikan

"Svetosti, s radošću sanjamo o danu kada će biti uklonjene sve zapreke koje stoje na putu do ostvarenja punoga jedinstva", rekao je ekumenski carigradski Patrijarh odgovarajući na Papinu dobrodošlicu

Vatikan, (IKA) – “Dobro došli u ime Gospodnje! Njemu zahvaljujemo na daru današnjega susreta, na blagdan svetih Petra i Pavla, koje i pravoslavna liturgija časti kao apostolske prvake (“Protothronoi”), te o 40. obljetnici susreta između mojega časnog predšasnika pape Pavla VI. i časnoga patrijarha Atenagore I.”, kazao je papa Ivan Pavao II., primajući 29. lipnja u audijenciju carigradskog ekumenskog patrijarha Bartolomeja I. u Apostolskoj palači u Vatikanu. Nastavivši prisjećanje na povijesni ekumenski susret u Jeruzalemu, Sveti je Otac kazao kako je riječ o providonosnome događaju za život Crkve. “Taj susret se mogao dogoditi zahvaljujući pastirima Istoka i Zapada koji su se, puni povjerenja i ljubavi prema Bogu, odvažili nadići predrasude i svjetovna nerazumijevanja”, istaknuo je Papa, podsjetivši također na najvažnije susrete između dvije Crkve tijekom proteklih 40 godina. Nakon 1964., papa Pavao VI. i patrijarh Atenagora I. sastali su se i 1967. godine. Ivan Pavao II. potom se prisjetio svojih susreta s patrijarhom Dimitriosom I., 1979. i 1987. godine, te svojega posljednjeg susreta s patrijarhom Bartolomejem I., 1995. godine u Rimu. “Sve su to, dakle, toliki znakovi našega zajedničkog nastojanja kako bi se ostvarila Kristova volja da budu jedno”, rekao je Papa. “No, ne smijemo zaboraviti žalosne događaje iz povijesti, kao što je onaj koji se zbio u travnju 1204. godine, kada su križari osvojili Carigrad, prolivši krv mnoge naše braće u vjeri. Kako da i danas, točno nakon 8. stoljeća, ne izrazimo onu tugu koju je izrazio i papa Inocent III., odmah pošto je čuo za taj žalosni događaj”, upitao se Ivan Pavao II., pozvavši i u toj prigodi na zajedničku molitvu Gospodaru povijesti, da On očisti naše sjećanje od svih predrasuda i svake srdžbe, kako bismo u slobodi mogli nastaviti hod na putu jedinstva. Sveti je Otac spomenuo i teološki dijalog, odnosno mješovita teološka povjerenstva kao važna sredstva u međusobnome uvažavanju i bratskim odnosima. “Uvjeren sam u žurnost našega dijaloga i moja je volja, kao i volja mojih suradnika, da upotrijebimo sva sredstva kako bismo njegovali duh međusobnoga prihvaćanja i razumijevanja, u vjernosti evanđelju i zajedničkoj apostolskoj predaji”, poručio je Sveti Otac. Zajednički hod prema pomirenju i punome jedinstvu Papa je naposljetku povjerio zagovoru svetih apostola Petra i Pavla, te Majci Onoga koji nas sve poziva na puno jedinstvo u svojoj ljubavi, izrazivši još jednom najsrdačniju dobrodošlicu patrijarhu Bartolomeju I. i čitavome izaslanstvu carigradskoga ekumenskog patrijarhata.

Patrijarh Bartolomej I. u svojem je govoru istaknuo kako nas nikakve teškoće koje su se pojavljivale tijekom povijesti ne mogu osloboditi od naše odgovornosti u nastojanjima za dijalogom i jedinstvom, budući da je riječ o obvezi koja proizlazi iz Kristove Velikosvećeničke molitve. “Svetosti, s radošću sanjamo o danu kada će biti uklonjene sve zapreke koje stoje na putu do ostvarenja punoga jedinstva”, rekao je Patrijarh, pozvavši na ustrajnu molitvu da taj dan ne bude daleko. “Nije moguće da Riječ Gospodnja pada u prazno, te stoga iskreno i s trudom tražimo načine kojima ćemo moći nastaviti dijalog, koji je u ovome trenutku jedini put do zajedništva među našim Crkvama”, poručio je na koncu carigradski ekumenski patrijarh Bartolomej I., koji se nakon audijencije uputio u vatikansku Baziliku, gdje se zadržao u molitvi na grobu pape Pavla VI.

Kako je najavio sam Sveti Otac u tijeku molitve Anđeo Gospodnji, u večernjim satima na Trgu Svetoga Petra, održano je središnje euharistijsko slavlje u prigodi blagdana zaštitnika Rima sv. Petra i Pavla na kojem su propovijedali patrijarh Bartolomej I. i papa Ivan Pavao II., nakon čega su zajednički izrekli Ispovijest vjere.