Budi dio naše mreže
Izbornik

Papina korizmena poruka posvećena dječjoj patnji

Vatikan (IKA )

Na predstavljanju Papine poruke u Vatikanu, nadbiskup Cortes pozvao javnost na vršenje pritiska na farmaceutske koncerne kako bi smanjili cijenu lijekova za oboljele od AIDS-a

Vatikan, (IKA) – U Vatikanu je na tiskovnoj konferenciji 29. siječnja predstavljena korizmena poruka pape Ivana Pavla II., koja je ove godine posvećena patnji mnoštva djece – žrtvama izrabljivanja, zlostavljanja i nasilja. Maloljetnici uvijek ponovno postaju žrtve nasilja odraslih, upozorava Sveti Otac u dokumentu naslovljenom “I tko primi jedno ovakvo dijete u moje ime, mene prima” (Mt 18,5). Pored seksualnog zlostavljanja i prisiljavanja na prostituciju, Papa kritizira i uvlačenje maloljetnika u trgovinu drogom, prisilni rad djece, njihovo vojačenje i zloporabu u sramotnoj trgovini organima i robljem. Istodobno je upozorio i na probleme mnoštva djece uslijed raspada obitelji.
Papa je posebno istaknuo širenje AIDS-a, koje zahvaća sve više novorođenčadi, osobito u Africi, te upozorio kako čovječanstvo “ne smije zatvarati oči pred tako zabrinjavajućom katastrofom”. Posebno je pohvalio nastojanja svih roditelja koji uspjehu i karijeri nisu dali primat pred odgojem djece i prenošenjem vjerskih vrednota. Zahvalio je i svima koji sudjeluju u odgoju djece u teškoćama kao i onima “ublažavaju bol djece i obitelji” pogođenih mnogim oblicima nepravde u svijetu.

Predstavljajući Papinu korizmenu poruku, predsjednik Papinskog vijeća za karitativnu djelatnost “Cor Unum” nadbiskup Paul Josef Cordes pozvao je farmaceutske koncerne da snize cijenu lijekova protiv AIDS-a kako bi spasili živote mnoštva zaražene djece u Africi. Na tom kontinentu tisuće djece umire, jer nema pristup lijekovima, pa je nadbiskup Cordes pozvao javnost da izvrši pritisak na farmaceutske koncerne kako bi određene lijekove učinili pristupačnijima.
Još je oštriji bio utemeljitelj i ravnatelj Katoličkog instituta “Nyumbani” u Nairobiju o. Angelo DAgostin. Američki isusovac “farmaceutske kartele” optužio je za “genocidnu trgovinu”, ističući kako unatoč ogromnim dobicima odbijaju sniziti cijenu lijekova u Africi, pokazujući time pomanjkanje društvene savjesti te dodao kako su ti koncerni “sasvim lako” mogli spasiti 25 milijuna ljudskih života. Osvrnuo se i na kampanje za korištenje kondoma u cilju smanjivanja epidemije u Africi, kazavši kako njegovo 24-godišnje iskustvo rada s oboljelima od AIDS-a u Keniji pokazuje da većina etničkih zajednica odbija upotrebu kondoma, pa su takve preventivne strategije nerealne.