Papinsko sveučilište domaćin kongresa o maloljetnicima u digitalnom svijetu
Rim (IKA )
Međunarodni skup na Gregorijani otvorio kardinal Parolin, pozvavši ugledne stručnjake da jasno i odlučno nastave ulagati napore kako bi se prava maloljetnika štitila i čuvala „s više pozornosti i učinkovitosti nego što je to bio slučaj u prošlosti"
Rim, (IKA) – Na Papinskom sveučilištu Gregoriana u Rimu 3. listopada otvoren je međunarodni kongres „Dostojanstvo maloljetnika u digitalnom svijetu” na kojem se okupilo više od 140 vodećih stručnjaka, sveučilištaraca, vjerskih i političkih dužnosnika te članova civilnog društva iz cijeloga svijeta, koje će po završetku rada kongresa, 6. listopada, primiti i papa Franjo.
Kongres je otvorio Papin državni tajnik kardinal Pietro Parolin, između ostaloga istaknuvši: „Danas smo sve više svjesni da se zlo povrede dostojanstva maloljetnika, poput brojnih današnjih problema, neprekidno prenosi i prilagođava novim dimenzijama digitalnog svijeta, da se zavlači u sve njegove labirinte i duboke skrivene slojeve. Digitalni svijet nije zona odvojena od svijeta: on je jedna od dimenzija našeg jedinog zbiljskog svijeta, i maloljetnici koji u njemu odrastaju izloženi su novim opasnostima, ili bolje rečeno, starim opasnostima koje se iskazuju na nov način. Stoga kultura zaštite maloljetnika koju želimo promicati mora biti dorasla današnjim problemima”. Kardinal Parolin također je naglasio – što često ponavlja i Papa – da su oblici zlostavljanja i nasilja sve brojniji i međusobno snažno povezani: trgovina djecom, djeca-vojnici, neobrazovanost, siromaštvo i glad. „Sve su to stanja u kojima je gotovo uvijek prisutna užasna realnost spolnog zlostavljanja”.
Svjesni koliko je danas važno zaštititi djecu, koja „u sve ranijoj dobi” imaju pristup novim tehnologijama komunikacije, okupljeni stručnjaci raspravljaju o tome kako učinkovito nadzirati razvoj digitalnog svijeta kako bi on danas bio u službi zaštite dostojanstva maloljetnika, a time sutra i čitavog čovječanstva. Jer, iskustvo potvrđuje da „tamo gdje postoji sustavan i trajan trud, ne izostaju pozitivni i ohrabrujući rezultati”, istaknuo je kardinal Parolin. Pozvao je ugledne stručnjake da „jasno i odlučno” nastave ulagati napore kako bi se prava maloljetnika štitila i čuvala „s više pozornosti i učinkovitosti nego što je to bio slučaj u prošlosti”. To je odgovornost svakoga od nas, a osobito onih poduzeća koja promiču digitalni razvoj. Oni su odgovorni za „stotine milijuna djece i mladih koji odrastaju u digitalnom svijetu, a žive u nerazvijenim zemljama, čiji roditelji i odgajatelji nisu kulturno dorasli da ih prate i pomažu im u odrastanju, a njihovi političari često ne znaju odakle početi da bi ih zaštitili. Treba također preuzeti brigu za djecu koja odrastaju u društvima koja se smatraju bogatima, ali im nedostaje duhovnosti i ljudskosti. To je druga vrsta periferije. „Nije slučajno što su maloljetnici iz tih periferija omiljene žrtve organizirane mreže izrabljivanja i nasilja putem interneta, i to na svjetskoj razini”. Treba uložiti napore da bi obitelj i škola, koje ostaju „jamac zdravog odgoja”, mogle biti u stanju „ispuniti svoju zadaću”, poručio je vatikanski državni tajnik. Ponovio je da zlostavljanje djece za kršćane „ne predstavlja samo zločin nego i ‘svetogrđe’, oskvrnuće onoga što je sveto, a to je prisustvo Boga u svakome od nas”.
Među suorganizatorima međunarodnog kongresa je i anglo-američka barunica Joanna Shields koja je do lipnja ove godine u britanskoj vladi bila ministrica zadužena za sigurnost na internetu. Ona je godine 2014. osnovala platformu „We Protect”, koja okuplja 70 zemalja, nevladine udruge i internetske kompanije s ciljem suzbijanja spolnog zlostavljanja i iskorištavanja maloljetnika na mreži. „Godine 2010., kad sam upravljala Facebookom za Srednji Istok i Afriku, počeli smo raditi zajedno s britanskim Centrom za zaštitu maloljetnika na mreži, američkom agencijom FBI i minstarstvom pravosuđa. Bilo je očito da se radi o zločinu i problemu bez granica. David Cameron tada je kontaktirao predsjednika Obamu i oni su zajedno oformili tehnološku radnu skupinu koja se trebala uhvatiti u koštac s ovim problemom. SAD i Velika Britanija odlučile su da se treba snažnije posvetiti tom pitanju, pa smo osnovali zajedničku platformu „We Protect”, koja ima transverzalan pristup i koja se s ovim zločinima suočava na globalnoj razini. Svi članovi platforme, nevladine udruge, političari i internet kompanije zajednički rade na dijeljenju informacija, uočavanju problema i izazova, ali također i na progonu zločinaca izvan granica, njihovu privođenju pravdi i zaštiti žrtava”, kazala je za Radio Vatikan barunica Joanna Shields.