PASTIRSKI POHOD SVETOGA OCA TRIDENTU "Nau~ite dobro Drugi vatikanski pa đete biti vjerni takošer i Tridentskom koncilu!"
Trento (IKA )
Trento, 1. 5. 1995. (IKA) - Papa Ivan Pavao II., stigavči u Trident (Trento) kasno popodne u subotu 29. travnja, izložio je razloge svoga posjeta tome gradu, poznatom po 19. opđem crkvenom koncilu koji je obilježio život i djelovanje Katoli~ke Crkve tij
Trento, 1. 5. 1995. (IKA) – Papa Ivan Pavao II., stigavči u Trident (Trento) kasno popodne u subotu 29. travnja, izložio je razloge svoga posjeta tome gradu, poznatom po 19. opđem crkvenom koncilu koji je obilježio život i djelovanje Katoli~ke Crkve tijekom posljednjih stoljeđa, nakon zapadnog raskola. “Ovdje sam zbog spomena 450. obljetnice po~etka Tridentskoga koncila, 850. obljetnice posvete katedrale koja je srce i sredičte ove vrlo stare krčđanske zajednice, te da bih na ~ast oltara uzdigao jednoga od najizvrsnijih pastira ove Crkve, slugu Božjega Ivana Nepomuka de Tschiderera”, rekao je Papa. U Tridentu je Sveti Otac ostao do nedjelje uve~er, 30. travnja. Bilo je to njegovo 120. apostolsko putovanje u Italiji, izvan rimskog podru~ja.
Ivan Pavao II. se odmah po dolasku susreo sa stanovničtvom i predstavnicima gradskih, pokrajinskih i državnih vlasti na trgu pred stolnicom. Odmah potom Sveti je Otac otičao u stolnicu, koja je sagrašena tijekom 12. i 13. stoljeđa, u kojoj je održan Tridentski koncil i u kojoj se nalazi kapela križa pred kojim su održane 22 od ukupno 25 opđih sjednica koncila. Kao čto je poznato, Tridentski je koncil trajao od 13. prosinca 1545. do 3. prosinca 1563, odnosno 26. sije~nja 1564. godine.
Sve~ani spomen obljetnice Tridentskoga koncila bio je u toj istoj stolnici u nedjelju poslije podne 30. travnja za vrijeme Službe rije~i pred križem pred kojim su održana koncilska zasjedanja i proglačeni koncilski spisi. Tome je zgodom papa Ivan Pavao II. u propovijedi, govoređi, kako se sam izrazio, “o velikom dogašaju iz povijesti Crkve”, istaknuo da je Tridentski koncil bio “veliki odgovor katoli~ke vjere na izazove suvremene kulture i na upite koje su postavili reformatori”. U svezi s tim je istaknuo: “Tridentski je koncil svojim djelom dogmatskoga pojačnjenja i dučobrižni~koga poleta zacrtao putove Crkve kroz naredna stoljeđa, promi~uđi tako istinski krčđanski humanizam koji je urodio ne malim plodovima u kulturi, umjetnosti, vjerskom i dručtvenom životu”.
Papa je pritom svratio pozornost na važnije to~ke Koncila koje se ti~u katoli~koga nauka i vjere te života i rada Katoli~ke Crkve. Pritom je posebno istaknuo: “Nažalost, sve to divno blago istine i dučobrižni~kih pothvata nije bilo dovoljno da bi izlije~ilo lom koji se u onim desetljeđima dogodio izazvan ‘reformacijom'”. Sveti je Otac ponovno potvrdio odlu~nost Katoli~ke Crkve da nastavi ekumenska nastojanja oko zbližavanja “s brađom koja su bačtinici protestantske reformacije” kako bi “nerazumijevanja iz pročlosti postala prigoda za rast u vjeri i ljubavi”. Zaklju~io je: “Kao čto je u 16. stoljeđu vjerno ostvarenje saborskoga nauka bilo ishodičte žušenoga dučobrižni~kog poleta, tako đe i sada vjerna primjena nauka Drugoga vatikanskog koncila omoguđiti pružanje odgovarajuđih odgovora na pitanja koja se javljaju u nače doba, na pragu tređega krčđanskog tisuđljeđa”.
Misa s obredom proglačenja blaženim Ivana Nepomuka de Tschiderera koji je bio biskup u Tridentu kroz dva i pol desetljeđa, od 3. svibnja 1835. do 3. prosinca 1860, bila je u nedjelju 30. travnja prijepodne. Misu su s Papom služili sjevernotalijanski biskupi, mešu kojima je bio i mleta~ki patrijarh kardinal Marco Ce.
Svoj pastirski pohod Tridentu papa Ivan Pavao II. zavrčio je susretom s tridentskom mladeži. Mladima je Papa, mešu ostalim, rekao: “Nau~ite dobro Drugi vatikanski pa đete biti vjerni takošer i Tridentskom koncilu!”.